SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Minister kultury zlecił kontrole w pięciu organizacjach pozarządowych, m.in. Fundacji Agory

Na zlecenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego urząd wojewody mazowieckiego zaczął kontrole w pięciu fundacjach, m.in. Fundacji Agory. Firma nie komentuje tej procedury.

Article

Piotr Gliński ma możliwość zlecania kontroli w organizacjach pozarządowych, ponieważ jest jednocześnie przewodniczącym komisji ds. pożytku publicznego. Kontrole dotyczą prawidłowości wypełniania obowiązków wynikających z Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, zwłaszcza w zakresie działań promocyjnych.

Kontrole zlecono w Fundacji Agory, Fundacji DKMS, Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” oraz mazowieckich oddziałach Polskiego Związku Głuchych i Polskiego Związku Niewidomych.

Agora nie komentuje kontroli prowadzonej w jej fundacji.

Fundacja Agory przestała wspierać „Zeszyty Literackie”

Fundacja Agory została założona w październiku 2004 roku, a od 2005 roku ma status organizacji pożytku publicznego. Natomiast od ub.r. należy do organizacji European Press Prize. Prezesem zarządu jest Wojciech Kamiński.

W ostatnich latach fundacja skupiała się na współorganizowaniu i finansowaniu akcji społecznych inicjowanych przez „Gazetę Wyborczą”, m.in. pomoc dla ciężko chorych i niepełnosprawnych dzieci oraz - wspólnie z innymi organizacjami pozarządowymi - programy stypendialne dla dzieci i studentów. Ponadto wspierała finansowo i organizacyjnie kwartalnik „Zeszyty Literackie”, który właśnie z powodów finansowych znika z rynku.

- Niestety w roku 2018 Fundacja zmuszona była radykalnie zmniejszyć swoje wydatki. Z licznych programów, w których uczestniczyła, pozostawia jedynie Nagrodę Literacką „Nike”, prowadzone z „Gazetą Wyborczą” akcje społeczne oraz imprezę świąteczną dla dzieci „Fabryka św. Mikołaja” organizowaną co roku z wrocławskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. „Zeszyty Literackie” były finansowane do września 2018 r. - podano na stronie internetowej Fundacji Agory.

W ub.r. fundacja zanotowała 2,09 mln zł wpływów z działalności statutowej (wobec 3,22 mln zł rok wcześniej), 2,88 mln zł kosztów tej działalności (w 2016 roku było to 4,52 mln zł) oraz 737,1 tys. zł straty netto (rok wcześniej wyniosła ona 1,3 mln zł). Na Nagrodę Literacką „Nike” przeznaczyła w ub.r. 950 tys. zł, na „Zeszyty Literackie” - 673 tys. zł, na programy stypendialne „Agrafka” i „Agrafka Agory” - 100 tys. zł, na akcję społeczną „Szkoła z klasą 2.0” - 75 tys. zł, a dla Wrocławskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Bonitum - 116,2 tys. zł.

Na zeszłoroczne przychody złożyło się 1,91 mln zł z darowizn od osób prawnych i 176,8 tys. zł z 1 proc. podatku od osób fizycznych. Fundacja zatrudnia na etacie cztery osoby, jej fundatorami są Agora Holding (przekazała na start 80 tys. zł) i Agora SA (20 tys. zł).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Minister kultury zlecił kontrole w pięciu organizacjach pozarządowych, m.in. Fundacji Agory

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janusz I
Agora musi sięgać po nasze pieniądze?!
odpowiedź
User
rh minus
Agora musi sięgać po nasze pieniądze?!

A drenaż Rydzyka Cie nie boli?
odpowiedź
User
kici-kici
Nagroda MichNike, tak się mi skojarzyło.
odpowiedź