SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czy opozycja powinna sprawować władzę po wyborach? Polacy podzieleni

Opinia publiczna jest podzielona na dwie niemal identyczne połowy co do tego, czy opozycja powinna sprawować władzę po wyborach - wynika z sondażu IBRIS na zlecenie „Rzeczpospolitej” i RMF FM.

Donald Tusk (screen: YouTube/Donald Tusk - kanał oficjalny)Article

IBRIS zapytał respondentów, czy ich zdaniem "po wyborach rządy w Polsce powinna przejąć obecna opozycja, czyli Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica".

Odpowiedzi przełamały grupę badanych na pół. 49,4 proc. uważa, że opozycja "powinna" rządzić, a 50,6 proc. – że "nie powinna". Podobny jest odsetek mocniej i słabiej zdeterminowanych w obu grupach. 34,3 proc. uważa, że "opozycja zdecydowanie powinna" sprawować władzę, a 34 proc. jest przeciwnego zdania.

Jak wskazuje "Rzeczpospolita", sprawa wygląda inaczej, kiedy respondenci pytani są o to, czy wierzą, że "możliwe jest, by po wyborach rządziła opozycja". Twierdząco odpowiada na to pytanie 47,6 proc. (23,9 – "zdecydowanie", a 23,7 – "raczej").

Brak wiary w to, że opozycja ma realną perspektywę rządzenia, wyraziło 40,5 proc. (w tym 31,5 – "zdecydowanie", a 9 proc. – "raczej"). 12 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Patrząc na to, jak głosowali wyborcy konkretnych partii, nikt w grupie zwolenników władzy nie wskazał na odpowiedź "opozycja powinna rządzić", a tylko 6 proc. wierzy w taką możliwość.

Natomiast 81 proc. zwolenników opozycji uważa, że "opozycja powinna rządzić", a 74 proc. twierdzi, że wierzy w taką możliwość.

W sondażu wyróżniono także wybory osób niezdecydowanych. Jak zauważa "Rzeczpospolita", 20 proc. niezdecydowanych z sondażu IBRIS uważa, że Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica i Trzecia Droga powinny wygrać, a 40 proc. wierzy, że może się tak stać. Aż 33 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Badanie zostało zrealizowane metodą CATI w dniach od 29 do 30 września 2023 roku na 1000-osobowej grupie respondentów.

Dołącz do dyskusji: Czy opozycja powinna sprawować władzę po wyborach? Polacy podzieleni

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
obywatel wrzechświata
Nie jestem za pisem, ale przerażają mnie te ślepowrony z koalicji i jak jedna krzyczała że przyspieszymy zeroemisyjność, to pomyślałem że to samobójcy i z marszu serc, wróciłem do swego M5.
odpowiedź
User
go
Tusk to etniczny Niemiec,wiadomo komu sluzy.
A ze Polacy podzieleni? znaczy ze wladza ma sukcesy na polu "dziel i rzadz" Caly czas chodzi o wzmocnienie podzialow,tylko podzial daje rzadzacym sukces. Jakby sie narod zjednoczyl to politycy moga sie isc czochrac..
odpowiedź
User
gosc
Tusk to etniczny Niemiec,wiadomo komu sluzy.
A ze Polacy podzieleni? znaczy ze wladza ma sukcesy na polu "dziel i rzadz" Caly czas chodzi o wzmocnienie podzialow,tylko podzial daje rzadzacym sukces. Jakby sie narod zjednoczyl to politycy moga sie isc czochrac..

Ku... co za brednie, zjednoczył się w jaki sposób? I co rządził bez polityków? A politycy to nie naród? Tusk etniczny Niemiec? Ja prdl, mam nadzieję, że to wypoiwedź płatnego trolla i nie można być tak głupim po prostu...
odpowiedź