SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora ograniczy powierzchnię redakcji "Gazety Wyborczej" i przejdzie na telepracę? "To prawdopodobne"

Pracownicy redakcji na Czerskiej anonimowo zdradzają, że po firmie krążą informacje o zmniejszeniu powierzchni redakcyjnej o niemal połowę i przejściu zatrudnionych w "Gazecie Wyborczej" na telepracę. Wojciech Orliński, przewodniczący Solidarności w Agorze przyznaje, że nieoficjalnie docierają do niego takie wiadomości.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweArticle

Jak powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl dziennikarz "Gazety Wyborczej", który chce pozostać anonimowy, Agora chce ograniczyć przestrzeń redakcyjną i na stałe wysłać większość dziennikarzy na home office. Firma chce również wprowadzić zasadę elastycznych miejsc pracy - nie będzie biurek przypisanych do konkretnych osób, a ci dziennikarze, którzy będą pracowali w redakcji, skorzystają z wolnego miejsca do pracy.

Taki system od wielu lat obowiązuje w newsroomie portalu Gazeta.pl, a także w innych redakcjach internetowych, np. od kilku miesięcy w Wirtualnej Polsce. To pozwala na duże oszczędności pieniędzy wydawanych na niewykorzystaną powierzchnię biurową.

Wojciech Orliński, przewodniczący Solidarności w Agorze, mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl, że takie informacje dotarły do związku zawodowego.

- Nic nam oficjalnie nie przedstawiono jako organizacji związkowej, ale dotarły do nas informacje o takich planach. Miała być o tym mowa na zebraniach dla kierowników niższego szczebla. W tej chwili skazani jesteśmy jednak na domysły, ale wysoce prawdopodobne jest, że te plany zostaną zrealizowane. Cóż, często jesteśmy tak zaskakiwani - mówi Orliński.

Czytaj także: wygraj nagrody po 10 tys. dolarów

Agora zamknęła biuro w Opolu

Jak powiedział nam dziennikarz z regionalnej redakcji "Gazety Wyborczej", likwidowane są też niektóre biura dziennika na terenie Polski. - Zamknięto biuro w Opolu, więc na pewno dotknie to również wszystkich redakcji w mniejszych miastach. Ale zostają tam dziennikarze, którzy będą pisali do serwisów Wyborczej.pl - mówi anonimowo dziennikarz.

Biuro prasowe Agory nie chciało odpowiedzieć na nasze szczegółowe pytania.

- Spółka jest w trakcie rewizji dotychczasowego modelu pracy w poszczególnych obszarach i przygląda się temu, jak najefektywniej zorganizować pracę w nowej rzeczywistości. Ewentualne zmiany w sposobie pracy będą wdrażane stopniowo i ich skala będzie różna w poszczególnych biznesach, w zależności od specyfiki konkretnej działalności. Na chwilę obecną żadne ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły - poinformowała Wirtualnemedia.pl Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Agory.

Oszczędności w Agorze

Agora, podobnie jak większość firm medialnych, zmaga się z problemami powstałymi w wyniku pandemii koronawirusa. W połowie kwietnia zarząd firmy uzgodnił ze związkiem zawodowym warunki obniżki wynagrodzeń i czasu pracy o 20 proc. dla większości pracowników przez pół roku. Firma oszczędzi na tym ok. 25 mln zł. Na koniec marca br. stałe zatrudnienie w grupie kapitałowej Agora wynosiło 2 442 etaty, o 53 mniej niż kwartał wcześniej. W maju i kwietniu dalej zmalało, w związku z odejściem 26 pracowników Goldenline i zwolnieniami w pionie prasowym.

W pierwszym kwartale br. przychody grupy kapitałowej Agora zmalały o 6,1 proc. do 289,6 mln zł, strata netto wzrosła z 3,4 do 47,1 mln zł, a zysk EBITDA - z 37,9 do 44,6 mln zł. Koszty operacyjne firmy zwiększyły się o 0,4 proc. do 309,1 mln zł.

Miesiąc temu temu Agora sprzedała firmie Auto Centrum z Krosna swoją spółkę zależną Domiporta kupioną 12 lat temu za 45 mln dolarów. - Cena transakcji pozostaje wartością nieistotną dla Grupy Agora - zaznaczyła. Natomiast na początku czerwca należąca do Agory firma Helios sprzedała spółkę Foodio Concepts, właściciela sieci gastronomicznych Papa Diego i Van Dog. Miesiąc wcześniej Foodio Concepts złożyło wniosek o upadłość.

W pierwszym kwartale br. przychody grupy kapitałowej Agora zmalały o 6,1 proc. do 289,6 mln zł, strata netto wzrosła z 3,4 do 47,1 mln zł, a zysk EBITDA - z 37,9 do 44,6 mln zł.

Czytaj także: wygraj nagrody po 10 tys. dolarów

Dołącz do dyskusji: Agora ograniczy powierzchnię redakcji "Gazety Wyborczej" i przejdzie na telepracę? "To prawdopodobne"

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Leszek
Złe dobrego początki.
odpowiedź
User
były
po budynku i tak już tylko hula wiatr....
odpowiedź
User
Mona
Zarząd i dyrektorzy też na hotdeskach?
odpowiedź