SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

E–learning przez Internet

Program oferujący zaawansowane możliwości prowadzenia e-learningu z poziomu przeglądarki internetowej

W ofercie poznańskiej firmy Varico pojawił się nowy program VARICO SERVUS oferujący zaawansowane możliwości prowadzenia e-learningu z poziomu przeglądarki internetowej, dzięki czemu kursy mogą być prowadzone z dowolnego miejsca z dostępem do Sieci. Program posiada moduł raportów i statystyk pozwalający na wszechstronną analizę postępów ucznia, niezwykle istotny aspekt w procesie e-learningu.

Obecnie coraz większe znaczenie w kreowaniu sukcesu nowocześnie zarządzanych firm mają wykwalifikowani i zaangażowani pracownicy oraz dobrze wykształceni i przedsiębiorczy menedżerowie. Tak więc kształcenie i edukacja pracowników jest koniecznym procesem w strategii każdej firmy, a jednocześnie konkurencja na rynku szkoleń jest coraz większa. Niestety, coraz częściej przybywa też szkoleń nieprofesjonalnie przygotowanych i źle prowadzonych. Tak więc poszukiwane są nowe metody przygotowywania i przeprowadzenia kursów, mające na celu zmniejszenie kosztów oraz zwiększenie dostępności szkoleń dla pracowników firmy. Jednym z takich rozwiązań jest coraz bardziej popularny e-learning.

Jednym z rozwiązań należących do tego nurtu jest właśnie produkt poznańskiej firmy Varico. W odróżnieniu od dostępnych na rynku platform, które w większości przypadków są rozwiązaniami dość kosztownymi, a na ich wdrożenie mogą sobie pozwolić jedynie duże firmy, propozycja Varico jest z gatunku tych tańszych platform, przeznaczonych również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Do wdrożenia kursu e-learning należy podejść kompleksowo, gdyż istnieje wiele elementów, które trzeba przeanalizować. Tylko dobrze przygotowany i przeprowadzony proces wdrożenia może przynieść oczekiwane korzyści.

Dział IT

Niezmiernie ważnym etapem jest przygotowanie systemu informatycznego. Dział IT musi  pomóc w wyborze jednej z trzech możliwości:

1.       Wybór dostawcy treści kursów, tzw. kontentów, które umieszczamy na własnej lub obcej platformie

2.       Wybór firmy udostępniającej platformę e-learning i umieszczenie na niej kupionego lub przygotowanego samodzielnie kursu

3.       Wybór firmy udostępniającej zarówno platformę i kurs

W tej chwili w Polsce najbardziej rozpowszechnione jest trzecie rozwiązanie.


Może się jednak okazać, że ze względu na specyficzne potrzeby szkoleniowe niezbędna będzie inwestycja we własną platformę e-learning i samodzielne przygotowywanie kursów, zwłaszcza jeśli ich treść – wiedza, którą chcemy przekazać – jest specyficzna dla naszej firmy (np. dotyczy konkretnych produktów).

Innym bardzo istotnym elementem jest wybór tematu szkoleń. Powinny być one dostosowane nie tylko do potrzeb firmy, ale przede wszystkim do potrzeb pracownika. Każdy z nich powinien mieć indywidualny plan nauczania, dostosowany do możliwości i potrzeb szkoleniowych. Wspomniany wcześniej VARICO SERVUS® umożliwia elastyczne definiowanie planów z dowolnym określaniem terminów zaliczania poszczególnych kursów, rozwiązywanych w dogodnym dla uczącego się pracownika miejscu i czasie. Firmy e-learningowe oferują szeroką gamę szkoleń specjalistycznych np. dla sprzedawców, ale są też takie tematy, które firma musi opracować samodzielnie. Któż bowiem lepiej od nas przygotuje kurs np. o nowej linii produktów firmy? Z tego powodu ważną cechą dostawcy kursów lub platformy e-learning jest możliwość samodzielnego tworzenia kursów przez firmę.
 
Zarówno przy samodzielnym przygotowywaniu, jak i wyborze gotowego kursu należy zwrócić uwagę na kilka cech, które dobry kurs e-learning powinien posiadać. Pod względem technicznym kurs powinien być dokładnie opisany:

-          powinna być podana jego nazwa,

-          osoba prowadząca,

-          termin zaliczenia,

-          liczba rozdziałów i pytań testowych,

-          spis materiałów pomocnych do rozwiązania kursu i zwięzły opis zawartości.

Wszystkie te informacje powinny być dostępne jeszcze przed rozpoczęciem rozwiązywania kursu. Udostępniane materiały powinny mieć atrakcyjną formę, ale jednocześnie powinna być ona dostosowana do możliwości technologicznych platformy sprzętowej i programowej. Dynamikę kursu podnosić powinny ciekawe linki w treści (koniecznie działające), jak również wykresy i grafiki. Język kursu musi być zrozumiały, treści powinny być przekazane w sposób przejrzysty.

Bardzo ważnym elementem jest kontakt z prowadzącym kurs – powinna być możliwość wyjaśnienia wątpliwości drogą e-mailową lub poprzez wbudowany system komunikacji między autorem lub nadzorcą kursu i wykonującym kurs pracownikiem (np. przez system komentarzy jak zostało to rozwiązane w systemie VARICO SERVUS®).

Dobrze przygotowane wdrożenie systemu e-learning oraz właściwie dobrany i przygotowany kurs są podstawą skutecznego korzystania z rozwiązań e-learning w firmie. Trzeba mieć świadomość, że nie są one panaceum na wszystkie potrzeby szkoleniowe firmy. Często pełnią rolę wspomagającą tradycyjne szkolenia, które nadal bywają niezastąpione, zwłaszcza jeśli chodzi o przeprowadzanie zadań lub ćwiczeń praktycznych pod nadzorem i z pomocą prowadzącego. Jest to zatem tylko element strategii szkoleniowej firmy. Element coraz ważniejszy i coraz bardziej skuteczny.

Źródło informacji: VARICO

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: E–learning przez Internet

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl