SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Związek zawodowy liczy, że Agora zacznie się zgadzać na dopisek w świadectwach pracy osób odchodzących na emeryturę

Działająca w Agorze i Inforadiu NSZZ „Solidarność” poinformowała, że po raz pierwszy udało się przekonać władze firmy, żeby dziennikarce odchodzącej na emeryturę wpisać do świadectwa pracy formułkę uprawniającą do niewielkiego dodatku. - Agora dotąd odmawiała umieszczenia takiego dopisku bez uzasadnienia, po prostu na zasadzie „nie bo nie” - zaznaczyła organizacja.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweArticle

Dopisek, o który stara się związek zawodowy, mówi o pracy „w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze”. Jest on istotny dla osób odchodzących na emeryturę które do końca 2008 roku przepracowały minimum 15 lat jako dziennikarze lub redaktorzy.

Dlaczego? - To znaczy, że zdążyli nabyć uprawnienia z mocy układu zbiorowego pochodzącego jeszcze z czasów PRL. Wiązały się z nim pewne benefity, m.in. prawo do wcześniejszej emerytury. Ten przywilej już dawno utraciliśmy, ale zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 1999 należy się za to rekompensata w postaci niewielkiego dodatku do emerytury - wyjaśniła działająca w Agorze i Inforadiu NSZZ „Solidarność” na swoim profilu facebookowym. - Nie można powiedzieć „ile to jest”, bo dla każdego wyjdzie inaczej - to nie jest fortuna, ale warto mieć - zaznaczyła organizacja.

Dotychczas pracownicy Agory nie mogli uzyskać w świadectwie pracy stwierdzenia uprawniającego do dodatku emerytalnego. - Agora dotąd odmawiała umieszczenia takiego dopisku bez uzasadnienia, po prostu na zasadzie „nie bo nie” (dla pracodawcy to się nie wiąże z żadnym dodatkowym kosztem) - opisali związkowcy.

Zaznaczyli, że właśnie pierwszy raz uzyskano taki dopisek w świadectwie pracy. - Dzięki wsparciu prawnego kolegów z Regionu Wielkopolska NSZZ “Solidarność” (dziękujemy!) udało nam się wyperswadować zmianę tej polityki - na razie precedensowo w przypadku jednej koleżanki, która właśnie przeszła na emeryturę i ostatecznie ten dodatek już jej przyznano prawomocnym wyrokiem - poinformowali. - Po uzyskaniu takiego świadectwa pracy należy przeprowadzić w sądzie sprawę przeciwko ZUS. W tym konkretnym przypadku okazało się to formalnością: ZUS się nie bronił ani nie odwoływał od przegranej. Wszystko poszło łatwiej niż z HR - niestety, bez uzyskania takiego świadectwa pracy w HR nie można zacząć sprawy z ZUS - dodali.

- Mamy nadzieję, że w dalszych przypadkach Agora będzie spełniać takie prośby bez niepotrzebnych przepychanek - polecamy to też uwadze koleżankom i kolegom pracującym w innych firmach - zaznaczyli przedstawiciele NSZZ „Solidarność”.

Biuro prasowe Agory nie odpowiedziało na nasze pytanie, czy taki dopisek będzie już standardowo wpisywany w świadectwach pracy osób, dla których może być podstawą dodatku do emerytury.

Na koniec marca br. zatrudnienie etatowe w grupie kapitałowej Agora wynosiło 2 642 etaty, o 159 mniej niż rok wcześniej. W marcu i kwietniu firma w ramach zwolnień grupowych pożegnała się ze 147 pracownikami drukarni w Pile i Tychach, które zostaną w najbliższym czasie zamknięte.

W I kwartale br. grupa kapitałowa Agora zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych netto o 10,9 proc. do 308,4 mln zł, 37,9 mln zł zysku EBITDA oraz 3,4 mln zł straty netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Związek zawodowy liczy, że Agora zacznie się zgadzać na dopisek w świadectwach pracy osób odchodzących na emeryturę

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Papa Diego
Bo nam die jest wszystko jedno
odpowiedź
User
As
Newsy o Agorze niezbyt ciekawe..,
odpowiedź
User
belmondo
HR w Agorze to jest "coś" co nie mieści się w głowie. Żart, nie HR.
odpowiedź