SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Europejczycy do zarabiania coraz częściej wykorzystują hobby

6 na 10 Europejczyków deklaruje, że może zarabiać lub już zarabia dzięki swoim zainteresowaniom i pasjom - wynika z badania Populus.

fot. Shutterstock.comArticle

Sześciu na dziesięciu Polaków deklaruje, że dzięki swoim zainteresowaniom lub pomysłowi biznesowemu może osiągać lub już osiąga dodatkowy dochód. To wynik analogiczny do średniej europejskiej z całego badania.

Wśród osób chcących zarabiać na swoich zainteresowaniach i pasjach, 72% zamierza przekształcić obecną dodatkową działalność zarobkową w pełnowymiarową firmę. Największą determinację w realizacji tego planu mają Turcy (84%) oraz Polacy i Hiszpanie (po 77%). Jeden na siedmiu Polaków zamierza dokonać tego w ciągu najbliższych pięciu lat.

10% Polaków deklaruje, że już teraz zarabia wykorzystując swoje zainteresowania lub realizując pasje. Średni przychód osiągany z dodatkowej działalności wynosi ponad 8 tys. zł na osobę w skali roku, co plasuje Polaków na poziomie średniej europejskiej (1910 euro). Największy średni roczny przychód z dodatkowej działalności odnotowano w grupie wiekowej 45-54 lata (ponad 10,5 tys. zł).

Najwięcej potrafią zarobić w Polsce osoby, których dodatkowe umiejętności i zainteresowania skupiają się wokół usług budowlanych i remontowych (ponad 12 tys. zł w ciągu roku), a także designerzy (11 tys. zł), projektanci biżuterii i akcesoriów (ponad 10 tys. zł), osoby udzielające lekcji oraz opiekujące się dziećmi (obie grupy po 9,7 tys. zł).

Wśród Polaków, którzy chcieliby zarabiać na swoich zainteresowaniach lub pomysłach biznesowych, 64% deklaruje, że ich motywacją jest chęć robienia tego, czym się interesują. Wśród najczęściej wymienianych powodów znalazły się także chęć bycia własnym szefem (45%) oraz posiadanie swobody w podjęciu i prowadzeniu biznesu (41%). 17% badanych uważa, że dzięki nowym technologiom łatwiej będzie im zarabiać na swoich zainteresowaniach lub pasjach.

Prowadzenie własnej firmy budzi też niepokój przyszłych przedsiębiorców. Największe obawy Polaków dotyczą braku wiedzy, czy jest miejsce na rynku dla realizacji ich biznesu (41%) oraz czy będą otrzymywać wystarczającą liczbę zleceń (40%). Jednym z wymienianych źródeł obaw jest również niewiedza dotycząca obsługi płatności innych niż gotówka.

Badanie „Everyone in Business” zostało przeprowadzone przez agencję Populus na zlecenie Visa Europe w okresie 8-22 sierpnia 2014 r. na grupie 18 124 dorosłych (co najmniej osiemnastoletnich) mieszkańców 9 krajów europejskich (Francja, Hiszpania, Niemcy, Polska, Rumunia, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania, Włochy), w każdym przypadku na próbie reprezentatywnej dla danego kraju.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Europejczycy do zarabiania coraz częściej wykorzystują hobby

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl