SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Audi w I połowie br. sprzedało 950 tys. aut. Przychody i zysk w górę

W pierwszym półroczu 2018 r. grupa Audi zwiększyła swe przychody do 31,2 mld euro, a zysk operacyjny do 2,8 mld euro. Stopa rentowności operacyjnej ze sprzedaży utrzymała się na poziomie 8,9 proc.

Article

Przychody grupy Audi w I półroczu br. wzrosły o 3,9 proc., do 31,18 mld euro (2017: 30,01 mld euro). Wraz ze wzrostem zysku operacyjnego o 3 proc., do 2,76 mld euro, stopa rentowności operacyjnej ze sprzedaży utrzymała się – podobnie jak w I półroczu roku ubiegłego – na poziomie 8,9 proc.

Wynik zysku operacyjnego nie zawiera danych pochodzących z przedsiębiorstw joint-venture Audi w Chinach, gdzie koncern w pierwszych sześciu miesiącach tego roku zanotował duży wzrost sprzedaży. Zyski pochodzące z tych przedsiębiorstw zawarte są w wyniku finansowym.

Znacząco w I półroczu wzrosły przepływy finansowe netto grupy Audi. Wyniosły one 2,67 mld euro (2017: 1,93 mld euro). Przepływy finansowe netto w roku ubiegłym naznaczone były zwiększonymi wydatkami związanymi z kryzysem dieslowskim.

Od początku stycznia do końca czerwca tego roku, koncern dostarczył do rąk swoich klientów 949 282 samochody marki Audi (2017: 908 683). Światowy wzrost dostaw o 4,5 proc. był przede wszystkim wynikiem zwiększonego popytu w Azji i Ameryce Północnej.

Podstawy finansowe Audi są w coraz większym stopniu wspierane przez systematyczne wdrażanie planu transformacji grupy zainicjowanego na początku tego roku. Do roku 2022 program ten ma przynieść zyski rzędu 10 mld euro. Ma również priorytetowo traktować zasoby przeznaczone na rozwój kluczowych obszarów innowacji, wytyczonych przez strategię "Audi.Vorsprung.2025". Do połowy tego roku firma wdrożyła już pierwsze działania planu transformacji, które w skali całego roku mają przynieść zysk operacyjny rzędu 0,5 mld euro i które będą kontynuowane przez cały czas funkcjonowania programu.

Stosunek wydatków na badania i rozwój do przychodów wyniósł w I półroczu 6,5 proc. (2017: 6,9 proc.), a wskaźnik nakładów inwestycyjnych sięgnął 3,4 proc. (2017: 3,9 proc.). W 2018 r. główna część nakładów inwestycyjnych ma być realizowana w II półroczu.

Zgodnie z prognozami zawartymi w raporcie rocznym, w całym roku 2018 grupa Audi spodziewa się znaczących wahań kluczowych danych – zarówno finansowych, jak i wolumenowych. W II półroczu, w związku z przejściem na cykl testowy WLTP oraz wymianą modelową, spodziewane są gorsze wyniki. Zakłada się jednocześnie, że plan transformacji, którego wdrażanie rozpoczęło się na początku tego roku, przyniesie pozytywne efekty.

W trwającym obecnie III kwartale na pierwszych rynkach pojawi się nowy model Audi A6. Gamę modelową w najwyższym segmencie premium powiększy też nowy model Q8. Z kolei IV kwartał będzie stał pod znakiem premiery rynkowej pierwszego seryjnie produkowanego w pełni elektrycznego samochodu marki Audi – prototypu e-tron - oraz zarządzania wzrostem produkcji, a jednocześnie wycofywaniem pewnych modeli z segmentu kompaktowego. Równolegle Audi kontynuuje wprowadzanie na rynki nowych modeli A8 i A7. W IV kwartale tego roku implementacja tych modeli rozpocznie się również w USA.

Biorąc pod uwagę cały 2018 rok, ilość dostarczonych do klientów samochodów marki Audi ma sięgnąć poziomu odnotowanego w roku ubiegłym, przy niewielkim wzroście przychodów grupy. Oczekuje się, że stopa rentowności operacyjnej ze sprzedaży zmieści się w przedziale strategicznym. Firma spodziewa się również, że poziom wydatków na badania i rozwój będzie nieco wyższy od długoterminowych założeń przedziału strategicznego rzędu 6-6,5 proc. Audi zakłada również, że wskaźnik nakładów inwestycyjnych będzie nieznacznie wyższy od docelowego poziomu 5-5,5 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Audi w I połowie br. sprzedało 950 tys. aut. Przychody i zysk w górę

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Szy.mon
Sam jak niedawno wypożyczałem samochód w Panek to wziąłem właśnie jeden z ich modeli, dobrze się sprawdził
8 8
odpowiedź