SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora prześwietli polityków w serwisie Sonar. Vadim Makarenko: to eksperymentalny projekt

Wystartowała wersja beta najnowszego produktu Agory - serwisu Sonar.wyborcza.pl. Powstaje on w ramach grantu Digital News Initiative (DNI). Na razie dostępny jest wyłącznie na smartfonach. - To eksperymentalny projekt - mówi dla Wirtualnemedia.pl Vadim Makarenko, odpowiedzialny za serwis.

Serwis jest częścią projektu Agory pt. „Prześwietlamy polityków”. To robocza nazwa przedsięwzięcia, którego zamysłem jest podawanie w przystępny sposób informacji o polityce i politykach, z wykorzystaniem grafik. To właśnie do tego projektu Agora szukała „pop-dziennikarzy”.

- Projekt powstaje z pieniędzy Google’a, niestety: nie możemy podać, za jaką kwotę - informowała w marcu Wirtualnemedia.pl Nina Graboś, dyrektor do spraw komunikacyjnych Agory.

Teraz przyszedł czas na ujawnienie znacznej części serwisu „Prześwietlamy polityków”. Jest nią podserwis Wyborcza.pl - Sonar.wyborcza.pl. Agora udostępnia go na razie w wersji beta. Dziennikarze - za pośrednictwem mediów społecznościowych - zbierają wśród znajomych opinie na temat jego funkcjonowania, które mogą być uwzględniane w dalszej pracy nad serwisem. ­

- Sonar jest obecnie dostępny wyłącznie w wersji mobilnej i tylko na smartfonach. Start takiego projektu wyłącznie w wersji mobilnej odbywa się po raz pierwszy w polskich mediach - mówi dla Wirtualnemedia.pl Nina Graboś.

Vadim Makarenko, odpowiedzialny za uruchomienie „Prześwietlamy polityków”, mówi nam, że w jego opinii projekt można nazwać „eksperymentalnym”. Nie chce jednak rozwijać tego sądu.

Serwis Sonar.wyborcza.pl został podzielony na trzy karty. Główna zawiera artykuły, lista wydarzeń, quizy, porównywarkę polityków i linki do stron najważniejszych posłów. Na stronie „Politycy”, znajdują się karty dla każdego z posłów. Wreszcie trzecia - „Moje sprawy”: tu mamy informacje i wydarzenia dopasowane do miasta, w którym mieszka użytkownik.
Serwis jest dostępny dla użytkowników zarejestrowanych na Wyborcza.pl lub Gazeta.pl. Pełna wersja projektu będzie dostępna jesienią br. - wówczas, jak się dowiedzieliśmy, serwis będzie także dostępny na komputerach.

Sonar.wyborcza.pl powstaje we współpracy z Laboratorium EE. Zespół - który nad nim pracuje - liczy kilkanaście osób i pracuje w metodyce scrum.

W ramach projektu o nazwie Digital News Initiative, Google przekaże ponad 27 milionów euro na innowacyjne projekty dziennikarskie. Projekt Agory otrzymał dofinansowanie w ramach pierwszej odsłony DNI. Polska dostała w pierwszej turze w sumie prawie 1,5 mln euro.

Dołącz do dyskusji: Agora prześwietli polityków w serwisie Sonar. Vadim Makarenko: to eksperymentalny projekt

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
giggs
A co z oko.press? Klapa totalna?
odpowiedź
User
wlad
Wyniki prześwietlenia łatwe do przewidzenia. No chyba że wykorzystacie ten sonar do wykonania kolonoskopi redaktorów TOK FM.
odpowiedź
User
Polak
O, nawet i Google też zatroszczył się o naszą demokrację. Swoją drogą ciekawa sprawa, chciej prześwietlać polityków walcząc o transparentność, nie podawaj info ile kasy na mieszanie się w polską politykę zadotował światowy monopolista.
odpowiedź