SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elżbieta Kruk wybrana do Parlamentu Europejskiego. Czabański: chciałbym, żeby pozostała w Radzie Mediów Narodowych

Członkini Rady Mediów Narodowych Elżbieta Kruk być może zachowa tę funkcję po objęciu mandatu europosła, która uzyskała w niedzielnych wyborach - dowiaduje się portal Wirtualnemedia.pl. - Nie wykluczamy, że pani Kruk nie zrezygnuje z pracy w Radzie. Szukamy takich rozwiązań, wkrótce wypowiedzą się prawnicy - mówi nam przewodniczący RMN Krzysztof Czabański.

Elżbieta Kruk, fot. pisjanow.plArticle

Elżbieta Kruk weszła do Parlamentu Europejskiego z okręgu lubelskiego, otrzymując 164 108 głosów. Startowała z pierwszego miejsca na liście PiS.

Kruk pełni mandat poselski od 2001 roku, z przerwą od lipca 2006 do września 2007 roku, kiedy była przewodniczącą Krajowe Rady Radiofonii i Telewizji. Z kolei od połowy 2016 roku jest członkinią utworzonej wtedy Rady Mediów Narodowych.

Procedury (mówiono o nich m.in. podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej) zakładają, że posłowie i senatorowie, którzy zostali wybrani do europarlamentu, mają dwa tygodnie na zrzeczenie się obecnego mandatu i funkcji w administracji rządowej oraz przyjęcie mandatu europosła. Jeśli nie zrobią tego w wyznaczonym czasie, nie obejmą nowego mandatu. Nie jest jednak jasne, czy ta sama reguła dotyczy także członków Rady Mediów Narodowych.

Jak się dowiadujemy, sytuacja jest o tyle skomplikowana, że nie wszyscy członkowie RMN zostali powołani w ten sam sposób. Dwóch członków RMN powołał bowiem prezydent RP na wniosek największych klubów opozycyjnych w parlamencie, a trójkę (w tym Elżbietę Kruk) wybrał Sejm.

Sukces w niedzielnych wyborach nie oznacza jednak, że Elżbieta Kruk z automatu musi zrezygnować ze stanowiska w RMN. - Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o tych sprawach. Jeśli prawo na to zezwoli, chciałbym, aby pani poseł Kruk pozostała członkiem Rady Mediów Narodowych - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady. Dodaje też, że w tej sprawie wkrótce wypowiadać się będą zapytani przez niego prawnicy.

Rada Mediów Narodowych to organ powołujący i odwołujący zarządy oraz rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Została utworzona w połowie 2016 roku. Zasiada w niej pięć osób: przewodniczący Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk (wszyscy troje to posłowie PiS, do RMN powołani przez Sejm) oraz dwie osoby powołane przez prezydenta: Juliusz Braun (zgłoszony przez PO) i Grzegorz Podżorny (zgłoszony przez Kukiz ‘15). Wszyscy zostali powołani na 6-letnią kadencję.

Kopcińska i Mazurek wybrane do europarlamentu

W wyborach do Parlamentu Europejskiego mandaty uzyskały m.in. rzeczniczka prasowa PiS Beata Mazurek oraz rzeczniczka prasowa rządu Joanna Kopcińska. Na Mazurek oddano 204 693 głosów, na Kopcińską oddano 130 358 głosów.

Nie zostali natomiast wybrani m.in. członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka, wiceminister kultury Jarosław Sellin, były dziennikarz i rzecznik MSZ Marcin Bosacki, były rzecznik WUP w Warszawie Paweł Skutecki (Kukiz'15), redaktor naczelna "Gazety Powiatowej" Anna Wilk-Baran (Lewica Razem) czy Kornelia Wróblewska (KE), była wydawczyni i reporterka Polsat News, TVN i TVP.

PiS wygrał eurowybory z 45 proc. poparcia

Według badania exit poll PiS uzyskał 42,4 proc. poparcia, KE - 39,1 proc., Wiosna Roberta Biedronia - 6,6 proc., Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy – 6,1 proc.,  Kukiz'15 – 4,1 proc.,  Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej – 1,3 proc., inne – 0,4 proc. -  wynika z sondażu IPSOS.

Z kolei w badaniu late poll z 90 proc. ankietowanych komisji PiS ma 45,3 proc., a KE - 37,9 proc.Trzecie miejsce zajęła Wiosna - partię tę poparło 6,0 proc. badanych. Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy - 5,2 proc. badanych. Partie poniżej 5-procentowego progu wyborczego: Kukiz'15 zdobyło 3,8 proc. głosów. Lewica Razem uzyskała 1,4 proc. poparcia, a na inne ugrupowania zagłosowało 0,4 proc. Sondażowa frekwencja według sondażu late poll wynosi 43,4 proc.

W poniedziałek o 7 rano PKW podała wyniki z 95,9 proc. komisji obwodowych. PiS - 46,01 proc., KE - 37,87 proc., Wiosna - 6,02 proc., Konfederacja - 4,55 proc., Kukiz'15 - 3,71 proc., Lewica Razem - 1,23 proc.

W godzinach południowych podano ostateczne wyniki głosowania: PiS uzyskał 45,38 proc., KE - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc., Konfederacja - 4,5, proc., Kukiz' 15 - 3,69 proc., a Lewica Razem - 1,24 proc.

W efekcie PiS otrzymał 27 mandatów, KE - 22, a Wiosna - trzy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Elżbieta Kruk wybrana do Parlamentu Europejskiego. Czabański: chciałbym, żeby pozostała w Radzie Mediów Narodowych

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wic
Może coś tam, coś tam dla europejskich Mohamedów zrobi?...
odpowiedź
User
rozbawiony
Może coś tam, coś tam dla europejskich Mohamedów zrobi?...
Na pewno nauczy ich trzymać fason i pion :)
odpowiedź
User
nick
Jak o tym usłyszą w Bruksie, to chyba na wejściu do PE zainstalują obowiązkowe alkomaty
odpowiedź