SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Coraz częściej są odsprzedawane zaległe długi Polaków i przedsiębiorstw

Rosnąca liczba kredytów gospodarczych dla małych i średnich przedsiębiorstw i wciąż niegasnący problem zatorów płatniczych prowadzą do wzrostu wartości wierzytelności. Banki coraz częściej decydują się na odsprzedanie wierzytelności spółkom, które mogą być skuteczniejsze w ich ściąganiu.

Article

– Spodziewane jest ożywienie na rynku kredytów gospodarczych i ten portfel na pewno będzie rósł – prognozuje Prot Zastawniak, dyrektor zarządzający ds. sekurytyzacji w Pragmie Faktoring.

Zastawniak zaznacza, że do tej pory na rynku wierzytelności gospodarczych, czyli związanych z kredytami mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, brakowało konkurencyjnej oferty faktoringu. Banki jednak coraz częściej cedują wierzytelności tego typu do firm specjalizujących się w ich ściąganiu. Nie jest to duża liczba wierzytelności, ich kwoty mogą być jednak bardzo duże.

Według niego firmy faktoringowe przejmują wierzytelności, których bankom nie udaje się wyegzekwować. Ocenia, że na razie podaż na tym rynku wciąż jest ograniczona, bo banki nie czują presji bilansowej.

– W całej podaży rynkowej wierzytelności gospodarcze, czyli wierzytelności typu SME [od małych i średnich firm – red.], wierzytelności korporacyjne, wierzytelności zabezpieczone to jest wciąż nikły procent. Mamy jednak do czynienia z portfelem pochodzącym z banków jako element typowego zarządzania ryzykiem – podkreśla Zastawniak.

Podkreśla, że firmy faktoringowe w sektorze korporacyjnym obsługują zaledwie kilkaset do maksymalnie tysiąca wierzytelności. To znacznie mniej niż na rynku konsumenckim, gdzie cesja wierzytelności jest znacznie bardziej popularnym rozwiązaniem.

Zastawniak dodaje, że rosnącym i coraz bardziej interesującym rynkiem są wierzytelności zabezpieczone. Podkreśla, że w tym obszarze ważna jest bliska współpraca z sądami i komornikami.

– Spodziewamy się, że nasz model biznesowy może się sprawdzać w tego typu serwisowaniu wierzytelności – ocenia Zastawniak. Dodaje: – Widzimy też pewną niszę na rynku outsourcingu bankowego. Mamy do czynienia z dużym rynkiem masowym, outsourcingiem obsługi wierzytelności detalicznych. Rynek nie ma za wiele do zaoferowania, jeżeli chodzi o obsługę wierzytelności gospodarczych. Mamy do czynienia z dużym rynkiem masowym, outsourcingiem obsługi wierzytelności detalicznych.

Na tym znacznie bardziej rozwiniętym rynku obsługi wierzytelności detalicznych Zastawniak prognozuje duże zmiany w tym roku. Pod koniec czerwca lider tego rynku, czyli posiadająca ponad 20 proc. udziału firma ULTIMO, została przejęta w 100 proc. przez norweskiego inwestora B2Holding.

Zastawniak ocenia, że jeszcze w tym roku można spodziewać się kilku podobnych transakcji. Mogą to być przejęcia wewnątrz branży lub zakupy zagranicznych inwestorów, w tym funduszy private equity. Transakcje powinny doprowadzić do przetasowań w obrębie pierwszej dziesiątki na tym rynku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Coraz częściej są odsprzedawane zaległe długi Polaków i przedsiębiorstw

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl