SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cloud computing dla średniej wielkości przedsiębiorstwa - o czym musisz wiedzieć?

Cloud computing to wyjątkowe rozwiązanie technologiczne, którego implementacja może w ogromny sposób zmienić funkcjonowanie firm oraz ich efektywność w warunkach wysokiej konkurencji. Powstanie tego rozwiązania było spowodowane tym, iż od dłuższego czasu obserwowane jest bardzo wysokie zapotrzebowanie na wydajne oraz skalowalne rozwiązania cyfrowe. Te przedsiębiorstwa, które nie pozostają w tyle, tylko nieustannie inwestują w cloud computing oraz inne nowinki technologiczne, są w stanie w efektywny sposób reagować na zachodzące zmiany oraz zyskiwać istotne przewagi konkurencyjne. W poniższym artykule przedstawiamy szczegółowe informacje na temat cloud computingu dla przedsiębiorstw średniej wielkości.

Podstawowe informacje na temat cloud computingu

Cloud computing (ang. chmura obliczeniowa) to wyjątkowe rozwiązanie technologiczne, dzięki któremu działanie zarówno małych, średnich jak i dużych firm może znacząco się zmienić, oczywiście w pozytywnym zakresie. Istotą tej technologii jest fakt, iż udostępniane są zasoby obliczeniowe, takie jak pamięć, serwery, bazy danych oraz aplikacje, a wszystko to dzieje się za pośrednictwem internetu. Jest to tzw. architektura chmurowa, której znaczenie od wielu lat wzrasta.

Istotą omawianego rozwiązania jest fakt, iż wszelkie usługi są dostarczane w sposób zdalny, a także są one hostowane na zewnętrznych centrach danych. Właściciel firmy korzystającej z tej usługi nie musi samodzielnie inwestować w serwery, ponieważ zapewnia to usługodawca. Podmiotom korzystającym z tego rozwiązania zapewniony jest dostęp do serwerów dedykowanych. Dzięki temu wysokość wydatków związanych z utrzymaniem infrastruktury IT może być znacząco zmniejszona, co powoduje, że przedsiębiorstwo może postawić na inwestycje w innych segmentach prowadzonej przez siebie działalności.

Co zmienia inwestycja w cloud computing w firmie średniej wielkości?

Konsekwencje związane z implementacją cloud computingu w średnich przedsiębiorstwach są niezwykle szerokie. Jednym z efektów jest fakt, iż od tego momentu dane przedsiębiorstwa nie są już przechowywane na dyskach komputerów, a w wirtualnej przestrzeni, na serwerach, które są ulokowane poza siecią lokalną (na chmurze). Bardzo ważnym atutem tego rozwiązania jest też to, iż prowadzi ono do bardzo znaczącego wzrostu poziomu bezpieczeństwa wszelkiego rodzaju danych, które przetwarza przedsiębiorstwo. Obieg informacji jest usprawniony, co z kolei powoduje, że firma może efektywniej i szybciej podejmować trafne decyzje biznesowe.

Wiele średnich firm, które nie dysponują nowoczesnymi narzędziami w zakresie IT, niejednokrotnie boryka się też z różnego rodzaju ograniczeniami sprzętowymi. To z kolei powoduje, że wydajność wielu procesów może pozostawiać wiele do życzenia. Implementacja cloud computingu prowadzi do zniknięcia tego rodzaju problemów. Warto mieć na uwadze fakt, że średniej wielkości przedsiębiorstwa często posiadają mało zaawansowane serwery, co powoduje, że w przypadku gdy dochodzi do zwiększonego zainteresowania ich stroną internetową, przestaje ona po prostu działać. Cloud computing powoduje, że prawdopodobieństwo występowania tego rodzaju sytuacji jest znacząco ograniczone.

Cloud computing - zalety implementacji tego rozwiązania

Jakie są zalety cloud computingu? Liczba atutów tego rozwiązania jest naprawdę duża. Jednym z nich jest m.in. fakt, iż znacząco zmniejsza się ryzyko występowania ataków hakerskich, przeciążeń i występowania problemów z uruchamianiem baz danych przedsiębiorstwa. Dodatkowo, firma może ograniczyć koszty, gdyż takie rozwiązanie niejednokrotnie oferowane jest w ramach popularnego modelu pay as you go - oznacza to, że podmiot korzystający z tej usługi płaci wyłącznie wtedy, gdy naprawdę korzystał ze wskazanych produktów i usług. Dzięki temu nie ma obaw, że będzie płaciło się za usługi, z których się nie korzystało.

Kolejna sprawa to fakt, iż cloud computing oferuje firmom niesamowitą liczbę możliwości dla pracowników. Jedną z nich jest na przykład funkcja współdzielenia różnych plików online. Dzięki temu zespół może wspólnie pracować nad stworzeniem dokumentów, prezentacji czy jakichkolwiek innych plików.

Jednocześnie każda z uprawnionych osób na bieżąco widzi zmiany wprowadzane przez swoich kolegów. Dodatkowym atutem cloud computingu, o którym koniecznie należy wspomnieć jest fakt, ze implementacja tego rozwiązania najczęściej przebiega niezwykle sprawnie i szybko. Usługa jest też w pełni skalowalna, dlatego w razie wystąpienia takiej potrzeby można znacząco poszerzyć jej zakres bez zbędnych formalności.

 

Dołącz do dyskusji: Cloud computing dla średniej wielkości przedsiębiorstwa - o czym musisz wiedzieć?

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Niemusz
Nic nie muszę.
odpowiedź