SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bartosz T. Wieliński reprezentantem „Wyborczej” w europejskim sojuszu gazet LENA

Od listopada nowym przedstawicielem „Gazety Wyborczej” (Agora) w Leading European Newspaper Alliance (LENA) jest Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego dziennika i szef działu Świat. Zastąpił Joannę Krawczyk, która rozstaje się z Agorą.

Bartosz T. Wieliński (fot. materiały prasowe)Bartosz T. Wieliński (fot. materiały prasowe)

Bartosz T. Wieliński dołączył w listopadzie br. do przedstawicieli LENA, dbających o bieżącą działalność sojuszu. Są nimi: Olivier de Raeymaeker i Christophe Berti z „Le Soir”, Bertrand Gie z „Le Figaro”, Filippo Davanzo z „La Repubblica”, Pedro Zuzazua Gil z „El País”, Marius Schneider z „Die Welt” oraz Titus Plattner z Tamedia, nowo wybrany przewodniczący LENA.

„Członkostwo w LENA oznacza bliską współpracę z redakcjami z najwyższej europejskiej ligi i tworzy potężną wartość dodaną. Regularnie wymieniamy się tekstami, dzięki czemu nasi czytelnicy dowiadują się, jak na wydarzenia na świecie, ale też w Polsce, patrzy się w Europie. Przeprowadzamy wspólnie wywiady, planujemy też wspólne wyjazdy reporterskie. Dzięki udziałowi w LENA »Wyborcza« wpływa na kształt europejskiego dziennikarstwa i wzbogaca je” - mówi Wieliński, zastępca redaktora naczelnego "Wyborczej" i szef działu Świat.

Wieliński jest związany z dziennikiem od ponad 20 lat. W latach 2005-2009 był korespondentem „Wyborczej” w Berlinie, później pracował w dziale zagranicznym, gdzie dalej zajmował się tematyką niemiecką. Przeprowadził wywiady z najważniejszymi politykami Niemiec, w tym z kanclerz Angelą Merkel. Od 2017 roku kieruje działem Świat, od 2019 jest jednym z zastępców redaktora naczelnego „Wyborczej”. W 2013 roku zdobył nagrodę Grand Press za najlepszy reportaż oraz nagrodę Pióro Nadziei przyznawaną przez Amnesty nternational. To autor książki „Źli Niemcy” i „Wojna lekarzy Hitlera” (2021). Publikuje też zagranicą, m.in w „New York Times”, „Süddeutsche Zeitung”, „Die Welt”, „El Pais” i „La Repubblica”.

Poprzednio „Wyborczą” w LENA reprezentowała Joanna Krawczyk, będąc jednocześnie przewodniczącą sojuszu. Szefowa partnerstw dziennika i prezeska Fundacji Gazety Wyborczej kończy współpracę z Agorą w grudniu br.

„Gazeta Wyborcza” w LENA od czterech lat

Leading European Newspaper Alliance (LENA) to sojusz największych europejskich gazet. Powstał w marcu 2015 roku jako inicjatywa redakcji „Die Welt”, „El País”, „La Repubblica”, „Le Figaro”, „Le Soir”, „Tages-Anzeiger” i „Tribune de Genève”. „Gazeta Wyborcza” została zaproszona do grona założycieli LENA 4 lata temu. Obecnie treści gazet zrzeszonych w sojuszu docierają do prawie 7 mln czytelników wydań tradycyjnych i 43 mln użytkowników serwisów internetowych.

Celem LENA jest podnoszenie dziennikarskich standardów oraz łączenie pracy redakcyjnej nad ważnymi materiałami z promowaniem wysokiej jakości dziennikarstwa w Europie. Członkowie sojuszu wspólnie tworzą i publikują materiały, dzięki międzynarodowej współpracy dziennikarzy. Redakcje udostępniają sobie wybrane artykuły, by mogli korzystać z nich także czytelnicy z innych krajów.

Wśród tekstów są m.in. wywiady, raporty i artykuły opiniotwórcze, napisane przez ekspertów, naukowców i osoby publiczne. Stowarzyszone zespoły redakcyjne pracują też nad wspólnymi projektami (np. Sonar Europe) oraz dzielą się nowymi praktykami i rozwiązaniami w zakresie cyfryzacji, technologii i projektów internetowych. Dodatkowo LENA pełni również rolę konsultacyjną ds. mediów przy Komisji Europejskiej

Jak wynika z danych Mediapanel, w październiku portal Wyborcza.pl przyciągnął 7,34 mln internautów, przeciętnie spędzali tam 14 minut i 9 sekund.

Średnia sprzedaż wydania „Gazety Wyborczej” w trzecim kwartale wyniosła 45 757 egz. (dane PBC).

Dołącz do dyskusji: Bartosz T. Wieliński reprezentantem „Wyborczej” w europejskim sojuszu gazet LENA

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grabski
jest literówka, on jest w reprezentacji LENINA.
odpowiedź
User
Ania
GRATULACJE !
odpowiedź
User
Liliputin z Nowogrodzkiej
jest literówka, on jest w reprezentacji LENINA.

PiSowskie szmatławce sponsorowane przez spółki skarbu państwa, a kiedyś przez okradane SKOKi, uprawiają podobną propagandę jak w Rosji - Zachód jest zły, LGBT, feministki i lewacy są źli, Kościół zbratany z władzą i piorący mózgi owieczkom jest dobry, a wszędzie dookoła wróg czyha na wodza narodu i jego partię ukochaną przez naród.
odpowiedź