SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Deficyt sektora finansów pub. wzrośnie do 7,8 proc. PKB w 2010 r.

Deficyt sektora finansów publicznych (tzw. general government deficit) wzrośnie w tym roku do 7,8% PKB z 7,1% rok wcześniej, szacuje członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Andrzej Kaźmierczak.

Deficyt sektora finansów pub. wzrośnie do 7,8 proc. PKB w 2010 r.

Według niego, tak wzrost tego wskaźnika każe zakwestionować rządowe plany zakładające obniżenie tej relacji do 3,0% PKB w 2012 r.

"Deficyt sektora finansów publicznych w tym roku wyniesie 7,8% PKB. Bardzo dużo, ale - co jest istotne - będzie wyższy niż w roku ub. gdzie ta relacja wynosiła tylko 7,1%" - powiedział Kaźmierczak w sobotnim wywiadzie dla Radia Maryja.

W ub. tygodniu minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że są szanse na zmniejszenie deficytu sektora publicznego do 3,0% PKB już w 2012 roku, a "na pewno" uda się to w 2013 roku.

Wcześniej Rostowski informował, że dług sektora publicznego zwiększy się w tym roku o 100 mld zł. Kaźmierczak ocenił, że jest to "bardzo zła tendencja".

"Ostatni dokument z sierpnia pt. 'Wieloletni plan finansowy państwa na lata 2010-2013 wręcz zakładał zadłużenie sektora publicznego na rok 2010 na 80 mld zł, a będzie 100 mld zł. Wobec tego on jest już nieaktualny" - powiedział członek RPP.

Dodał, że zadłużenie sektora publicznego w tym roku wzrośnie tym samym do 680 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Deficyt sektora finansów pub. wzrośnie do 7,8 proc. PKB w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl