SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat zainwestował 44 mln zł w działki i windykację

W ostatnich miesiącach Cyfrowy Polsat za ok. 20 mln zł kupił firmę Swan 5, a także kontrolującą ją Stork 5, obiema zaczęli zarządzać menedżerowie z zarządu jego firmy fotowoltaicznej Esoleo. Ponadto za 24 mln zł dokupił 53,7 proc. akcji firmy windykacyjnej Vindix, w którą pierwszy raz zainwestował w połowie 2019 roku.

Zygmunt Solorz, fot. materiały prasoweArticle

W sprawozdaniu finansowym Cyfrowy Polsat (od września ub.r. działa też pod marką Grupa Polsat Plus) poinformował, że 24 listopada kupił 100 proc. udziałów firmy Stork 5 i należącej do niej spółki Swan 5.

Poprzednio właścicielem Stork 5 był CC83 FIZAN. Zarówno Stork 5, jak i Swan 4 w Krajowym Rejestrze Sądowym jako główną branżę działalności mają wpisane: uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt, łowiectwo, włączając działalność usługową. Obie zostały założone we wrześniu 2013 roku

Swan 5 ma działki warte ponad 10 mln zł

- Spółka Swan 5 na razie rozpoczyna swoją działalność, dlatego wolelibyśmy nie komentować dokładnie, czym się zajmuje. Wartość tej akwizycji to około 20 mln zł - poinformowała w czwartek na konferencji prasowej Katarzyna Ostap-Tomann, członkini zarządu ds. finansowych w Cyfrowym Polsacie.

Spółka Swan 5 w 2020 roku zanotowała 540,5 tys. przychodów i 282,3 tys. zł straty netto, a rok wcześniej - 557,6 tys. wpływów i 256,2 tys. zł straty netto. Na koniec 2020 roku miała rzeczowe aktywa trwałe o wartości 10,87 mln zł, z czego 10,29 mln zł przypadało na posiadane grunty.

Stork 5 w roku finansowym od października 2019 do września 2020 zanotowało 132,9 tys. zł przychodów sprzedażowych i 73 tys. zł zysku netto, a rok wcześniej - 73,3 tys. zł wpływów sprzedażowych i 218,4 tys. zł zysku netto.

Na początku lutego br. w KRS jako członkowie zarządów Swan 5 i Stork 5 zostali wpisani Mariusz Klimczak (jest prezesem), Rafał Gospodarczyk (wiceprezes) i Krzysztof Dziaduszyński. Wszyscy są od kilku lat w zarządzie spółek z grupy kapitałowej Esoleo, oferującej instalacje fotowoltaiczne. Cyfrowy Polsat na początku ub.r. za 6,9 mln zł kupił 51,3 proc. udziałów Esoleo.

W połowie ub.r. rozwiązania fotowoltaiczne Esoleo zaczęły być oferowane w punktach sprzedażowych grupy Cyfrowy Polsat, m.in. w pakiecie z internetem LTE za darmo na trzy lata. Równocześnie rozpoczęto kampanię reklamującą fotowoltaikę od Esoleo.

Cyfrowy Polsat jedynym udziałowcem Vindixu

19 stycznia br. Cyfrowy Polsat kupił pozostałe 53,73 proc. firmy Vindix, stając się jej jedynym właścicielem. Katarzyna Ostap-Tomann poinformowała, że cena transakcji wyniosła 24 mln zł.

Pierwszy pakiet udziałów Vindixa został przejęty przez Cyfrowy Polsat w połowie 2019 roku. Do rady nadzorczej windykatora dołączyli wtedy Aneta Jaskólska i Tomasz Szeląg, menedżerowie związani z wieloma firmami z holdingu Zygmunta Solorza, oraz Grzegorz Sandel, a funkcję wiceprezesa objął Adam Kłapszta.

Na początku ub.r. do zarządu spółki dołączył Mariusz Kostro, a prezesem został Marcin Ginel, od lat związany z holdingiem Solorza (był m.in. prezesem ZE PAK, członkiem rady nadzorczej Plus Banku, doradcą prezesa Telewizji Polsat i Cyfrowego Polsatu). Poprzednio, do połowy 2020 roku, spółką zarządzał Michał Handzlik.

W 2020 roku Vindix zanotował spadek przychodów operacyjnych z 5,7 do 2,8 mln zł, wpływów z odzysków z 2,03 do 1,27 mln zł i kosztów operacyjnych z 7,34 do 4,93 mln zł. Strata EBITDA spółki zmalała z 1,51 do 1,26 mln zł, a strata operacyjna pogłębiła się z 1,65 do 1,91 mln zł.

Natomiast wynik netto poszedł w dół z 1,49 mln zł zysku do 8,46 mln zł straty, głównie wskutek 9,52 mln zł kosztów aktualizacji posiadanych aktywów finansowych (czyli portfeli wierzytelności).

Na koniec 2020 roku Vindix zatrudniał 117 osób. W posiadanym przez spółkę portfelu wierzytelności 58 proc. pochodziło z branży telekomunikacyjnej.

Cyfrowy Polsat wchodzi w zieloną energię i deweloperkę

To kolejne inwestycje grupy Cyfrowy Polsat poza sektorem mediów, telekomunikacji i informatyki. W sierpniu ub.r. Polkomtel za 49,2 mln zł przejął spółki Ossa Medical Center (poprzednio Horest Hotel pod Żaglami) i CKS Ossa (poprzednio TMS Ossa), które zarządzają hotelem Ossa Conference and SPA położonym niedaleko Rawy Mazowieckiej. Cyfrowy Polsat zapowiedział, że uruchomi w tym kompleksie centrum rehabilitacji dla osób, które przeszły covid.

Pod koniec grudnia grupa Cyfrowy Polsat ogłosiła, że w ramach strategii do 2026 roku zamierza zainwestować 5,5 mld zł w projekty energetyczne, a przez najbliższe trzy lata będzie wypłacać dywidendę wynoszącą minimum 1 zł na akcję. Firma zawarła też przedwstępne umowy kupna pakietów udziałów (za łącznie 1,07 mld zł) trzech innych spółek z holdingu Zygmunta Solorza: 67 proc. udziałów w PAK-Polska Czysta Energia, ok. 66,94 proc. udziałów spółki Port Praski (przygotowującej się do budowy osiedla w centrum Warszawy) oraz ok. 32 proc. udziałów Pantanomo Limited.

W czwartym kwartale ub.r. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych o 0,5 proc. do 3,265 mld zł i zysku netto z 333,7 do 326,7 mln zł. W całym roku dzięki sprzedaży Polkomtel Infrastruktury osiągnęła rekordowe 4,414 mld zł zysku netto.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat zainwestował 44 mln zł w działki i windykację

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fz
Widocznie beda stawiac kolejne panele. Jeszcze z 10 lat temu, wiekszosc pustakow toczyla beke z Solorza, ze przasny produkt itd, ale wychodzi na to, ze to jedna z najbardziej innowacyjnych polskich firm.
odpowiedź
User
Powodzenia
Na pewno propsy za Interie. Coraz ciekawszy portal! Miejmy nadzieje, ze lada dzien przed Onetem.
odpowiedź
User
Wladek
Czym sie zajmuja te nowe firmy? Rolnictwo? Czy to jakas sztuczka > panele.
odpowiedź