SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Agora prześwietli polityków w serwisie Sonar. Vadim Makarenko: to eksperymentalny projekt

Wystartowała wersja beta najnowszego produktu Agory - serwisu Sonar.wyborcza.pl. Powstaje on w ramach grantu Digital News Initiative (DNI). Na razie dostępny jest wyłącznie na smartfonach. - To eksperymentalny projekt - mówi dla Wirtualnemedia.pl Vadim Makarenko, odpowiedzialny za serwis.

Vadim Makarenko Article

Serwis jest częścią projektu Agory pt. „Prześwietlamy polityków”. To robocza nazwa przedsięwzięcia, którego zamysłem jest podawanie w przystępny sposób informacji o polityce i politykach, z wykorzystaniem grafik. To właśnie do tego projektu Agora szukała „pop-dziennikarzy”.

- Projekt powstaje z pieniędzy Google’a, niestety: nie możemy podać, za jaką kwotę - informowała w marcu Wirtualnemedia.pl Nina Graboś, dyrektor do spraw komunikacyjnych Agory.

Teraz przyszedł czas na ujawnienie znacznej części serwisu „Prześwietlamy polityków”. Jest nią podserwis Wyborcza.pl - Sonar.wyborcza.pl. Agora udostępnia go na razie w wersji beta. Dziennikarze - za pośrednictwem mediów społecznościowych - zbierają wśród znajomych opinie na temat jego funkcjonowania, które mogą być uwzględniane w dalszej pracy nad serwisem. ­

- Sonar jest obecnie dostępny wyłącznie w wersji mobilnej i tylko na smartfonach. Start takiego projektu wyłącznie w wersji mobilnej odbywa się po raz pierwszy w polskich mediach - mówi dla Wirtualnemedia.pl Nina Graboś.

Vadim Makarenko, odpowiedzialny za uruchomienie „Prześwietlamy polityków”, mówi nam, że w jego opinii projekt można nazwać „eksperymentalnym”. Nie chce jednak rozwijać tego sądu.

Serwis Sonar.wyborcza.pl został podzielony na trzy karty. Główna zawiera artykuły, lista wydarzeń, quizy, porównywarkę polityków i linki do stron najważniejszych posłów. Na stronie „Politycy”, znajdują się karty dla każdego z posłów. Wreszcie trzecia - „Moje sprawy”: tu mamy informacje i wydarzenia dopasowane do miasta, w którym mieszka użytkownik.
Serwis jest dostępny dla użytkowników zarejestrowanych na Wyborcza.pl lub Gazeta.pl. Pełna wersja projektu będzie dostępna jesienią br. - wówczas, jak się dowiedzieliśmy, serwis będzie także dostępny na komputerach.

Sonar.wyborcza.pl powstaje we współpracy z Laboratorium EE. Zespół - który nad nim pracuje - liczy kilkanaście osób i pracuje w metodyce scrum.

W ramach projektu o nazwie Digital News Initiative, Google przekaże ponad 27 milionów euro na innowacyjne projekty dziennikarskie. Projekt Agory otrzymał dofinansowanie w ramach pierwszej odsłony DNI. Polska dostała w pierwszej turze w sumie prawie 1,5 mln euro.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora prześwietli polityków w serwisie Sonar. Vadim Makarenko: to eksperymentalny projekt

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
giggs
A co z oko.press? Klapa totalna?
32 12
odpowiedź
User
wlad
Wyniki prześwietlenia łatwe do przewidzenia. No chyba że wykorzystacie ten sonar do wykonania kolonoskopi redaktorów TOK FM.
30 14
odpowiedź
User
Polak
O, nawet i Google też zatroszczył się o naszą demokrację. Swoją drogą ciekawa sprawa, chciej prześwietlać polityków walcząc o transparentność, nie podawaj info ile kasy na mieszanie się w polską politykę zadotował światowy monopolista.
30 14
odpowiedź
User
staszek
Już wiem jak to będzie wyglądać: PiS beee, opozycja cacy. Nie trzeba prześwietlać, znam już wyniki.
31 13
odpowiedź
User
mm
Już wiem jak to będzie wyglądać: PiS beee, opozycja cacy. Nie trzeba prześwietlać, znam już wyniki.

Politycy PO są prześwietlani przez Pis od dobrych 12 lat i to 3 pokolenia wstecz. Najwyższa pora prześwietlić członków PiS i to bez taryfy ulgowej. Na pierwszy ogień proponuję wyjaśnić okoliczności przekazania rodzinie Kaczyńskich willi na Żoliborzu. Po sieci krążą różne historie a ja bym chciała poznać prawdę.
22 29
odpowiedź