SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora tworzy kapitałową grupę podatkową, chce oszczędzać 5 mln zł rocznie

Agora zamierza objąć swoje spółki zależne wspólną kapitałową grupą podatkową. Szacuje, że przeniesie to da ok. 5 mln zł oszczędności podatkowych rocznie.

Warszawska siedziba Agory, fot. materiały PRArticle

W skład kapitałowej grupy podatkowej mają wejść spółki Agora, Grupa Radiowa Agory, Agora TC, Trader.com (Polska), Helios, AMS, Yieldbird i Plan A

- Planowane utworzenie podatkowej grupy kapitałowej miałoby miejsce 1 marca 2018 r. i wymagałoby spełnienia szeregu wymogów formalnych, w tym zebrania szeregu zgód korporacyjnych oraz rejestracji wniosku o utworzenie podatkowej grupy kapitałowej przez Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego - podała Agora w komunikacie giełdowym.

Umowa dotycząca kapitałowej grupy podatkowej ma obowiązywać do końca 2020 roku.

Agora prognozuje, że dzięki wprowadzeniu takiej struktury jej zobowiązania podatkowe zgodnie z prawem będą niższe o ok. 5 mln zł rocznie.

W pierwszych trzech kwartałach br. grupa kapitałowa Agory zanotowała 835,1 mln zł wpływów (po spadku o 2,7 proc. w skali roku) i 7 mln zł straty netto (wobec 24,9 mln zł rok wcześniej). Firma zapłaciła 12 mln zł podatku dochodowego (w pierwszych trzech kwartałach ub.r. było to 10,3 mln zł).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora tworzy kapitałową grupę podatkową, chce oszczędzać 5 mln zł rocznie

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pankracy
Skoro można zgodnie z prawem pozbawić budżet 5 mln zł rocznie, to czas najwyższy przyjrzeć się temu prawu.
odpowiedź
User
sceptyk
Pewnie warto analizować i poprawiać prawo, ale idea grupy podatkowej jest chyba taka, że jeśli jest kilka spółek i jedne mają zysk, a inne stratę, to po rejestracji grupy podatek liczy się od sumy zysków i strat. A ponieważ wtedy sumaryczny zysk wyjdzie mniejszy, to i podatek będzie mniejszy.
Ze wszystkich rodzajów optymalizacji CIT ta wydaje się najsprawiedliwsza.
Stawianie zarzutu, że ktoś korzysta z ulgi explicite zapisanej w ustawie, jest absurdalne.
Poprawić raczej należy prawo, które pozwala polskim firmom "rozliczać się" z podatków na Cyprze czy w Luksemburgu.
odpowiedź
User
aZaliż
Po to właśnie uczestniczymy we wspólnym rynku, żeby Polacy mogli rejestrować firmy tam gdzie im się podoba i jest taniej a nie tam, gdzie chciałby MinFin.

Jeśli państwo chce zatrzymać przedsiębiorców, MUSI stworzyć LEPSZE warunki dla nich. Tutaj.
odpowiedź