SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Konkurenci jak Canal+? Muszą umożliwić klientom obniżenie jakości wideo z 4K i HD do SD

Arcom, francuski odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, wydał zalecania w związku z wejściem w życie ustawy o zmniejszeniu śladu środowiskowego technologii cyfrowej. Nadawcy i serwisy streamingowe mają informować o wpływie swoich usług na środowisko. Od dłuższego czasu robi to Canal+. Także na polskim rynku.

O śladzie węglowym informuje też Canal+ Polska Article

Zalecenia dotyczą stacji telewizyjnych, dostawców płatnej telewizji i serwisów streamingowych. Portal telesatellite.com donosi, że ich właściciele mają informować konsumentów o wpływie korzystania z tych usług na zużycie energii elektrycznej i emisję gazów cieplarnianych. Nadawcy będą musieli wziąć udział we wspólnej kampanii informacyjnej, uczulającej społeczeństwo na ten problem. Pomoże to zwiększyć świadomość Francuzów.

Serwisy streamingowe mają umożliwić swoim klientom zmianę ustawień, która spowoduje zmniejszenie śladu węglowego. Osoby, które chcą chronić środowisko, będą mogły na przykład oglądać dane produkcje w jakości SD zamiast w HD czy 4K. Firmy, których dotyczy ustawa, mają opracować wspólną metodologię obliczania wpływu ich usług na środowisko. Zostały też zobowiązane do przedstawiania Arcom raportów na temat podjętych działań proekologicznych.

Canal+ online w Polsce przypomina klientom o śladzie węglowym

Polscy użytkownicy Canal+ online, którzy długo nie zmieniają kanału, muszą potwierdzić swoją obecność przed ekranem. W przeciwnym wypadku serwis wyłączy odtwarzacz, aby „zmniejszyć ślad węglowy”. Francuski MyCanal i polski Canal+ online to ta sama aplikacja, dlatego abonenci i subskrybenci są pytani o obecność także nad Wisłą.

- Rozwiązanie zostało wdrożone ponad 2 lata temu we Francji, Polsce i innych krajach gdzie dostępny jest serwis. Komunikat wyświetla się po odtworzeniu trzech programów „na żądanie” lub trzech godzin transmisji live bez aktywności ze strony użytkownika. Pozwala to na zmniejszenie niepotrzebnego transferu danych i ograniczenie pracy serwerów, co wpływa na zmniejszenie śladu węglowego. Użytkownicy serwisu Canal+ online wybierając jakość streamingu wideo są dodatkowo informowani o tym, że jakość transmisji wpływa na ślad węglowy. (wejdź w ustawienia -> jakość streamingu) - wyjaśniał kilka miesięcy temu w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+ Polska.

Francuzi bardzo poważnie podchodzą do ekologii. Arcom wymaga od nadawców przedłużających koncesje w naziemnej telewizji cyfrowej, aby przedstawiali swoje plany programowe w zakresie m.in. ochrony środowiska. W zeszłym roku Canal+ zapowiedział dekoder Global One, który ma być dostępny we wszystkich krajach, gdzie działa. Maxime Saada, prezes grupy Canal+ zdradził, że nowy sprzęt „zrobiono z materiałów przyjaznych dla środowiska”, a 97 proc. plastiku pochodzi z recyklingu. Urządzenie ma zużywać mniej energii elektrycznej. - Jego ślad węglowy zostanie zmniejszony o ponad 40 proc. w porównaniu z poprzednim modelem - wyjaśnił.

Naziemna telewizja cyfrowa bardziej ekologiczna niż streaming

Na początku roku Ofcom, brytyjski odpowiednik KRRiT opublikował raport na temat wpływu usług telewizyjnych na środowisko. Z badania wynika, że naziemna telewizja cyfrowa jest mniej energochłonna i bardziej wydajna niż treści dostarczane przez streaming. Autorzy raportu zauważają, że zarówno w przypadku odbioru DVB-T/DVB-T2, jak OTT większość energii elektrycznej zużywane jest w domu, a nie w systemie dystrybucji. Telewizory, dekodery, przystawki i routery pobierają 90 proc. energii. Najczęściej klienci pozostawiają włączone urządzenia nawet podczas nieobecności w domu. Mimo takiego działania, zużycie energii jest niskie.

Z badania zleconego przez Ofcom wynika, że poza domem transmisja sieciowa zużywa sześć razy więcej energii dla usług typu OTT niż naziemnej telewizji cyfrowej w domu. Według brytyjskiego regulatora, w obu przypadkach mamy do czynienia ze stosunkowo niskim źródłem emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Jedna godzina oglądania telewizji za pośrednictwem nadajników energii to 9,1 watogodziny, natomiast w przypadku oglądania serwisów streamingowych dochodzi nawet do 54 watogodzin. Tyle samo energii potrzeba, aby zagotować czajnikiem elektrycznym wodę na 3-4 filiżanki herbaty. Ofcom zwraca uwagę, że w ostatnich latach sieci stały się bardziej wydajne i nie pobierają tak dużych ilości energii, mimo wzmożonego ruchu. Także dostawcy płatnej telewizji starają się oferować ekologiczne sprzęty.

Dołącz do dyskusji: Konkurenci jak Canal+? Muszą umożliwić klientom obniżenie jakości wideo z 4K i HD do SD

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
A&G
Może by wreszcie zacząć podnosić jakość, a nie obniżać !!!! Żeby w XXI wieku nadawać kanały w jakości SD?!? Wstyd !!!
23 2
odpowiedź
User
Rosp75
W canal+ Polska nie ma tego problemu bo w 4K nadają tylko dwa kanały to jest śmiech na sali z tą ilością.
21 1
odpowiedź
User
werwis
Świetny pomysł.
Ty obniżysz jakość i pogorszysz wrażenia z oglądania, oni zaoszczędzą realne pieniądze na usłudze, którą sprzedają ci za PEŁNĄ cenę.
77 1
odpowiedź