SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat chce skupić więcej akcji, podwyższa cenę do 60 zł

Akcjonariusze Cyfrowego Polsatu zdecydowali, że firma skupi do 127,91 mln własnych akcji po cenie maksymalnej 60 zł za sztukę. To część wezwania, w ramach którego do sprzedaży akcji firmy po 35 zł za sztukę zgłosili się posiadacze jedynie 11,77 mln walorów.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

Pierwotnie w ramach wezwania Cyfrowy Polsat zamierzał skupić do 83,25 mln akcji własnych po cenie maksymalnej 35 zł za sztukę. Łączna kwota przeznaczona na buyback nie zmieniła się i wynosi 2,93 mld zł.

Upoważnienie zarządu do nabywania akcji własnych będzie obowiązywać przez pięć lat, licząc od dnia podjęcia uchwały, nie dłużej jednak niż do wyczerpania środków przeznaczonych na nabycie akcji własnych.

Na wezwanie z ceną 35 zł odpowiedzieli posiadacze tylko 1,8 proc. akcji

Walne zgromadzenie Cyfrowego Polsatu przerwano we wtorek przed głosowaniem w sprawie buybacku, czekano na informacje o wynikach wezwania do sprzedaży akcji spółki. Po godz. 16 firma podała, że na wezwanie z ceną 35 zł za akcję odpowiedzieli posiadacze 11,77 mln walorów stanowiących 1,84 proc. kapitału firmy

Wezwanie zostało ogłoszone w drugiej połowie września przez Cyfrowy Polsat, Zygmunta Solorza i kontrolowaną przez niego spółkę Reddev Investments. Obejmowało 263,81 mln akcji stanowiących 41,24 proc. kapitału zakładowego i 34 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Cyfrowego Polsatu.

Według analityków bardzo niską skalę zapisów w wezwaniu na akcje Cyfrowego Polsatu można odbierać jako dowód zaufania dla zmysłu biznesowego jego głównego akcjonariusza Zygmunta Solorza, zwłaszcza przy braku szczegółów dotyczących dalszej strategii grupy.

- To może oznaczać, że inwestorzy ufają zmysłowi biznesowemu właściciela i pomimo braku szczegółów związanych z kierunkami rozwoju, są skłonni podjąć to ryzyko. Z dużym prawdopodobieństwem oceniam, że nowym obszarem rozwoju będzie szeroko rozumiana energetyka, szczególnie ta niskoemisyjna jak np. fotowoltaika, wodór, a może nawet atom. Telekomunikacja jest biznesem kapitałochłonnym. Sprzedając wieże do Cellnex, Cyfrowy zmienił charakter biznesu telco na Capex-light. Ale chyba nie na długo, ponieważ energetyka charakteryzuję się jeszcze większą kapitałochłonnością - powiedział analityk Haitong Banku Konrad Księżopolski.

- Abstrahując od nowych obszarów zaangażowania, główny biznes medialno-telekomunikacyjny Cyfrowego Polsatu pozostaje bardzo zdrową działalnością, zdolną do generowania solidnych strumieni gotówki. Zdolną się samofinansować, płacić zauważalną dywidendę, a także przeznaczać środki na nowe obszary rozwoju. Silne ramię telco/medialne uwiarygadnia zaangażowanie w inne obszary. Niemniej jednak, spodziewałem się większej skali zapisów w wezwaniu - dodał.

W środę na początku sesji giełdowej akcje Cyfrowego Polsatu drożały o ok. 3,5 proc., o godz. 9:30 kurs wynosił 35,96 zł.

Dlaczego Zygmunt Solorz chce skupić akcje Cyfrowego Polsatu?

- Zdaję sobie sprawę, że w obliczu wyzwań, których chcemy się podjąć, część spośród obecnych akcjonariuszy może nie mieć intencji dalszego pozostawania inwestorami Grupy. Może uznać, że skoro Grupa osiągnęła pewien etap rozwoju, to mogą chcieć wyjść ze swojej inwestycji, nie widząc się jako akcjonariusze Grupy, rozwijającej swoją działalność również w nowych obszarach. Stąd moja propozycja, która umożliwi sprzedaż akcji po godziwej cenie, którą wspólnie dotychczas zbudowaliśmy - wyjaśnił Zygmunt Solorz w oświadczeniu opublikowanym w drugiej połowie września równocześnie z zapowiedzią wezwania na akcje.

Podkreślił, że Grupa Polsat Plus jest obecnie w bardzo ważnym momencie.

- Nasi klienci mierzą się z nowymi wyzwaniami, a nowe wyzwania zawsze stwarzają nowe szanse. Będę namawiał Grupę na podjęcie tych wyzwań i otwarcie się również na nowe obszary biznesu. Chcę przy tym zadeklarować, że moja wizja rozwoju Grupy ma na celu wyłącznie dalsze jej wzmocnienie i podniesienie wartości dla akcjonariuszy w nadchodzących latach - stwierdził.

- Podkreślam przy tym, że najważniejsza i kluczowa dla Grupy pozostaje działalność na rynku mediów i telekomunikacji – do czego jak wspomniałem powyżej, Grupa jest świetnie przygotowana - zapewnił.

- Ostatnie nasze działanie w obszarze telekomunikacji - partnerstwo z firmą Cellnex Telecom, mające na celu jak najszybszą i efektywną kosztowo rozbudowę sieci 5G w Polsce, pozwala mi stwierdzić, że wizja, jaką sobie założyłem, jest skutecznie realizowana i przynosi zaplanowane i zamierzone efekty - przypomniał Solorz.

Do Zygmunta Solorza i jego spółek inwestycyjnych TiVi Foundation i Reddev Investments Limited należy obecnie 375,74 mln walorów stanowiących 58,75 proc. kapitału i 66 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Cyfrowego Polsatu.

Z pozostałych akcjonariuszy firmy największymi są otwarte fundusze emerytalne: OFE Nationale-Nederlanden (34,15 mln akcji), OFE Aviva Santander (30,07 mln), OFE PZU Złota Jesień (17,61 mln) i OFE Aegon (10,89 mln).

Cyfrowy Polsat niebawem ogłosi nową strategię

W trzecim kwartale br. Grupa Cyfrowy Polsat osiągnęła wzrost wpływów w ujęciu skorygowanym o 2,5 proc. do 2,59 mld zł, a dzięki finalizacji sprzedaży Polkomtel Infrastruktury za 7,07 mld zł zanotowała 3,15 mld zł zysku netto. Na koniec września firma miała 7,47 mld zł na rachunkach i lokatach.

Na konferencji prasowej w zeszłym tygodniu menedżerowie Grupy Cyfrowy Polsat poinformowali, że niebawem firma ogłosi nową strategię rozwoju.

- Jak wezwanie się skończy, będziemy wiedzieć ile mamy pieniędzy na to, żeby zrealizować to o czym teraz myślimy. Będziemy wtedy mogli dopasować nasze kierunku strategiczne do tego, ile pieniędzy nam zostało - zapowiedziała członek zarządu Cyfrowego Polsatu ds. finansowych Katarzyna Ostap-Tomann.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat chce skupić więcej akcji, podwyższa cenę do 60 zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl