SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy po 55. roku życia mało aktywni zawodowo

Z najnowszego rankingu PwC wynika, że Polska nadal zajmuje 30. miejsce na 35 krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pod względem poziomu wykorzystania potencjału osób po 55. roku życia na rynku pracy.

fot. Flickr.comfot. Flickr.com

Eksperci firmy doradczej PwC szacują, że zwiększenie aktywności zawodowej osób powyżej 55. roku życia przyniosłoby w długiej perspektywie 66 mld dolarów wzrostu PKB. Gdyby krajom OECD udało się zwiększyć stopę zatrudnienia tej grupy do poziomu notowanego w Nowej Zelandii (76,1 proc. w 2016 r.), PKB tych państw w długiej perspektywie wzrosłoby nawet o 3,5 bln dolarów.

Stopa zatrudnienia osób w wieku 55-64 w Polsce jest jedną z najniższych w badanych krajach i w 2016 r. wyniosła 46,2 proc. (wzrost z 44,4 proc. w 2015 r.), a grupie 65-69 ledwie 9,9% proc. W porównaniu z poprzednią edycją nieznacznie zmienił się u nas także średni efektywny wiek wyjścia z rynku pracy, który w 2016 r. był na poziomie 61,2 lata (61 w 2015 r.).

Na podium tej edycji rankingu niezmienne plasują się Islandia, Nowa Zelandia i Izrael.


Niewykorzystany potencjał

- Do 2050 roku liczba osób w OECD powyżej 55 roku życia zwiększy się o 50 proc., do poziomu ok. 538 mln. To, że żyjemy dłużej, jest dobrą wiadomością, musimy jednak już teraz zastanowić się nad finansowymi i społecznymi aspektami starzejącego się społeczeństwa. Wspólne wysiłki rządów i pracodawców powinny zmierzać w kierunku wypracowania spójnej i skutecznej strategii, zachęcającej starsze pokolenia do pozostawania na rynku pracy dłużej. Będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na wzrost PKB, siłę nabywczą konsumentów, a także wpływy z podatków. Może również przyczynić się do poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia osób starszych poprzez utrzymywanie ich aktywności psychicznej i fizycznej – mówi Anna Szczeblewska, dyrektor zespołu people & change w PwC.

Spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej najwyższe miejsce w rankingu Golden Age Index zajmuje Estonia (miejsce 4.).  Na 12. miejscu znajduje się Łotwa, a na 20. Czechy.  

Autorzy raportu podkreślają, że wykorzystanie sztucznej inteligencji i automatyzacja pracy, stwarzają nie tylko ryzyka, ale też szanse na powstanie nowych miejsc pracy i jeszcze nie znanych dzisiaj zawodów. Dla gospodarki najważniejsze jest aktywizacja starszych pracowników, zachęcanie ich do ciągłego zdobywania nowych kompetencji, elastycznego podejścia do swoich zadań i gotowości do przekwalifikowania.

Dane w najnowszej edycji raportu „Golden Age Index”, przygotowywanego co roku przez PwC, obejmują pełne dane za 2016 rok. Ranking obejmuje wszystkie kraje OECD i powstaje na podstawie analizy kluczowych wskaźników z określonymi wagami, tj.: stopa zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata (waga wskaźnika 40%), stopa zatrudnienia osób w wieku 65-69 lata (20%), różnica w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn w wieku 55-64 lata (10%), liczba umów na część etatu (10%), zarobki na umowie na cały etat – porównanie osób w wieku 55-64 do 25-54 (10%), średni wiek wychodzenia osób z rynku pracy (5%) oraz udział osób w wieku 55-64 w szkoleniach (5%).

Dołącz do dyskusji: Polacy po 55. roku życia mało aktywni zawodowo

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Miszcz fotografii
Na fotografii ludzie w wieku ok 80 lat. Artykuł redagowany chyba przez gimnazjalistę - gdy ma się kilkanaście lat, to ludzi 50+ uważa się za dziadków... jak ci z fotografii.
odpowiedź