SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Organizacje prozwierzęce walczą o zaprzestanie sprzedaży żywego karpia w sieci E.Leclerc

We wtorek 8 grudnia rozpoczęła się kampania informacyjna, skierowana do sieci sklepów E.Leclerc, której hasłem jest "Święta - czas miłości... i cierpienia. Nie sprzedawaj żywych karpi, E.Leclerc!". Inicjatorami kampanii są organizacje walczące o prawa zwierząt - Fundacja Alberta Schweitzera, Stowarzyszenie Otwarte Klatki, Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! oraz Compassion Polska.

Kampania, którą rozpoczęły cztery organizacje prozwierzęce ma nakłonić sieć E.Leclerc do wydania oficjalnego oświadczenia o zaprzestaniu sprzedaży żywych karpi dla całej sieci. Wszystkie dotychczasowe kampanie prowadzone w tym temacie zakończyły się sukcesem.

Deklaracje rezygnacji ze sprzedaży żywych ryb złożyli już Auchan, B1, Carrefour, Kaufland, Selgros oraz Tesco. Sieć E.Leclerc natomiast nie wyraża takiego zainteresowania, mimo, że według badań IBRiS z listopada 2020 roku tylko 26,6% Polaków planuje w tym roku zakup żywego karpia - komentuje Karolina Kunda-Kuwieckij, menadżerka ds. komunikacji i kampanii w Fundacji Alberta Schweitzera.

Hasłem "Święta – czas miłości… i cierpienia. Nie sprzedawaj żywych karpi, E.Leclerc!" kampania chce wyraźnie pokazać, że sposób, w jaki traktowane są te ryby, jest dla nich torturą, a w kontekście świąt, które kojarzą się z czasem miłości i spokoju, ta sprzeczność z cierpieniem w tle jest jeszcze bardziej widoczna.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Karolina Kunda-Kuwieckij informuje, że organizatorzy akcji podejmowali rozmowy w sprawie sprzedaży żywego karpia z siecią E.Leclerc.

- Nasza organizacja w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki, Fundacją Viva oraz Compassion Polska, próbowała kontaktować się z przedstawicielstwem firmy od około dwóch lat, w ostatnim czasie zintensyfikowaliśmy nasze próby w uwagi na nadchodzący okres świąteczny i udało nam się porozmawiać. Niestety, nie otrzymaliśmy żadnych konkretnych informacji, z wyjątkiem bardzo ogólnych o tym, że część sklepów sieci E.Leclerc nie będzie sprzedawała żywych karpi. Nie udało nam się jednak dowiedzieć, jakie konkretnie będą to sklepy i czy sieć zamierza opublikować oficjalną deklarację dotyczącą całkowitej rezygnacji ze sprzedaży żywych karpi we wszystkich swoich sklepach w przyszłości - mówi nam Kunda-Kuwieckij.

Dalej Karolina Kunda-Kuwieckij wylicza działania przygotowane w ramach akcji: uruchomienie strony internetowej z petycją oraz wydarzenia na Facebooku.

🔊 Karpie w sklepach sieci E.Leclerc potrzebują Twojej pomocy TERAZ! Stań z nami w ich obronie! 💪 ➡️ Dołącz do naszego...

Opublikowany przez Fundacja Alberta Schweitzera Wtorek, 8 grudnia 2020

E.Leclerc: w większości sklepów nie sprzedajemy żywego karpia

W oświadczeniu, jakie we wtorek przekazało nam biuro prasowe sieci E.Leclerc, czytamy że  "większość sklepów działających pod jej szyldem w Polsce nie prowadzi sprzedaży żywych karpi".

- Sklepy E.Leclerc są niezależnymi przedsiębiorstwami, stąd też  do kierownictwa każdego z nich należy ostateczna decyzja w omawianej sprawie - tłumaczą przedstawiciele francuskiej sieci.

W dalszej części komentarza biuro prasowe E.Leclerc podaje, że sieć była "w ostatnich dniach i tygodniach w bieżącym kontakcie z przedstawicielami organizacji działających na rzecz dobrostanu zwierząt, odpowiadając na ich pytania i przedstawiając swoje stanowisko w tej sprawie". - Przesyłane odpowiedzi nie zawsze były w pełni zadowalające dla w/w organizacji - informuje zespół prasowy E.Leclerc.  

E.Leclerc jest jedną z ostatnich dużych sieci handlowych, które sprzedają żywego karpia. Żywych karpi od lat nie sprzedają Biedronka, Lidl, czy Selgros Cash and Carry (w części placówek), Auchan. W ubiegłym roku podobne działanie zapowiedziała sieć Tesco Polska oraz Carrefour. W ostatnich dniach o zaniechaniu sprzedaży żywego karpia poinformowała niemiecka sieć Kaufland.

Dołącz do dyskusji: Organizacje prozwierzęce walczą o zaprzestanie sprzedaży żywego karpia w sieci E.Leclerc

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
:)
moja religia głosi, że karp ma być żywo do czasu trafienia na talerz. Mam takie prawo!!!
odpowiedź
User
Szostek
Stanowisko tych organizacji jest debilizmem, karp jesli ma być zjedzony i tak będzie zabity, efekt działan tych psujarzy jest taki że dziś po świetach nie można kupić żadnego karpia, paczkowanego żywego nie ma nawet w galarecie, miało być tak pieknie a wyszło jak zawsze, co za debile...
odpowiedź