SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dentsu: globalne wydatki reklamowe wrócą do poziomu sprzed pandemii w 2022 roku

Powrót do poziomu sprzed pandemii wydatków na reklamę nie nastąpi przed 2022 rokiem kiedy to prawdopodobnie osiągną poziom 619 mld dolarów i wzrosną w tempie 6,9 proc. - wynika z prognoz grupy reklamowej Dentsu.

fot. Shutterstock.comArticle

Powolną ścieżkę do ożywienia przedstawiono w corocznym raporcie Dentsu o globalnych wydatkach na reklamę, który przewiduje, że globalne inwestycje reklamowe wzrosną w tym roku o 5,8 proc., przede wszystkim głównie ważnym wydarzeniom sportowym, takim jak m.in. igrzyska olimpijskie (jeśli odbędą się głównie z planem).

Dentsu widzi podstawy do ostrożnego optymizmu przewidując, że globalne inwestycje reklamowe wzrosną o 5,8 proc. w 2021 roku. Wzrost ma być równomiernie rozłożony na całym świecie, a dane z 59 rynków wskazują na jednolite odbicie po spadku na poziomie 8,8 proc. zanotowanym w 2020 roku.

Europa Zachodnia na czele wzrostów

Pod względem wzrostu przodować będą: Europa Zachodnia (+7,5 proc.), Azja-Pacyfik (+5,9 proc.) i Ameryka Północna (+4 proc.). Kluczowe pod tym względem będą: Indie (10,8 proc.), Wielka Brytania (10,4 proc.) i Francja (8,9 proc.).

Kluczem do sukcesu w 2021 roku będzie powrót na ekrany telewizorów wielkich wydarzeń sportowych, takich jak igrzyska olimpijskie w Tokio, paraolimpiady i turniejów piłkarskich UEFA, które z powodu pandemii przełożono z ubiegłego roku na ten rok.

Przewiduje się, że powrót do względnej normalności spowoduje, że wydatki na telewizję wzrosną na całym świecie o 1,7 proc. i osiągną 169 mld dolarów, co stanowi jedną trzecią wszystkich wydatków na reklamę.

Ta prognoza pozostaje jednak wysoce spekulatywna, ponieważ niestabilny obraz pandemii wciąż grozi zniweczeniem tych przewidywań.

Powrót do poziomów sprzed pandemii w 2022 roku

Analitycy Dentsu wskazują, że konsekwencją tej niepewności jest to, że sektor reklamowy nie odzyska siły sprzed pandemii przed 2022 rokiem. Wtedy wzrost powinien wynieść 6,9 proc., aby osiągnąć łączne wydatki na poziomie 619 mld dolarów.

Oczekuje się, że jako jeden z najbardziej dotkniętych sektorów reklama skorzysta bardziej niż większość na jakimkolwiek ożywieniu, chociaż wzrost nadal będzie pozostawał w tyle za podróżami i transportem (28,4 proc.), mediami i rozrywką (14,5 proc.) oraz motoryzacją (13,8 proc.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dentsu: globalne wydatki reklamowe wrócą do poziomu sprzed pandemii w 2022 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl