SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Andrzej Duda nie weźmie udziału w debacie w TVN. "W czyim interesie zagraniczne media będą broniły Trzaskowskiego?"

Prezydent Andrzej Duda ma zobowiązania wobec mieszkańców - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, pytany dlaczego prezydent nie weźmie udziału w planowanej na czwartek debacie przedwyborczej w TVN. Dodał, że prezydent "z przyjemnością" pojawi się na debacie zorganizowanej przez wszystkie telewizje. - - Prywatna stacja Trzaskowskiego chce sobie organizować debatę. Dlaczego ma być lepiej traktowana niż TVP i Polsat? Nie zgadzam się na to, jestem prezydentem wszystkich Polaków - podkreślił Andrzej Duda w środę na wiecu wyborczym.

Prezydent Andrzej Duda, fot. Krzysztof Sitkowski / KPRPArticle

O to, co stoi na przeszkodzie, by prezydent wziął udział w debacie prezydenckiej organizowanej m.in. przez TVN, która miała odbyć się 2 lipca, Fogiel pytany był w środę w TVN24. Wicerzecznik PiS odparł, że chodzi o "wcześniejsze zobowiązania". Jak wyjaśnił, prezydent będzie wówczas odwiedzał zachodnią Polskę. "Ma też jakieś zobowiązania medialne" - wskazał.

Na uwagę prowadzącego, że na oficjalnej stronie kandydata nie figurują żadne wydarzenia przewidziane na czwartek, wicerzecznik PiS odparł, że informacja o tym "po prostu nie została jeszcze przetransferowana na stronę internetową".

W rozmowie padło także pytanie, czy "polskiej demokracji stałoby się coś strasznego", gdyby doszło do zorganizowania trzech osobnych debat - w TVN, w Polsacie oraz w TVP. "Polskiej demokracji pewnie nic dramatycznego by się nie stało" - odparł Fogiel. Dodał przy tym, że "jak pokazują wyniki frekwencyjne", ma się ona "całkiem dobrze". "I nawet jej się polepsza, moim zdaniem" - ocenił.

Podkreślił, że takie przedsięwzięcie byłoby "dużo łatwiejsze", gdyby między I a II turą były "cztery tygodnie, a nie dwa". "Tutaj musimy wyważyć plany kampanijne między udziałem w debatach (...) a udziałem pana prezydenta w żywej, bezpośredniej kampanii" - powiedział.

Fogiel zaznaczył, że Duda jako pierwszy urzędujący prezydent wziął udział w debacie przed I turą. "Bronisław Komorowski rękami i nogami bronił się przed debatą ze wszystkimi kandydatami" - wskazał.

Zapewnił, że "debata wszystkich telewizji jest czymś, czego pan prezydent oczekuje". "Andrzej Duda ma jutro zobowiązania wobec mieszkańców, z którymi będzie się spotykał, a z przyjemnością stawi się na debacie TVN, Polsatu i TVP, tak, żeby wszyscy widzowie mogli zobaczyć to starcie i wyrobić sobie zdanie" - podsumował zastępca rzecznika PiS.

W poniedziałek Trzaskowski poinformował na Twitterze, że dostał zaproszenie na debatę organizowaną wspólnie przez stacje TVN i TVN24 oraz portale onet.pl i WP.pl. "Ja stawiam sprawę jasno - chciałem debaty, chcę debaty, będę na debacie" - zadeklarował.

We wtorek zaś telewizja Polsat poinformowała, że zwróciła się do Telewizji Polskiej i stacji TVN z propozycją zorganizowania wspólnej debaty kandydatów na prezydenta wraz z udostępnieniem sygnału wszystkim zainteresowanym nadawcom telewizyjnym. Debata byłaby poprowadzona przez dziennikarzy każdego z trzech nadawców.

Prezydent Andrzej Duda skomentował ten pomysł na Twitterze: "Debata powinna być dla wszystkich, a nie dla wybranych. Uważam, że trzy największe telewizje powinny się porozumieć, zrobić wspólnie debatę i doprosić inne media. To skończy debatę o debacie, niepotrzebne spekulacje i wzajemne oskarżenia".

Andrzej Duda: w czyim interesie zagraniczne media będą broniły Trzaskowskiego?

Odmowę udziału w debacie TVN, Onetu i WP Andrzej Duda uzasadniał w środę na wiecu w Złotowie. Podkreślił, że oczekuje od nadawców, że zaproszą sztaby obu kandydatów do rozmów o terminie i zasadach debaty

- A nie że jakaś jedna prywatna telewizja pana Trzaskowskiego podaje termin debaty i nakazuje się stawić. Nie! I okazuje się, że pan Trzaskowski chce sobie organizować debatę pod ochroną zagranicznych mediów. Ja się na to nie zgadzam - podkreślił. - Dlaczego polskie media mają być gorzej traktowane? Dlaczego ma być lepiej traktowana niż TVP i Polsat? Nie zgadzam się na to, jestem prezydentem wszystkich Polaków i wszyscy mają mieć równe prawo do obejrzenia i wysłuchania debaty - stwierdził prezydent.

- Dlaczego zagraniczne będą chroniły pana Trzaskowskiego w czyim interesie? Nie można usłyszeć prawdy, kto jak w Sejmie głosował, kto głosował przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego? - spytał.

- Termin debaty się ustala. TVN próbuje narzucić innym sztabom termin debaty - ocenił prezydent. - Chodzi o zyski z reklam, za tym stoją ogromne pieniądze, przecież to są gigantyczne zyski. Dlaczego jedna zagraniczna telewizja ma te zyski mieć. Ja się z tym nie zgadzam - podkreślił Andrzej Duda.

 

- Zaproszenie do debaty dla obu sztabów, wystosowane 29.06, było jednocześnie zaproszeniem do rozmowy o jej szczegółach. Sztab Andrzeja Dudy na zaproszenie nie odpowiedział. Czekamy na pisemne potwierdzenie obu sztabów uczestnictwa w debacie. Poprosiliśmy o odpowiedź dziś do 20:00 - skomentowano na twitterowym profilu TVN24.

Debata w czwartek

Debatę prezydencką w TVN, WP i Onecie zaplanowano na najbliższy czwartek, start o godz. 19.25. Prowadzącymi będą: Monika Olejnik (TVN24), Grzegorz Kajdanowicz (TVN/TVN24), Andrzej Stankiewicz (Onet) i Marek Kacprzak (WP). Debata odbędzie się wedle ustalonych zasad. O kolejności odpowiedzi na pytania, zabierania głosu w podsumowaniu, czy też miejscu w studiu decydować będzie losowanie. Formuła przewiduje pytania dziennikarzy, riposty, wzajemne pytania, pytania od widzów oraz wolne oświadczenia kandydatów.

W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda i kandydat KO Rafał Trzaskowski. Według danych PKW ze wszystkich obwodów głosowania, Andrzej Duda uzyskał w niedzielnej I turze 43,5 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski - 30,46 proc.

Dołącz do dyskusji: Andrzej Duda nie weźmie udziału w debacie w TVN. "W czyim interesie zagraniczne media będą broniły Trzaskowskiego?"

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nobody
Ktoś się spodziewał, że długopis pójdzie nie znając pytań, a co gorsza odpowiedzi?
odpowiedź
User
marta
DUDA 2020
odpowiedź
User
robert
54-46 dla Dudy kto się założy?
odpowiedź