SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz więcej firm zamierza zwiększać nakłady na badania i rozwój (infografika)

Rośnie liczba firm w Europie Środkowej, które zamierzają w najbliższym czasie zwiększyć wydatki na badania i rozwój. Przedsiębiorcy oczekują zmian w systemie zachęt, w tym wprowadzenia systemu mieszanego oraz zwiększenia pewności w zakresie definicji tego typu działalności i wydatków kwalifikujących się do niej - wynika z badania Deloitte.

Article

W porównaniu z ubiegłorocznym badaniem wzrosła liczba firm, które planują zwiększyć wydatki na badania i rozwój w krótkiej i dłuższej perspektywie, w stosunku do poziomu wydatków poniesionych w roku 2013. W perspektywie dwóch najbliższych lat taki plan ma ponad 47 proc. badanych przez Deloitte firm z Polski. W dłuższej, 5-letniej perspektywie, zwiększenie nakładów na ten cel planuje 61 proc. respondentów. Średnia dla regionu Europy Środkowej to odpowiednio 41 i 57 proc. Najbardziej optymistyczni w tym zakresie są przedsiębiorcy z Rumunii: blisko 80 proc. z nich deklaruje, że zwiększy wydatki na badania i rozwój w ciągu 3-5 lat wobec nakładów poniesionych w 2013 roku.

Dla przedsiębiorców, którzy zamierzają inwestować w badania i rozwój, kluczowa jest dostępność atrakcyjnych zachęt oraz wykwalifikowanej, doświadczonej i dostępnej kosztowo kadry badawczej.

Badania i rozwój przestają być kojarzone z czymś przełomowym, stając się częścią codziennego prowadzenia biznesu i budowy przewagi konkurencyjnej. Rok temu 75 proc. polskich firm uznawało działalność badawczo-rozwojową za pracę nad istotnymi innowacjami, podczas gdy obecnie uważa tak 23,6 proc. badanych.

Wyniki badania pokazują, że wiedza o istocie działalności badawczo-rozwojowej w firmach środkowoeuropejskich znacząco się poprawia. Firmy zgłaszały potrzebę jasnego zdefiniowania takiej działalności, ponieważ ujednolicona definicja, przyjęta zarówno przez przemysł, jak i przez organy rządowe, może mieć znaczący wpływ na efektywność wykorzystania funduszy przeznaczonych na badania i rozwój w latach 2014-2020.

Badani przedsiębiorcy z Polski oczekują zmian w systemie zachęt podatkowych na badania i rozwój. 76 proc. z nich deklaruje także, że wprowadzenie ulgi podatkowej pozwalającej na obniżenie kwoty należnego podatku dochodowego wpłynęłoby na zwiększenie wydatków na działalność badawczo-rozwojową w ciągu najbliższych 5 lat. Dodatkowo respondenci wskazali również, że korzystanie z dotacji jest zbyt sformalizowane i skomplikowane (blisko 39 proc. wskazań).

Wśród badanych w regionie firm rośnie także świadomość korzyści płynących z ochrony własności intelektualnej. Firmy najczęściej wykorzystują przyjęte zasady ochrony informacji poufnych do ochrony praw własności intelektualnej i know-how. Za najskuteczniejsze respondenci uznali jednak rozwiązania dostosowane do specyfiki danej firmy i sektora, opracowane na indywidualne zamówienie, obejmujące kilka form ochrony jednocześnie. Wciąż większość firm (76 proc. wskazań w Polsce i blisko 65 proc. w regionie) deklaruje, ze w ich firmie własność intelektualna chroniona jest tajemnicą przedsiębiorstwa. Na patenty wskazała połowa badanych w Polsce (43 proc. w regionie), natomiast na prawa autorskie - odpowiednio 40 proc. i 30 proc.

Badanie dało również możliwość wglądu w politykę badawczo-rozwojową stosowaną przez firmy. Okazało się, że większy nacisk kładzie się na zarządzanie kapitałem ludzkim, rekrutację i utrzymanie najbardziej wartościowych pracowników. Rośnie również zainteresowanie zarządzaniem portfelem badawczo-rozwojowym.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę doradczą Deloitte w dniach 21 marca - 21 maja 2014 r. za pomocą ankiety internetowej i wywiadów pogłębionych na próbie 330 firm działających w 10 krajach Europy Środkowej (Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Węgry). Badanie jest realizowane corocznie od 4 lat, a w każdym roku zwiększana jest liczba krajów objętych badaniem

Dołącz do dyskusji: Coraz więcej firm zamierza zwiększać nakłady na badania i rozwój (infografika)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl