SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Właściciel Google'a ukarany w Rosji. Ma zapłacić 387 mln dolarów za "nielegalne treści"

Rosyjski sąd nałożył w poniedziałek na Alphabet, firmę matkę Google'a, 387 mln dol. kary za niezastosowanie się do nakazu usunięcia treści, które Moskwa uznaje za nielegalne. Pierwszą grzywnę za nieusunięcie treści nałożono na rosyjską filię serwisu w grudniu 2021 roku.

fot. Shutterstock.comArticle

W połowie czerwca zarejestrowana w Rosji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Google ogłosiła bankructwo.

Na decyzję wpłynęło kilka czynników. W grudniu 2021 sąd nałożył na rosyjską filię Google'a karę obrotową rzędu 130 mln dolarów za niezastosowanie się do decyzji rosyjskiego państwowego regulatora mediów Roskomnadzoru, który nakazał firmie usunięcie niektórych treści.

Komornicy w rosyjskiej filii Google'a

W maju komornicy sądowi wszczęli sprawę dotyczącą egzekucji kary. W 2022 sąd dwukrotnie konfiskował majątek rosyjskiej filii Google'a na łączną kwotę 9 mln dolarów na poczet zabezpieczenia środków w sprawach z powództwa należących do państwa kanałów telewizyjnych NTW i TNT.

W maju 2022 zajęto konto spółki, co spowodowało, jak ogłosiła firma: „niemożliwość funkcjonowania naszego rosyjskiego biura, w tym utrzymanie zatrudnienia i wypłacanie wynagrodzeń, wypłatę dostawcom i podwykonawcom, wykonywanie innych zobowiązań finansowych”.

Pod koniec marca Roskomnadzor przygotował dwa pozwy do sądu administracyjnego przeciw Google i YouTube, które oskarżył o "promowanie fałszywych treści". Poinformował też, że będzie zabiegał o nałożenie na Google'a kary będącej równowartością 20 proc. rocznych dochodów firmy w Rosji.

Po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, Rosja zablokowała na swoim terenie serwis Google News Google News. Platforma miała "umożliwiać dostęp do licznych publikacji materiałów zawierających fałszywe informacje na temat przebiegu specjalnej operacji wojskowej na terytorium Ukrainy".  W marcu tego roku Roskomnadzor oskarżył Google i jej serwis wideo YouTube o działalność "terrorystyczną", co - jak pisze AFP - jest pierwszym krokiem do całkowitego zablokowania tych platform.

Z kolei w kwietniu br. Roskomnadzor oskarżył należący do Google'a serwis YouTube o to, że "sieje dezinformację" w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W związku z tym urząd zakazał Google i jego platformom reklamowania się w Rosji.

W pierwszym kwartale br. przychody koncernu Alphabet zwiększyły się rok do roku o 22,9 proc. do 68,01 mld dolarów, a zysk netto zmalał z 17,93 do 16,44 mld dolarów. Łączne przychody reklamowe sięgnęły 54,66 mld dolarów, nieznacznie przekraczając średnią prognoz w wysokości 54,56 mld dolarów.

Dołącz do dyskusji: Właściciel Google'a ukarany w Rosji. Ma zapłacić 387 mln dolarów za "nielegalne treści"

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aron
Biedny wujek Google. Wszędzie te same oskarżenia o "sianie dezinformacji". W Rosji, UE, USA, w Chinach... I każdy kraj w swoim mniemaniu reprezentuje wolność słowa
odpowiedź