SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Dwutygodnik” i „Pismo” po odwołaniach z dotacjami z MKiDN, bez środków dla „Liberte!”, „Książek w Tygodniku” i „Pixela”

W efekcie złożonych odwołań dotacje od ministra kultury i sztuki Piotra Glińskiego w ramach programu Czasopisma otrzymali m.in. wydawcy „Dwutygodnika”, „Pisma”, „JazzPRESS” i „The Warsaw Institute Review”. Środków ostatecznie nie przyznano natomiast m.in. na „Liberte!”, „Książki w Tygodniku”, „Pixel” i „Uważam Rze Historia”.

Prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowegoArticle

Pierwsze wyniki naboru do programu dotacyjnego Czasopisma, którym dysponuje minister kultury i sztuki Piotr Gliński, ogłoszono w połowie lutego. Wsparcie przyznano m.in. na magazyny „Wyklęci”, „Arcana”, „Kurier Wnet”, „Christianitas” „Wpis” i „Gość Niedzielny”, a najwięcej otrzymali wydawcy dwumiesięcznika „New Eastern Europe” (po 81,95 tys. zł przez trzy lata), magazynu „Kosmos dla dziewczynek” (po 82,5 tys. przez trzy lata) oraz „Czasu Kultury” (po 75 tys. zł przez trzy lata).

Podmioty, którym nie przyznano dotacji, do 22 lutego mogły składać odwołania, a w środę resort kultury opublikował wyniki ich rozpatrzenia. Najwięcej środków, 90 tys. zł, otrzymał The Warsaw Institute Review na wydawanie przez trzy lata kwartalnika „The Warsaw Institute Review”.

Uwzględniono też odwołania wydawców m.in. „Pisma. Magazynu Opinii” (70 tys. zł), „Układu Sił” (68 tys. zł), „JazzPRESS” (60 tys. zł) i „Dwutygodnika” (50 tys. zł). Wydawca tego ostatniego tytułu wnioskował o 270 tys. zł w ciągu trzech lat.

Nie uwzględniono natomiast odwołań skierowanych przez wydawców czasopism „Ultramaryna”, „Pixel”, „Opera Café”, „Liberte!”, „Hybryda”, „Lublin. Kultura i Społeczeństwo”, „Kultura i Biznes”, „Czas Literatury”, „Przegląd Polityczny”, „Opcje”, „Mały Format” i „Opowiadanie”. Natomiast Tygodnik Powszechny nie dostanie wsparcia na dodatek „Książki w Tygodniku - Magazyn Literacki”, Gremi Media - na cykl publikacji w „Uważam Rze Historia” na temat wydarzeń, osób z historii Polski XX w. istotnych na teraźniejszość.

Natomiast wśród wydawców, którzy po oddaleniu ich wniosków o dofinansowanie nie złożyli odwołania, jest Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego publikujące „Krytykę Polityczną”.

Lista podmiotów, którzy w efekcie odwołań uzyskali dotacje w wysokości ponad 50 tys. zł od ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu Czasopisma w 2020 r.:
- Dom Spotkań z Historią: 50 tys. zł w br. na wydawanie magazynu kulturalnego „Dwutygodnik”,
- Fundacja kreatywna Rodzina: 55 tys. zł w br. na magazyn o sztuce „Luka”,
- Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ: 60 tys. zł na wydawanie pisma „JazzPRESS” w wersji elektronicznej oraz papierowej w latach 2020-2022,
- Ekbin Studio PR: 50 tys. zł na 6 numerów ogólnopolskiego miesięcznika „Stolica” w br.,
- Fundacja Szansa dla Niewidomych: 55 tys. zł na miesięcznik „Help - wiedzieć więcej - Kultura i Wiedza” o świecie dotyku i dźwięku dla osób niewidomych,
- The Warsaw Institute Review: 90 tys. zł na wydawanie kwartalnika „The Warsaw Institute Review” w wersji papierowej i elektronicznej w latach 2020-2022,
- Fundacja Pismo: 70 tys. zł w br. na wsparcie procesu wydawniczego miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii”,
- LOGOS Paweł Ziorko: 68 tys. zł w br. na rozwój potencjału czytelniczego czasopisma „Układ Sił”
- Stowarzyszenie Romów w Polsce: 50 tys. zł w br. na wydawanie kwartalnika „Dialog Pheniben” w wersji papierowej i elektronicznej,
- Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Krakowski: 50 tys. zł w br. na „Głos Plastyków”.

Dołącz do dyskusji: „Dwutygodnik” i „Pismo” po odwołaniach z dotacjami z MKiDN, bez środków dla „Liberte!”, „Książek w Tygodniku” i „Pixela”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fan
Ale nieszczęście jest na tym zdjeciu
odpowiedź
User
Ariadna
Proszę mi teraz łaskawie wyjaśnić.
Jak właściciel magazynu niedotowanego, ma na wolnym rynku konkurować z magazynem, który istnieje dzięki dotacji.
odpowiedź