SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co dalej z TP SA?

Wyniki operacyjnie TP SA dość dobre, ale widać pierwsze oznaki deregulacji rynku.

Wyniki Telekomunikacji Polskiej SA (TP SA) za IV kwartał 2006 roku były na poziomie operacyjnym dość dobre, chociaż w rezultatach finansowych operatora widać już efekty pierwszych działań liberalizujących rynek telekomunikacyjny; głównie chodzi tu o spadek stawek za połączenia międzyoperatorskie, uważają analitycy.

„Wyniki były relatywnie dobre na poziomie operacyjnym. Należy wziąć pod uwagę utworzenie rezerwy w wysokości 309 mln zł, głównie na odprawy pracownicze” - powiedział ISB Paweł Puchalski, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK.

Dodał, że zysk netto za ostatni kwartał 2006 i 2005 roku jest nieporównywalny, ponieważ w IV kwartale 2005 TP SA otrzymała 40 mln zł zwrotu podatku, a w IV kwartale 2006 zapłaciła wysoki podatek.

„Na samym podatku daje to 180 mln zł różnicy” - powiedział Puchalski.

Zdaniem analityka, niepokojący dla TP SA może być spadek przychodów na użytkownika ARPU w telefonii komórkowej.

„Niższe ARPU spowodowało, że przychody spółki w segmencie komórkowym wzrosły w czwartym kwartale tylko o 13,5%” - powiedział Puchalski.

Puchalski powiedział, że wpływ na niższy niż w poprzednich kwartałach wzrost przychodów z telefonii komórkowej to efekt obniżki stawek międzyoperatorskich.

TP SA miała 381 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2006 roku wobec 484 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny na poziomie grupy wyniósł 684 mln zł wobec 612 mln zł zysku rok wcześniej.
Skonsolidowane przychody wyniosły 4.686 mln zł wobec 4.686 mln zł rok wcześniej. Jest to wynik gorszy od oczekiwań rynkowych, których średnia wynosiła 546 mln zł. Analitycy spodziewali się w tym okresie wyniku netto w wysokości 395-744 mln zł.

Puchalski ocenia prognozy TP SA na 2007 rok jako realistyczne. Za zgodną z oczekiwaniami uważa też zapowiedzianą wysokość dywidendy.

„Według mnie prognoza na 2007 rok [zakładająca spadek przychodów o 1% - przyp. ISB] jest jak najbardziej realistyczna” - powiedział analityk.

Dodał, że spodziewał się 2 zł dywidendy na akcje. TP SA planuje wypłacić w tym roku akcjonariuszom 2,66 mld zł, co daje 1,90 zł na akcję. Na dywidendę zwykłą, która zostanie wypłacona w I poł. 2006 roku, ma być przeznaczone 1,96 mld zł, czyli 1,40 zł na akcję, zaś na dodatkową wypłatę 700 mln zł, co daje 0,5 zł na akcję

TP SA spodziewa się, że jej skonsolidowane przychody spadną w 2007 roku o 1,0% wobec 1,5% wzrostu przychodów odnotowanego w roku ubiegłym. Na spadek przychodów wpłynie według TP SA obniżka stawek za połączenie międzyoperatorskie, pojawienie się nowych operatorów komórkowych oraz usług WLR i bitstream access.

TP SA spodziewa się ponadto wzrostu liczby klientów szerokopasmowego internetu do co najmniej 2,2 mln osób na koniec 2007 roku wobec 1,7 mln osób na koniec 2006. Liczba klientów telefonii komórkowej grupy ma wzrosnąć do co najmniej 13,5 mln z 12,5 mln osób w końcu ubiegłego roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co dalej z TP SA?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl