SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bp Krzysztof Włodarczyk: Radio Maryja pozwala wygadać się i wysłuchuje

Radio Maryja pozwala wygadać się, słucha i wysłuchuje tych, którzy mówią, dlatego oni chcą gadać i wygadać się, bo są słuchani i wysłuchani - powiedział w czwartek w kościele św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity w Bydgoszczy ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk.

Bp Włodarczyk w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył mszy z okazji 31. rocznicy powstania Radia Maryja.

"Cieszymy się, że możemy przeżywać dziękczynienie za 31 lat Radia Maryja, a więc tego +katolickiego głosu w naszych domach+ i to ciągle pod opieką i przewodnictwem Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. (...) Maryja uczy nas abyśmy Boga słuchając usłyszeli go, bo można słuchać, a nie słyszeć. I uczy nas tego abyśmy go słuchając i słysząc, posłuchali, bo można słyszeć, a jednak nie posłuchać" - mówił w homilii ordynariusz.

Bp Włodarczyk podkreślił, że Maryja jest matką zasłuchania, czujnego słuchania Boga i takiego samego zasłuchania się w wydarzenia życia, a jeżeli dziś chce się głosić ewangelię trzeba najpierw słuchać. Zwrócił uwagę na konieczność słuchania osób, które spotyka się na drodze swego życia, pozwolenia wygadania się osobom poranionym, zniechęconym, z trudną historią życia, pogubionym, zbuntowanym.

"Dziękuje Radiu Maryja, że stworzyło taką przestrzeń i pozwala wygadać się różnym osobom. Pozwala się im się wypowiedzieć, pozwala się włączyć w tworzenie jakiejś rzeczywistości. Często te boleści wypowiedziane tam są jakby taką terapią. Dziękuję za to, że Radio Maryja pozwala wygadać się, słucha i wysłuchuje tych, którzy mówią, dlatego oni chcą gadać i wygadać się, bo są słuchani i wysłuchani. I za tę misję wysłuchania i przyzwolenie na to żeby się mogli się nasi bracia i siostry wypowiedzieć bardzo dziękuję" - mówił biskup bydgoski.

Zaznaczył, że Radio Maryja uczy, że kto potrafi słuchać Boga, nie ma kłopotu ze słuchaniem drugiego człowieka.

Bp Włodarczyk wskazał też, że "w świecie mnogości głosów i idei, w czasach zalewu informacji musimy umieć praktycznie postępować w kwestii wyboru autorytetów osób lub instytucji, które obdarzymy zaufaniem na tyle, że pozwolimy im kształtować im naszą doczesność i wieczność, uczynimy z nich naszych życiowych doradców".

W uroczystości wziął udział wikariusz prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Dariusz Paszyński, który jest już prowincjałem nominatem, wybranym kapitułę zgromadzenia. Ojciec Paszyński podziękował wszystkim współtworzącym Radio Maryja, podkreślając, że rozgłośnia "budzi nadzieję i podtrzymuje nadzieję, sprawia, że w tych trudnych czasach jest łatwo żyć".

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości. Z czasem Radio rozgłośnia wydłużyła nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem internetu na całym świecie.

Co roku obywają się uroczystości rocznicy powstania Radia Maryja - najpierw w Toruniu, a później w Bydgoszczy.

Według badania Radio Track od sierpnia do października br. Radio Maryja miało 1,6 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 1,3 proc. rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Bp Krzysztof Włodarczyk: Radio Maryja pozwala wygadać się i wysłuchuje

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LGOM
RuSSki agent!
odpowiedź
User
Hehehe
W rozmowach niedokończonych, czyli przerwanych
odpowiedź
User
W pełnej krasie!
W rozmowach niedokończonych, czyli przerwanych

Za to z postawieniem kropki nad i!
odpowiedź