SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Branża e-commerce podsumowuje rok. Trendy i prognozy na 2023 r.

W drugiej części naszego podsumowania sektora e-commerce o najważniejszych wydarzeniach, zjawiskach i trendach 2022 roku oraz prognozach na najbliższe 12 miesięcy mówią przedstawiciele czołowych agencji.

Article

Michał Holka, marketplace manager w Cube Group

Wydarzenie roku
Za wydarzenie roku 2022 w świecie e-commerce uważam ogłoszenie przez Google’a wycofania Google Analytics w wersji Universal w 2023 roku (lub w 2024 roku w przypadku usług Analytics 360). Skutkiem tego ogłoszenia jest obowiązkowa przesiadka wszystkich sklepów internetowych na Google Analytics 4. Przypominam, że Universal Analytics miał swoją premierę w 2012 roku, dlatego też uważam, że w kontekście zmian jakie zaszły w świecie internetu i generowanych danych przez ostatnie 10 lat, Universal był z nami bardzo długo. Dłużej, niż można się było spodziewać.

Koncepcją przyszłości w kontekście e-commerce jest w mojej ocenie “data driven marketing”. Jest to bardzo obszerne pojęcie, pod którym kryją się takie kwestie jak odpowiednie gromadzenie, strukturyzacja i interpretacja danych. W tym ma nam pomóc Google Analytics 4. Skutkiem tego procesu ma być podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych dotyczących kanałów pozyskiwania ruchu w e-commerce, optymalizacji ścieżki zakupowej użytkownika i finalnie zwiększenie zwrotu z poczynionych inwestycji.

Jestem ciekaw jak do tej obowiązkowej przesiadki podejdą w praktyce sklepy internetowe. Na razie na rynku nie widać wielkiej paniki, co może wynikać z pozornie odległego terminu końca Universal Analytics. Osobiście nie polecam czekać z wdrożeniem GA4 do ostatniej chwili, bo taki proces może potrwać. Tym dłużej, im więcej danych analizujemy. Szukając skutecznej firmy do wdrożenia GA4 na miesiąc przed wycofaniem UA może się okazać, że najzwyczajniej w świecie zabraknie na rynku rąk do pracy przy tym temacie, a my pozostaniemy bez danych na czas bliżej nieokreślony.

Najważniejsze trendy w 2022 roku, trend na 2023
W 2022 roku mieliśmy do czynienia z kilkoma interesującymi trendami w świecie e-commerce. Wybrałem dwa, które w mojej ocenie są szczególnie ciekawe i mają duży wpływ na biznes e-commerce.

Wirtualne przymierzalnie
Polska firma jubilerska Briju uruchomiła w swojej aplikacji mobilnej wirtualną przymierzalnię. Z jej pomocą Klienci mogą przetestować jak biżuteria będzie się prezentowała na ich ciele z pomocą tzw. “rzeczywistości rozszerzonej”. Uważam, że takie funkcjonalności są przyszłością dla całej branży fashion w e-commerce. Innym przykładem mogą być zdjęcia 360° obecne na Amazon właśnie w kategoriach produktowych związanych z modą. Jestem przekonany, że zaoferowanie takich funkcjonalności ma pozytywny wpływ na końcową konwersję klientów.

Wideo produktowe
Na przestrzeni 2022 roku zauważalny jest trend umieszczania wideo produktowego zarówno na platformach marketplace jak i w sklepach internetowych. Amazon już od ponad dwóch lat zachęca do umieszczenia treści wideo na listingach produktowych i chwali się danymi o wzroście konwersji wynikającym z dodania wideo. Na Amazonie mamy do czynienia również z reklamami wideo - bardzo angażującym i generującym wysoki zwrot z inwestycji formatem. Myślę, że to kwestia czasu, aż nasze rodzime Allegro również umożliwi dodawanie wideo do kart produktowych.

Trendem w e-commerce, który moim zdaniem odegra dużą rolę w 2023 roku będzie wzrost wykorzystania sztucznej inteligencji w kontekście rozwoju sprzedaży internetowej. Już dzisiaj mamy do czynienia z inteligentnymi silnikami rekomendacji, generowania treści reklam i newsletterów na podstawie danych o interakcji klientów ze sklepem. Niemniej sztuczna inteligencja to ciągle bardzo dynamicznie rozwijający się temat, który może nas zaskoczyć np. możliwościa budowania całkowicie spersonalizowanych doświadczeń ze sklepem internetowym na podstawie analizowanych danych w czasie rzeczywistym na całej ścieżce zakupowej klienta.

Co pandemia i inflacja zmieniły w branży w 2022 roku
Wysoka inflacja w 2022 roku doprowadziła do kilku istotnych zmian na ścieżkach zakupowych klientów w e-commerce. Pierwszą, podstawową zmianą jest z pewnością wydłużenie tych ścieżek i procesów zakupowych. Polacy obecnie dłużej podejmują decyzje o zakupie. Analizują, czy na pewno dany produkt jest im w tej chwili potrzebny, czy mogą ten wydatek odłożyć “na lepsze czasy”. To wiąże się ze spadkiem sprzedaży w wielu kategoriach produktowych, które nie są “niezbędne” do codziennej egzystencji, jak również ze spadkiem wartości koszyków zakupowych.

Z drugiej strony mamy naturalny wzrost zainteresowania oszczędzaniem i prawdziwymi promocjami. W związku z tym warto proponować i wyraźnie komunikować klientom np. rabaty przy zakupie kilku sztuk produktu, zestawu produktów komplementarnych w niższej cenie lub innej możliwości oszczędzania na zakupach w sklepie internetowym.

Rola zaufania do marki również zyskała na znaczeniu w kontekście sytuacji gospodarczej. Polscy konsumenci w internecie są mniej skorzy do wypróbowywania produktów nowych, nieznanych marek. Zależy im na jakości produktów, potwierdzonych i pozytywnych opiniach klientów, którzy już dany produkt kupili. Dlatego też warto przemyśleć jak możemy odpowiedzieć klientom na te potrzeby, np. bardziej eksponując opinie na kartach produktowych lub zwiększając liczbę opinii poprzez zachęcanie do ich zostawiania po zakupie w zamian za kod rabatowy lub inne korzyści.

Największe wyzwanie na 2023 rok
Największym wyzwaniem stojącym przed branżą e-commerce w 2023 roku będzie moim zdaniem jeszcze większa dywersyfikacja kanałów sprzedażowych i marketingowych.

Pod kątem kanałów sprzedażowych obecność na platformach marketplace takich jak Allegro i Amazon jest na dzień dzisiejszy koniecznością każdego e-commerce, który chce się rozwijać i wchodzić na nowe, zagraniczne rynki.

Wcześniej wspomniane wydłużenie ścieżek zakupowych powoduje potrzebę zagospodarowania nowych kanałów marketingowych, wciąż zyskujących na znaczeniu dla e-commerce np. TikTok, czy YouTube.

To wszystko wiąże się z koniecznością stworzenia bardzo rozbudowanej strategii na 2023 rok, przygotowania budżetów, zasobów ludzkich i zaplanowania działań, a potem ich monitorowania i korygowania. Nie możemy zapominać o innych, wcześniej wymienionych wyzwaniach takich jak przesiadka na GA4, czy dostosowanie e-commerce pod wymogi dyrektywy Omnibus. Jestem przekonany, że w 2023 roku nie będziemy narzekać na nudę w e-commerce i jestem bardzo ciekaw, co jeszcze przyniesie ten nowy rok :)

 


Sylwester Kubiak, sales manager of publishers team w Gemiusie

Wydarzenia roku
Rok 2022 upłynął niestety pod znakiem wojny za naszą wschodnią granicą oraz niespotykanej od wielu lat inflacji. A jednak polski e-commerce ma się świetnie i nic nie zapowiada jego spowolnienia. W odróżnieniu do doniesień prasowych, które wieszczą armagedon i kryzys w roku 2023, ja mówię „nie”, nic takiego nie będzie miało miejsca.

W Polsce liczba sklepów internetowych i firm sprzedających poprzez platformy e-commerce utrzymuje się na stabilnym poziomie. Przychody cały czas są zbliżone do tych generowanych przez e-commerce w krajach Unii Europejskiej. Trend z lat ubiegłych utrzymuje się, coraz więcej osób przechodzi na zakupy w sieci i tego zjawiska nie da się powstrzymać. Sklepy stacjonarne będą w przyszłości traktowane jako miejsca, w których można obejrzeć i dotknąć produkty. Spodziewam się, że w przyszłym roku wartość polskiego sektora e-commerce będzie nadal rosła.

Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
Osobiście jestem rozczarowany kampanią Shopee. Zrealizowana z dość dużym rozmachem, wg mnie osiągnęła efekt nieadekwatny do zainwestowanego prawdopodobnie budżetu. Nadal karty na rynku rozdają najwięksi. W mojej ocenie swoją pozycję mocno wzmacnia platforma odzieżowa Modivo.pl, należąca do grupy CCC.

Liczyłem również na większe zaangażowanie w rynek chińskiego giganta AliExpress, co - jak sądzę - nie nastąpiło. W polskim e-commerce palmę pierwszeństwa wciąż dzierżą rodzimi graczy, a giganci z Azji jak dotąd nie zdominowali rynku.

Premiera, nowość roku
Coraz powszechniej stosowany w sklepach wielkopowierzchniowych oraz dyskontach system kas bezobsługowych. Internet odbiera tradycyjnym placówkom klientów, w związku z czym dość często nie są one w stanie oszacować ruchu, jakiego mogą się spodziewać. Dodatkowo inwestycja w tego typu urządzenia zmniejsza liczbę zatrudnionych pracowników, co w dłuższej perspektywie przekłada się na oszczędności w wypłatach.

Innym zjawiskiem, na które chcę zwrócić uwagę jest live shopping. Mechanizm, który od lat znamy ze „sklepów telewizyjnych”, polegający na prezentacji produktu i natychmiastowej sprzedaży, na dobre rozgościł się w przestrzeni online.

Trend roku
Green consumerism, a więc forma konsumpcji uwzględniająca zrównoważony rozwój oraz proekologiczne zachowania konsumenckie.
To efekt coraz silniej słyszalnego głosu młodych, którzy bez kompleksów wymagają, a wręcz żądają od możnych tego świata zmiany zachowań całych ekosystemów gospodarki w taki sposób, aby chronić środowisko naturalne.

AI i machine learning
Niezmiennie, tak jak w poprzednich latach, to kierunek, który niezwykle szybko zawłaszcza obszary dotychczas obsługiwane przez ludzi. Jak długi czas dzieli nas od momentu, gdy od maszyny, która robi nam hot doga czy rozmowy z automatycznym asystentem, przejdziemy jeszcze dalej?

Prognoza na 2023 rok
Analizując szereg czynników, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych nie uważam, by następny rok miał być dla e-commerce kryzysowy, jednak wiele zależy od rządzących i podejmowanych przez nich decyzji. Wchodzimy w rok wyborczy a to… zobowiązuje.

Prognozy dla handlu online znów są optymistyczne. Rynek idzie na wzrost. Oczywiście, dużo zależeć będzie od samych właścicieli biznesów e-commerce. To ich otwartość na zmiany, chęć dostosowania się do oczekiwań konsumentów, ale i ucieczka do przodu spowodują, że po prostu przetrwają. Poczucie bezpieczeństwa konsumenta, wraz z szybkością dostawy i jej bezproblemowością, będą ważniejsze niż cena.

  • 2
  • 3
  • 4

Dołącz do dyskusji: Branża e-commerce podsumowuje rok. Trendy i prognozy na 2023 r.

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AP
Świat widziany oczami mężczyzn. Czy w świecie e-commerce nie ma kobiet, które można było zapytać o opinię?
odpowiedź
User
Majki
do AP - masz szansę Kabieto, wypowiedz się ;)
yyyy.... nie mam nic sensownego do powiedzenia?

Swoją drogą (do autora tekstu), wrzucanie słowa "faktor", podczas gdy w języku polskim mamy mnóstwo odpowiedników, uważam za...
pizdowatość languadalną
odpowiedź
User
mania
do AP - masz szansę Kabieto, wypowiedz się
yyyy.... nie mam nic sensownego do powiedzenia?

Swoją drogą (do autora tekstu), wrzucanie słowa "faktor", podczas gdy w języku polskim mamy mnóstwo odpowiedników, uważam za...
pizdowatość languadalną


też mnie irytują te wrzutki
odpowiedź