SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Airbnb nie wynajmuje domów osobom poniżej 25 lat

W trzech krajach europejskich Airbnb wprowadził zakaz wynajmowania domów osobom poniżej 25. roku życia. Powodem takiej decyzji jest potrzeba ograniczenia hałaśliwych imprez i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
 

Strona główna serwisu Airbnb, fot. screenStrona główna serwisu Airbnb, fot. screen

Portal, który zajmuje się wynajmem nieruchomości i mieszkań turystom, ogłosił, że w ramach walki z hałaśliwymi imprezami rozpocznie testowanie w trzech krajach zakazu wynajmowania domów osom poniżej 25. roku życia z mniej niż trzema pozytywnymi ocenami. Chodzi też o przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Zakaz został wprowadzony w Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii.

Wszyscy użytkownicy Airbnb mogą, bez względu na wiek, mogą jednak rezerwować pokoje prywatne i hotelowe za pomocą platformy.

Zdaniem niektórych brytyjskich prawników firma naraża się w ten sposób na zarzut o dyskryminację. W Wielkiej Brytanii obowiązuje ustawa o równości z 2010 r., która chroni przed dyskryminacją ze względu na wiek.

- Istnieją pewne chronione cechy, których nie można dyskryminować, a jedną z nich jest wiek. Dobrym tego przykładem jest ubezpieczenie samochodu. Kiedyś firmy pobierały wyższe składki od młodych mężczyzn, ponieważ uważano ich za gorszych kierowców i częściej uczestniczyli w wypadkach. Jest to jednak nielegalne - powiedział dziennikowi "The Guardian" Mark Woloshak z kancelarii Slater and Gordon.

- Airbnb mógłby to zmienić w taki sposób, że każdy musi mieć pozytywne recenzje, aby wynająć dom, ale nie byłby tym zachwycony, ponieważ ograniczyłoby to liczbę wynajmowanych domów - dodaje prawnik.

"Chodzi o ochronę lokalnych społeczności"

Airbnb rozpoczął w ubiegłym roku działania mające na celu rozwiązanie problemu imprez organizowanych w domach przez turystów, na które skarżyli się sąsiedzi. Wraz z pandemią koronawirusa budzi to jeszcze większe zaniepokojenie okolicznych mieszkańców, bo jednocześnie lekceważone są zasady dystansu społecznego.

- To ograniczenie ma na celu ochronę lokalnych społeczności - powiedział Airbnb.

Michael Newman, prawnik z organizacji Leigh Day, zajmującej się równością i prawami człowieka, uważa, że nikt nie zaskarży Airbnb, ponieważ warunkiem wynajmu jest żądanie dobrych recenzji.

- Można wprowadzać ograniczenia wiekowe, pod warunkiem, że cel takiego postępowania jest uzasadniony. Firma podała, że chodzi o zapobieganie dużym zgromadzeniom, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi społecznego dystansu. Poza tym chodzi tylko o wynajem domów, a młodzi ludzie nadal mogą wynająć pokój, jeśli chcą - podkreśla prawnik.

Airbnb wyceniono na 18 mld dolarów w kwietniu - to znaczący spadek w porównaniu z 31 mld dolarów, które firma uzyskała podczas ostatniej rundy zbierania funduszy w 2017 r. W ramach rundy kwietniowej serwis zebrał 1 miliard dolarów, a w maju zwolnił jedną czwartą pracowników i zahamował plany rozszerzenia działalności na telewizję i transport.

Dołącz do dyskusji: Airbnb nie wynajmuje domów osobom poniżej 25 lat

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl