SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amazon zwolni jeszcze 9 tys. pracowników

Amerykański gigant e-commerce Amazon zapowiedział w poniedziałek zwolnienie w najbliższych tygodniach 9 tys. pracowników. Szef koncernu Andy Jassy tłumaczy to oszczędnościami i niepewnością rynkową.

Siedziba Amazon w Seattle, fot. Shutterstock.comArticle

Redukcje w Amazonie dotkną osoby zatrudnione w działach reklamy, chmury obliczeniowej i związanych platformą Twitch - podała agencja Reutera. Wynikają one z konieczności racjonalizacji kosztów, a także - jak napisał szef firmy Andy Jassy w skierowanym do pracowników komunikacie - "niepewności dotyczącej najbliższej przyszłości".

- Głównym założeniem naszego planowania na bieżący rok jest być smuklejszym, ale w sposób pozwalający nam nadal intensywnie inwestować w kluczowe, długoterminowe doświadczenia klientów, które - jak uważamy - mogą znacząco polepszyć ich życie i Amazona jako całość - podkreślił.

Jak wyjaśnia portal CNBC, Amazon liczy się z prawdopodobnym spowolnieniem gospodarczym. Firma zrezygnowała z niektórych eksperymentalnych projektów i ograniczyła tempo rozbudowy magazynów.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Spowodowane wysoką inflacją podwyżki stóp procentowych w USA odbiły się zarówno na wydatkach konsumentów jak i korporacji, co dla wielu firm z różnych sektorów oznaczało pogorszenie perspektyw. W efekcie przedsiębiorstwa zaczęły redukować zatrudnienie. Zdaniem ekspertów z firmy rekrutacyjnej Challenger od 2009 roku w amerykańskiej gospodarce nie było tak dużych zwolnień.

Według danych amerykańskiego Biura Statystyki Pracy w lutym inflacja CPI (indeks cen dóbr konsumpcyjnych) w USA obniżyła się do 6,0 proc. wobec 6,4 proc. odnotowanych w styczniu.

W styczniu Amazon zaczął zwolnienia obejmujące 18 tys. z ok. 300 tys. swoich pracowników biurowych, głównie z obszaru ludzi, doświadczeń i technologii. Cięcia nie dotyczyły centrów logistycznych koncernu. Andy Jassy tłumaczył wówczas, że koncern mocno zwiększył zatrudnienie w ostatnich latach, a obecna sytuacja gospodarcza jest niestabilna.

W czwartym kwartale ub.r. wzrost przychodów Amazona zmalał do 9 proc., a zysk netto skurczył się z 14,32 mld do 278 mln dolarów. Na rynkach poza USA wpływy zmniejszyły się z 37,27 do 34,46 mld dolarów, a strata operacyjna pogłębiła z 1,63 do 2,23 mld, natomiast w całym ub.r. sięgnęła 7,75 mld.

Meta Platforms też z dwoma turami zwolnień

Amazon to kolejny koncern cyfrowy, który ogłasza drugą w ciągu kilku miesięcy znaczącą redukcję zatrudnienia. Meta Platforms, właściciel Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, w listopadzie ub.r. pożegnała się z ok. 11 tys. pracowników, czyli ok. 13 proc. swojego zespołu. Natomiast w zeszłym tygodniu jej szef Mark Zukerberg zapowiedział, że zwolnionych zostanie jeszcze ok. 10 tys. pracowników, a 5 tys. planowanych etatów nie zostanie obsadzone.

Zuckerberg przyznał, że restrukturyzacja będzie ciężka, ale „nie ma jak tego ominąć”. - Chciałbym, żebyśmy wprowadzili te zmiany tak szybko, jak to możliwe w tym roku, żeby przejść przez okres niepewności i skupić się na czekającej nas kluczowej pracy - podkreślił. Zaznaczył, że po tych redukcjach ograniczenia co do zatrudniania nowych osób w różnych pionach zostaną podwyższone.

Dołącz do dyskusji: Amazon zwolni jeszcze 9 tys. pracowników

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Różnica taka że
Amazon coś tam jednak robi, handel to biznes. Natomiast firmy Zuckerberga to istne zło, instytucje do prania mózgu do tego ze sporą cenzurą. Firmy zupełnie zbedne w trudnych czasach, taka zakała ludzkości.
odpowiedź
User
gg
Amazon coś tam jednak robi, handel to biznes. Natomiast firmy Zuckerberga to istne zło, instytucje do prania mózgu do tego ze sporą cenzurą. Firmy zupełnie zbedne w trudnych czasach, taka zakała ludzkości.


To samo mówili o radiu, kinie, telewizji. O ubraniach też, po co nosić jakieś kolorowe, to diabły noszą, lepiej worek po ziemniakach. Załóż worek po ziemniakach, wyłącz internet, bądź wolnomyślący.
odpowiedź
User
Różnica taka że
Postu pod postem się nie cytuje, tylko normalnie pisze Panie oświecony przez firmy Zuckerberga. To zasada oczywista na wszelkich forach internetowych. Chyba że u Zuckerberga jest inaczej co widać po twoim wpisie.
odpowiedź