SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ericsson, Play i Oppo testują 5G NR. Większy zasięg i szybsza sieć

Firmy Ericsson, Play i Oppo poinformowały o pomyślnym zakończeniu testów nowej agregacji pasma w systemie 5G NR w Sokołowie Podlaskim. Według partnerów próby wykazały, że sieć Play jest gotowa do obsługi wysokich przepływności 5G C-Band (3400 -3800 MHz) na dużym obszarze. Wprowadzenie takiej usługi u operatora będzie możliwe po rozdysponowaniu nowego pasma częstotliwości.

Article

Play, podobnie jak reszta największych polskich operatorów komórkowych rozpoczął w 2020 r. oferowanie użytkownikom dostęp do sieci 5G.

Testy agregacji pasma

Obecnie Play udostępnia 5G w oparciu o posiadane pasmo 2100 MHz, pracuje jednak także nad nowymi rozwiązaniami. Operator poinformował, że wraz z partnerami przeprowadził w Sokołowie Podlaskim udane testy agregacji pasma w systemie 5G NR w oparciu o częstotliwości 3400-3800 MHz.

Czytaj także: Play z nową promocją. Podwójny pakiet internetowy w każdej taryfie

Póby sieci Play przeprowadzono z wykorzystaniem systemów radiowych Ericsson Radio System oraz telefonu Oppo Reno5 Z 5G.

Partnerzy projektu zaznaczają, że zasięg i pojemność są kluczowymi elementami sieci, które rozwijają doświadczenia użytkownika 5G. Agregacja pasma usprawnia wydajność sieci, jest skutecznym narzędziem do rozszerzenia zasięgu pasma średniego oraz zwiększenia jego przepływności.

- Agregacja pasma w systemie 5G NR będzie podstawowym filarem wdrażania 5G u wszystkich dostawców usług komunikacyjnych – zapowiada w komunikacie Martin Mellor, szef Ericsson w Polsce. - Ta innowacyjna technologia oferuje większy zasięg urządzeń 5G i jednocześnie pozwoli na optymalne wykorzystanie istniejących stacji bazowych. Agregacja pasma w systemie 5G  zapewni ogólnokrajowy zasięg 5G w najszybszy możliwy sposób. Jestem bardzo zadowolony, że firma Ericsson może rozszerzyć innowacyjne partnerstwo z Play i przedstawić  to rozwiązanie w Polsce.

Według Play zaprezentowana funkcjonalność umożliwia agregację pasma dla systemów NR FDD (technologia NR FDD z ang. Frequency Division Duplex aktywowana na wykorzystywanych dzisiaj przez technologię LTE częstotliwościach 800, 1800, 2100 oraz 2600MHz) i TDD (z ang. Time Division Duplex wykorzystywane przez technologię 5G na częstotliwościach 3400-3800 MHz tzw. C band).

Funkcjonalność Agregacji Nośnych NR może zwiększyć pokrycie związane z widmem pasma C-Band TDD, cechującym się dużą pojemnością poprzez połączenie go z szerokopasmowym widmem niskiej częstotliwości FDD. Kanał FDD na częstotliwości niskiej 2100 MHz jest skonfigurowany za pomocą funkcji Ericsson Spectrum Sharing. Zamiast statycznej alokacji kanału NR dla systemów LTE i NR, komórki LTE i NR dynamicznie współdzielą zasoby tego samego widma częstotliwości.

- Play po raz kolejny udowadnia swoje innowacyjne podejście stale podnosząc jakość sieci oraz rozwijając usługi 5G – zaznacza Jean Marc Harion, prezes Play. - Wykorzystanie tej technologii pozwoli Play na zwiększenie wydajności sieci oraz optymalizację wykorzystania pasma w jak najbardziej efektywny sposób. W rezultacie klienci Play będą mogli cieszyć się szybszym internetem 5G nawet w większej odległości od stacji bazowej 5G.

Czytaj także: Z zarządu operatora Play odchodzi dyrektor finansowy Marcin Szul

Na razie nie wiadomo kiedy i gdzie w pierwszej kolejności w Polsce zostanie zastosowane rozwiązanie przetestowane w Sokołowie Podlaskim. Obecnie wszystkie największe telekomy czekają na ogłoszenie aukcji 5G z wykorzystaniem częstotliwości 3,6 GHz planowane na połowę 2021 r.

W ub.r. Play Communications osiągnął wzrost przychodów o 1,7 proc. do 7,16 mld zł i zysku EBITDAaL o 6,3 proc. do 2,4 mld zł. Liczba jego użytkowników zwiększyła się o 390 tys. do 12,32 mln, głównie dzięki przejęciu Virgin Mobile Polska i wzrostowi popularności Play Now Box TV. Swojemu nowemu właścicielowi, francuskiej grupie Iliad, przyniósł na razie 200 mln euro wpływów i 47 mln euro zysku.

Dołącz do dyskusji: Ericsson, Play i Oppo testują 5G NR. Większy zasięg i szybsza sieć

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
M
TO zdjecie to fake , dziewczyny nie chodzą po wiezach ;p ;)))))
odpowiedź