SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Andrzej Jakubiak, szef KNF: polski sektor bankowy jest zdrowy we wszystkich elementach

Wydaje się, że sektor bankowy jest zdrowy we wszystkich elementach, a sytuacja banków jest dobra. Tylko 8 banków komercyjnych i 12 spółdzielczych realizuje obecnie program postępowania naprawczego. Wszystkie zaś banki mają współczynnik wypłacalności na poziomie ponad 8%, poinformował przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak.

Andrzej Jakubiak, szef KNF: polski sektor bankowy jest zdrowy we wszystkich elementach

„Mamy bardzo dobrą sytuację jeśli chodzi o bazę kapitałową. Mamy bufory kapitałowe, które zabezpieczają stabilność banków. Największe ryzyko obecnie to ryzyko kursu walutowego" - ocenił Jaworski.

Dodał, że współczynnik wypłacalności sektora bankowego  jest na stabilnym poziomie 13,5%, a wszystkie banki w Polsce mają ten współczynnik na poziomie powyżej wymaganych ustawowo 8%.

W ocenie przewodniczącego, na razie nie ma przesłanek, aby dać bankom przyzwolenie nadzoru na poluzowanie polityki w obszarze kredytów walutowych.

„Dziś mogę powiedzieć, że nie widać miejsca na to, aby można było w sposób  znaczący dokonać deregulacji w tym obszarze. Jest zbyt duże ryzyko kursowe dotyczące dalszej deprecjacji złotego"- zaznaczył.

Jaworski poinformował, że obecnie nie ma planów przeniesienia nadzoru nad bankami do Narodowego Banku Polskiego (NBP), o których spekulują  media.

„Z tych rozmów, które miałem wynika, że to nie jest dobry moment, żeby dokonywać ponownego rozdzielenia nadzoru. Dzisiaj, w tej sytuacji, w jakiej znajduje się Polska dokonywanie takich ruchów jest ze wszech miar niebezpieczne i niepotrzebne. Ta architektura, która dziś funkcjonuje, pozostanie" - powiedział Jaworski.

Przewodniczący poinformował, że w ciągu kilku tygodni zostanie przygotowany „w miarę spójny plan" na pięć lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Andrzej Jakubiak, szef KNF: polski sektor bankowy jest zdrowy we wszystkich elementach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl