SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Clear Channel Poland: przychody w dół o 37 proc., wynik netto o 13 mln zł

W ub.r. wpływy sprzedażowe firmy reklamy zewnętrznej Clear Channel Poland zmalały o 37,4 proc. do 39,97 mln zł, a wynik netto - z 3,32 mln zł zysku do 9,77 mln zł straty.

Article

Przychody Clear Channel Poland od klientów krajowych zmalały rok do roku z 58,65 do 36,96 mln zł, a od klientów zagranicznych - z 5,2 do 3,01 mln zł. Łączne wpływy ze sprzedaży miejsca na powierzchniach reklamowych poszły w dół z 63,08 do 39,24 mln zł, a te z pozostałych usług - z 770 do 730 tys. zł.

Cały sektor reklamy zewnętrznej mocno ucierpiał wskutek spadku mobilności społecznej po wybuchu epidemii. Według danych IGRZ i Publicis Groupe w ub.r. łączne wydatki na reklamę zewnętrzną (klasyczne OOH, city transport i DOOH) zmalały o 38,8 proc. do 351,6 mln zł. Tylko w drugim kwartale ub.r., w związku z pierwszym lockdownem, spadek wyniósł 71 proc.

- Wyniki sprzedażowe spółki w poszczególnych miesiącach 2020 r. w dużej mierze uzależnione były od wielkości i wpływu nałożonych restrykcji oraz stabilności sytuacji epidemiologicznej. Niemniej jednak zaczynając od drugiego półrocza, wraz z luzowaniem obostrzeń i wzrostem mobilności konsumentów można było zaobserwować powolny trend powrotu wydatków marketingowych - zaznaczyła firma w sprawozdaniu złożonym w KRS.

Większy udział billboardów, mniejszy nośników cyfrowych i tranzytowych

W ub.r. 43 proc. przychodów Clear Channel Poland pochodziło ze sprzedaży powierzchni na billboardach, wobec 36 proc. rok wcześniej.

Natomiast udział mebli ulicznych pod tym względem zmalał z 32 do 30 proc., nośników cyfrowych - z 21 do 18 proc., a nośników tranzytowych - z 10 do 8 proc.

Firma wyliczyła, że w ub.r. dalej digitalowe meble miejskie w największych aglomeracjach i nośniki w galeriach handlowych typu premium oraz zaczęła współpracę z władzami Wrocławia przy realizacji projektu smart city.

Ponadto rozwijała sprzedaż opartą na danych z pomiaru Instytutu Badań Outdooru oraz dostosowywała się do uchwał krajobrazowych wchodzących w życie w niektórych miastach.

Udział sprzedaży za pośrednictwem agencji mediowych zmalał rok do roku z 53 do 50 proc., a obrotów działu sprzedaży firmy wzrósł z 45 do 57 proc.

Firma podkreśliła, że „w dalszym ciągu stawiała na zindywidualizowaną ofertę i dostosowanie się do potrzeb klienta, reagowanie na bieżącą sytuację ekonomiczną i pandemiczną, oferty specjalne i sezonowe wykorzystując szerokie portfolio Clear Channel Poland - klasyczne nośniki typu billboard 6x3, backlight oraz city light, digitale miejskie oraz w galeriach handlowych (np. spektakularne ekrany digitalowe), reklama na i w środkach transportu publicznego (tzw. tranzyt)”.

Koszty 17 proc. w dół

Wydatki operacyjne Clear Channel Poland zmalały z 61,33 do 50.85 mln zł, czyli o 17,1 proc. Stanowiące zdecydowaną większość koszty usług obcych spadły z 46,33 do 37,11 mln zł.

Nakłady na wynagrodzenia zmniejszyły się z 6,35 do 5,36 mln zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze wzrosły z 911 tys. zł do 1,16 mln zł. Średnia liczba pracowników etatowych firmy zmniejszyła się z 59 do 52. W lutym ub.r. CEO spółki został Dariusz Janczewski, zastąpił na tym stanowisku Kalinę Janicką, która po 18 latach pracy pożegnała się z firmą jesienią 2019 roku.

Koszty amortyzacji zwiększyły się z 3,35 do 3,62 mln zł, a zużycia materiałów i energii spadły z 2,85 do 2,41 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Po wybuchu epidemii spółka uzyskała 74,9 tys. zł dotacji od kilku samorządów, m.in. 63,4 tys. zł z budżetu Warszawy.

Prawie 10 mln zł straty

Wyniki rentowności Clear Channel Poland zmalały poniżej zera. Wynik sprzedażowy poszedł w dół z 2,52 mln zł zysku do 10,88 mln zł straty, wynik operacyjny - z 2,14 mln zł zysku do 11,82 mln zł straty, wynik brutto - z 2,27 mln zł zysku do 11,93 mln zł straty, a wynik netto - z 3,32 mln zł zysku do 9,77 mln zł straty.

W ub.r. spółka dzięki tarczy podatkowej oszczędziła 2,15 mln zł, a rok wcześniej - 1,05 mln zł.

W br. nadzieja na odbicie reklamowe

Clear Channel Poland oczekuje, że w br. wraz ze wzrostem liczby osób zaszczepionych, zmniejszeniem zachorowań i hospitalizacji oraz stopniowym znoszeniem poszczególnych ograniczeń na rynku reklamowym nastąpi odbicie w górę.

- Powinno to pozytywnie wpłynąć na powrót wydatków reklamowych nie tylko na standardowy OOH, ale w szczególności przyczynić się do dalszego wzrostu udziału przychodów pochodzących z rozwiązań digitalowych DOOH, w których skład wchodzą digitale miejskie, digitale w galeriach handlowych premium, digitale spektakularne i digitale w reklamie tranzytowej oraz niedigitalowe meble uliczne, które to nośniki spółka uznaje za najbardziej rozwojowe w całej branży reklamy zewnętrznej - zaznaczono w sprawozdaniu.

W pierwszej połowie br. wartość polskiego rynku reklamy zewnętrznej wyniosła 177,6 mln zł, o 21,1 proc. więcej niż rok wcześniej, natomiast 32,9 proc. mniej niż w pierwszej połowie 2019 roku.

Dołącz do dyskusji: Clear Channel Poland: przychody w dół o 37 proc., wynik netto o 13 mln zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Monia
Dareczek przyszedł do firmy i od razu są wyniki:-)
odpowiedź