SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

BRE Bank oczekuje wzrostu akcji kredytowej po słabszym I kwartale

BRE Bank oczekuje, że po słabych dwóch pierwszych miesiącach akcji kredytowej i odbiciu w marcu, kolejne miesiące tego roku przyniosą wzrost portfela kredytowego zarówno w segmencie korporacji, jak i detalicznym, poinformował prezes Mariusz Grendowicz w środę.

BRE Bank oczekuje wzrostu akcji kredytowej po słabszym I kwartale

"Wyniki za I kwartału pokazują niższą aktywność kredytową przedsiębiorstw. Wartość kredytów korporacyjnych spadła na rynku o 1% i my też zanotowaliśmy spadki. Jednak po spadkach w styczniu i lutym obserwujemy wzrost aktywności klientów" - powiedział Grendowicz podczas konferencji prasowej.

Prezes poinformował, że pierwsze dwa miesiące roku w kredytach hipotecznych również były bardzo słabe ze względu długotrwałą zimę, a odbicie nastąpiło dopiero w marcu.

Wartość nowej sprzedaży kredytów hipotecznych wyniosła 459 mln zł w I kw., z czego 60% stanowiły kredyty w euro. Portfel sięgnął 21,06 mld zł na koniec I kw. Portfel kredytów niehipotecznych wyniósł 4 mld zł na koniec marca (nowa sprzedaż wyniosła 333 mln zł).

"Działalność kredytowa odbiła się i oczekujemy, że te pozytywne trendy będą powtarzać się w kolejnych kwartałach. W marcu również w detalu widzieliśmy przyspieszenie akcji kredytowej m.in. dzięki sprzedaży kredytów niehipotecznych dla klientów banku" - dodał.

Wartość kredytów brutto ogółem spadła o 2,6% w skali kwartału i o 7,4% w skali roku do 53 mld zł, w tym w segmencie korporacji spadek wyniósł 3,7% w związku z trzema dużymi spłatami kredytów w I kw., a w segmencie detalicznym było to 0,7%.

Wartość depozytów wzrosła w I kw. o 5% w skali kwartału do 44,9 mld zł, w tym w segmencie detalicznym wzrost wyniósł 1,4 mld zł. Wartość depozytów korporacyjnych wzrosła w I kw. o 1,5% (200 mln zł) do 17,7 mld zł.

"Zapowiadaliśmy, że będziemy gromadzić kapitał, aby zwiększyć działalność kredytową. I tę strategię realizowaliśmy. Jednak w samym lutym przyrost depozytów wyniósł aż 850 mln zł. Akcja kredytowa nie miała takiej dynamiki i dlatego postanowiliśmy obniżyć oprocentowanie depozytów od 1 marca. To powinno pozytywnie wpłynąć na poprawę wyniku odsetkowego, głównie po stronie przedsiębiorstw" - powiedział Grendowicz.

Od stycznia do marca liczba klientów segmentu detalicznego wzrosła o 126 tys. do 3,4 mln, zaś klientów korporacyjnych spadła o 0,4% do 12.783 klientów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BRE Bank oczekuje wzrostu akcji kredytowej po słabszym I kwartale

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl