SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Catch up TV ułatwia życie widzom. Czym różnią się usługi Playera, Canal+ online i Polsat Box Go?

W dobie wszechobecnych powtórek i wielu reklam linearne kanały telewizyjne najłatwiej oglądać dzięki usługom catch up TV. W swojej ofercie posiadają je m.in. platformy streamingowe Player, Canal+ online i Polsat Box Go. Portal Wirtualnemedia.pl porównuje te trzy usługi.

Article

Obejrzeć ulubiony program czy spotkać się ze znajomymi? Kilkadziesiąt temu jedno wykluczało drugie. Później w Europie Zachodniej nadawcy zaczęli uruchamiać kanały z godzinnym albo nawet dobowym opóźnieniem, aby widz nie musiał wybierać. Od maja 2010 do stycznia 2012 działał nawet TVN+1. Z tej emisji jednak zrezygnowano. Na rynku powszechne stały się dekodery PVR z twardym dyskiem. Możliwe było zaprogramowanie ulubionego programu. Dzięki podwójnym konwerterom satelitarnym w tym samym czasie można było oglądać inny program. Nie zawsze jednak fan danej audycji zapamiętał o zaprogramowaniu nagrywania. Czasem zdarzało się, że ów audycja to i tak powtórka pozycji obejrzanej jakiś czas temu.

Catch up TV „kołem ratunkowym” dla linearnej telewizji?

Wraz z upowszechnieniem się serwisów streamingowych popularność zdobyła usługa catch up TV. To dostawca platformy „nagrywa” za nas programy większości stacji dostępnych w ofercie. Możemy więc „cofnąć się w czasie” o kilka godzin albo nawet dni, w zależności od usługi. Pozwoli nam to obejrzeć nie tylko odcinek, którego jeszcze nie oglądaliśmy (spośród wielu powtórek), ale także przewinąć reklamy. Na te ostatnie narzeka wielu abonentów płatnej telewizji. W wielu kanałach (także tych płatnych) reklamy pojawiają się niemal co kwadrans. Liczba kanałów tym samym nie przekłada się na ich jakość. W 2018 roku polskojęzycznych stacji było 249, a w 2021 roku już 270. Choć usługi z wideo na żądanie podbijają rynek, to nie wszystko można znaleźć w bibliotekach VoD. Wynika to z praw autorskich, które niekoniecznie obejmują tę formę eksploatacji.

Catch up TV w przypadku niektórych programów jest więc jedyną możliwością wygodnego oglądania linearnej telewizji. Z tego typu usługi można skorzystać będąc subskrybentem platformy streamingowej (m.in. Canal+ online, Polsat Box Go, Player, goNET.tv), satelitarnej (Polsat Box, Canal+) czy sieci kablowej (UPC Polska, Vectra).  Niebawem Telewizja Polska ma uruchomić catch up TV w TVP Stream, aplikacji HbbTV w naziemnej telewizji cyfrowej. Z telewizji hybrydowej można korzystać po podłączeniu telewizora do internetu. Serwis miał być gotowy jeszcze w 2021 roku. Doszło jednak do opóźnienia. Nadawca publiczny nie zdradza przyczyn.

Player pozwala „cofnąć się w czasie” o 7 dni

Player, platforma streamingowa TVN Grupy Discovery jest oferowana tylko drogą streamingową. Pozwala na dostęp do catch up TV z kanały dostępnymi w danym pakiecie. Znalezienie usługi nie jest jednak proste. Najpierw trzeba wybrać „Kanały TV”, które znajdują się w dolnej części menu. Następnie po lewej stronie „Program TV”. Tam wyświetlą nam się kanały i dni mijającego tygodnia. Po wybraniu interesującej nas stacji, trzeba wskazać dzień i audycję, którą chcemy oglądać. Wówczas możemy się „przenieść w czasie”. Być może TVN Grupa Discovery nie eksponuje tego narzędzia, bo zarabia na reklamach. Usługa pozwala je szybko przewinąć.

Catch up TV Playera należy do najstabilniejszych rozwiązań tego typu. Nie można tego napisać o treściach wideo na żądanie dostępnych w serwisie. Niektóre starsze propozycje, takie jak stare odcinki „Kobiety na końcu świata” po kilku czy kilkudziesięciu sekundach od uruchomienia przewijają się same do początku. Zdarza się tak nawet kilka razy podczas odtwarzania programu. Problem nie występuje z najnowszymi produkcjami. Największym plusem Playera jest fakt, że można oglądać wszystkie wyemitowane programy do tygodnia wstecz.

Polsat Box Go z catch up TV wszystkich kanałów partnerów

Z Polsat Box Go można skorzystać metodą subskrypcyjną, gdy nie jesteśmy abonentem platformy satelitarnej Polsat Box lub jako abonent. Wówczas otrzymujemy dostęp do zwartości serwisu streamingowej, zgodnej z ofertą. Aby skorzystać z usługi catch up TV w Polsat Box Go trzeba wejść do zakładki „Kanały TV”, wybrać stację i nacisnąć „Oglądaj”. Kiedy wybierzemy pilotem do Android TV „zjazd” w dół wyświetlą nam się programy, które będą wkrótce emitowane i te, które zostały już wyemitowane. Cofając się w lewo możemy wybrać pozycje wyemitowane w ostatnim czasie. W przypadku pakietu Familijnego Polsat Box z opcją sportową i aplikacji w Android TV to około 3 godziny 4 minuty. Pozostałych pozycji nie można już odtworzyć. Na stronie internetowej platforma twierdzi, że możliwe jest cofanie się dalej w czasie. - Z usługą CatchUP masz możliwość oglądania określonych programów nawet do 7 dni od ich emisji! - czytamy na witrynie polsatbox.pl. Być może taka funkcjonalność jest możliwa tylko na dekoderach platformy albo z droższym pakietem.

Choć kanały Polsatu i wszystkich partnerów zewnętrznych można przewijać, to zdarzają się problemy techniczne. Podczas emisji filmu „Aladyn” w piątek 14 stycznia na antenie Polsatu próbowaliśmy odtworzyć „Gościa Wydarzeń”. Cofało nas do tej samej „klatki” produkcji Disneya. Takie problemy nie występowały już, kiedy „Gościa Wydarzeń” chcieliśmy obejrzeć „cofając” Polsat News. Dużym plusem catch up TV od Polsatu jest możliwość odtwarzania starszych programów wszystkich zewnętrznych partnerów, czego brakuje w Canal+ online. W serwisie Polsatu po kilku godzinach odtworzymy więc „Wiadomości” w TVP Info, a w Canal+ online nie.

W Canal+ online cofniemy kanały o 8 godzin

Usługa streamingowa Canal+ online jest dostępna dla abonentów drugiej co do wielkości platformy cyfrowej i dla subskrybentów. W tym pierwszym przypadku kanałów jest więcej, bo można oglądać prawie wszystkie stacje (poza najważniejszymi naziemnymi). Wielu kanałów nie można jednak „cofać”. Zapewne TVN Grupa Discovery chce, żeby ta funkcjonalność dla ich stacji była zarezerwowana dla Playera, a Polsat liczy na to samo w stosunku do Polsat Box Go. Odtwarzanie z nawet 8-godzinnym opóźnieniem jest możliwe w przypadku takich stacji jak TVN24, HBO, Fox, Warner TV, AXN, National Geographic Channel, Canal+ Film, Planete+ i prawie wszystkich stacji Canal+. Funkcja nie działa w przypadku Canal+ Premium, TVP Info i TVP Seriale. W tym przypadku zapewne TVP nie chce osłabiać swojego serwisu streamingowego TVP VoD i serwisu HbbTV TVP Stream. W Canal+ online problemy występują w przypadku próby odtworzenia lub cofnięcia filmu adresowanego dla widzów powyżej 18-roku życia. Wówczas trzeba poczekać aż ta pozycja trafi do VoD. W panelu użytkownika nie da się bowiem wyłączyć filtru rodzicielskiego.

Korzystanie z catch up TV w Canal+ online jest dość proste i intuicyjne. Wystarczy wybrać stację, „zjechać pilotem” w dół. Wtedy w dolnej części pojawi nam się menu. Po wybraniu ikonki ze strzałką i znakiem przypominającym „Play” na starszych magnetofonach czy walkmanach, widzimy pozycje, które możemy odtworzyć. Wystarczy wybrać interesujący nas program lub film, żeby cieszyć się wybraną pozycją.

Dołącz do dyskusji: Catch up TV ułatwia życie widzom. Czym różnią się usługi Playera, Canal+ online i Polsat Box Go?

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PioB1985
Canal+ 1 powinien zakończyć nadawanie i być zastąpiony dodatkowym kanały filmowym.
odpowiedź
User
Trudny język polski
"ów audycja" - jak się widzi coś takiego, to od razu nie chce się czytać dalszych wypocin OWEGO matoła, który to pisał. I tak też zrobiłem.
odpowiedź
User
Marek T.
Rzeczywiście błędów w artykule kilka jest.., ale, że temat interesujący to doczytałem do końca.
Autor powinien poprosić kogoś o sprawdzenie tekstu przed publikacją.
odpowiedź