SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Browary ścięły wydatki reklamowe w radiu o 95 proc. Kompania Piwowarska przed Grupą Żywiec

W 2022 roku producenci piwa ograniczyli wydatki reklamowe o kilka procent. Najmocniej, bo o 95 proc. zredukowali je w radiu, za to więcej pieniędzy zostawili w prasie. Tylko Perła - Browary Lubelskie nieznacznie zwiększyły nakłady reklamowe, Kompania Piwowarska, Grupa Żywiec, Van Pur i Carlsberg Polska zanotowały spadki.

W okresie od stycznia do grudnia 2022 roku producenci piwa w Polsce wydali na reklamy w mediach tradycyjnych (bez internetu) 649,7 mln zł, co oznacza, że zmniejszyli wydatki o 5,3 proc. rok do roku – wynika z analizy Wirtualnemedia.pl (dane cennikowe netto, Kantar).

Największym reklamodawcą w branży piwa była Kompania Piwowarska (należą do niej takie marki jak Tyskie, Żubr czy Lech), która przeznaczyła na reklamy swoich brandów 248,7 mln zł. Zmniejszyła budżet w skali roku o 8 proc.

Tuż za Kompanią plasuje się Grupa Żywiec (m.in. Warka, Żywiec) z wydatkami w wysokości 181,7 mln zł, niższymi rok do roku o 3,1 proc. Podium zamyka Carlsberg Polska, który wydał na reklamy w omawianym okresie 174,7 mln zł, czyli 1,2 proc. mniej niż w 2021 roku.

Kolejny w zestawieniu Van Pur (m.in. Łomża) zredukował budżet reklamowy o 21,6 proc., do 21,2 mln zł.

Ścisłą czołówkę największych reklamodawców wśród producentów piwa zamyka Perła - Browary Lubelskie, które przeznaczyły na promocję w mediach 16,6 mln zł, o 0,7 proc. więcej niż rok wcześniej.

Jedna trzecia więcej na gazety i magazyny kosztem radia i telewizji

Niemal całość wydatków reklamowych branży piwnej w mediach tradycyjnych, bo 95,5 proc. trafiła do telewizji. Było to 620,5 mln zł - mniej rok do roku o 5,5 proc.

Drugim najczęściej wybieranym w kampaniach browarów kanałem komunikacji była reklama zewnętrzną – na nią przeznaczyły 22 mln zł, czyli 11,1 proc. mniej niż w 2021 roku.

3,8 mln zł przeznaczono na reklamę w magazynach (+31,4 proc.), 2,3 mln na reklamę w kinach (rok wcześniej nie było tu wydatków – z powodu Covid-19 kina były nieczynne), a nieco ponad 1 mln zł ulokowano w gazetach (+30,2 proc.).

Znaczące wzrosty – bo o ponad 1/3 – wydatków na reklamę w prasie to zapewne skutek zmniejszenia o blisko 95 proc. nakładów na reklamę w radiu – te zmalały w skali roku z 1,2 mln zł w 2021 roku do niecałych 61 tys. zł w 2022 roku.

najnowsze wiadomości

Dołącz do dyskusji: Browary ścięły wydatki reklamowe w radiu o 95 proc. Kompania Piwowarska przed Grupą Żywiec

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Podczaszy
I bardzo dobrze, reklama w radio się w ogóle nie opłaca.
odpowiedź
User
WW77
Dębowe 5,50, przed pandemią było 3,40 i mam tu na myśli, ten sam osiedlowy sklep, a po za tym, to już nie piwo, a woda po myciu kadzi, z dodatkiem chemii i nie wiadomo czego.
odpowiedź