SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Fuzja operatorów satelitarnych staje się faktem

Francuska firma Eutelsat Communications ogłosiła finalizację połączenia z brytyjską OneWeb, globalną siecią łączności satelitarnej na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Fuzję zatwierdziło nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy w Paryżu. W wyniku transakcji powołano do życia Grupę Eutelsat.

Logo Grupy Eutelsat Logo Grupy Eutelsat

Dzięki połączeniu Eutelsat będzie mógł stanowić alternatywę m.in. dla Starlink, dostawcy szybkiego internetu satelitarnego dla miejsc, gdzie trudno o światłowód. Na przykład wiosek, miejsc oddalonych od cywilizacji. Siedziba grupy będzie znajdować się w Paryżu, a Eutelsat OneWeb ma stanowić spółkę zależną z centrum operacyjnym w Londynie. Spółka pozostaje notowana na paryskiej giełdzie Euronext i złożyła wniosek o standardowe notowanie na londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Eutelsat nie rezygnuje z usług na rzecz nadawców i platform cyfrowych

Grupa Eutelsat poinformowała w komunikacie, że chce być światowym liderem w komunikacji kosmicznej. Flota satelitów umieszczonych na orbicie geostacjonarnej Eutelsata (GEO) z m.in. kanałami telewizyjnymi, zostanie połączona z satelitami LEO OneWeb, aby zaoferować klientom zintegrowane usługi łączności. Sieć OneWeb jest już aktywna i ma mieć zasięg globalny do końca 2023 roku. Dzięki fuzji Grupa Eutelsat otworzy się na nowe rynki i usługi dla klientów, w tym łączność stacjonarną (dosył, sieci korporacyjne), usługi rządowe i łączność mobilną (morską i pokładową).

Do Eutelsata należy pozycja orbitalna Hot Bird 13° wschód, gdzie działają polskie platformy cyfrowe Polsat Box i Canal+. Niedawno przeszły migrację na satelity nowej generacji Hot Bird 13F i Hot Bird 13G. Grupa Eutelsat twierdzi, że usługi świadczone na rzecz nadawców i dostawców płatnej telewizji pozostaną częścią jej działalności. Mają się też pojawiać nowe rozwiązania, łączące tradycyjną telewizję ze streamingiem. Niedawno informowaliśmy o eksperymentalnym odbiorze przy pomocy nowego standardu DVB-NIP i sieci 5G.  

Grupa Eutelsat prognozuje, że połączony podmiot zanotuje dwucyfrowy wzrost przychodów w perspektywie średnio i długoterminowej, przekraczając około 2 mld euro w 2027 roku. Skorygowana EBITDA nowej firmy wzrośnie w tym samym czasie w dwucyfrowym CAGR, przewyższając wzrost przychodów.

Zobacz także: Polsat rejestruje znak Polsat+

Akcjonariusze poszkodowani przez fuzję

Na razie akcjonariusze Eutelsata zostali poszkodowani przez fuzję. Po jej ogłoszeniu rok temu, ceny akcji wynosiły 8,18 euro, choć wcześniej ich wartość sięgała 10-11 euro. Po czwartkowym powołaniu Grupy Eutelsat spadły do 5,25 euro. Eutelsat zdecydował, że przez trzy najbliższe lata finansowe nie będzie wypłacać dywidendy w związku z inwestowaniem w satelity drugiej generacji OneWeb.

- To historyczny moment dla branży satelitarnej. Łączymy dwie firmy, które przodują w dostarczaniu zintegrowanej, bezproblemowej i niezawodnej łączności klientom na całym świecie. Będziemy działać szybko, aby przyspieszyć rozwój połączonego biznesu. Dzięki wsparciu strategicznych akcjonariuszy obu podmiotów jesteśmy pewni, że zmaksymalizujemy wyniki finansowe i działalność operacyjną, jednocześnie wykorzystując wysoką stopę zwrotu z inwestycji w satelity nowej generacji. Chcę wyrazić uznanie dla wszystkich kolegów, którzy pomogli nam w pomyślnym dokończeniu tej transakcji. Jesteśmy gotowi zapewnić łączność i usługi, które będą wspierać rozwój gospodarczy i społeczny na całym świecie jako zaufany partner w zakresie łączności wieloorbitalnej - stwierdził Dominique D'Hinnin, prezes Grupy Eutelsat.

- Grupa Eutelsat jest jedynym operatorem GEO-LEO w komunikacji satelitarnej, który może zaoferować wszechobecną usługę łączności. Globalna łączność jest ważnym i ekscytującym wyzwaniem, któremu należy sprostać. Możemy sprostać szerszemu zakresowi wymagań klientów i świadczyć usługi łączności hybrydowej tam, gdzie są one wymagane na całym świecie. Kontynuując nasze osiągnięcia w zakresie innowacji w celu opracowania przyszłych generacji technologii satelitarnej, możemy odblokować dodatkowe możliwości zarówno dla klientów, jak i akcjonariuszy. Połączenie Eutelsat-OneWeb dało nam skalę, siłę finansową i propozycję biznesową. Teraz musimy wykorzystać tę szansę - powiedziała Eva Berneke, dyrektor generalna Grupy Eutelsat.

Spadek przychodów Eutelsata

Eutelsat, który zakończył rok finansowy 30 czerwca, odnotował spadek przychodów wideo o 6,3 proc. w ujęciu rok do roku. Łączne przychody francuskiej firmy w roku finansowym 2022-2023 wyniosły 1,131 mld euro, co oznacza spadek o 1,8 proc. Przychody wideo, które stanowią 62 proc. wszystkich w tym okresie osiągnęły pułap 705 mln euro (spadek o 8,3 proc.). Pocieszeniem dla Eutelsata jest wzrost przychodów z tytułu łączności mobilnej (o 26,8 proc.). Przychody w IV kwartale roku finansowego (od kwietnia do końca czerwca) wyniosły 170 mln euro, (spadek o 9,7 proc. rok do roku).

- Rok finansowy 2022-23 był bardzo dobry dla Eutelsata. Osiągnęliśmy przychody na najwyższym poziomie naszych oczekiwań, możemy pochwalić się wysokim poziomem rentowności i  generowaniem wolnych przepływów pieniężnych. Z komercyjnego punktu widzenia zaobserwowaliśmy duży ruch w naszych pionach łączności, potwierdzając naszą strategię zmiany naszego modelu biznesowego w celu sprostania nowym technologiom - stwierdziła Berneke.

Negatywny wpływ na wyniki miało zakończenie współpracy z turecką platformą DigiTurk. Nie korzysta już z pozycji Eutelsat 7E, tylko tańszej Türksat 42E. Także Canal+ Polska na początku roku zredukował liczbę wynajmowanych transponderów z ośmiu do sześciu. - Zmniejszyliśmy liczbę kanałów, które podnosiliśmy na satelitę w ramach usługi komercyjnej, a dodatkowo zoptymalizowaliśmy wykorzystanie pozostałego pasma - informował wówczas Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+. Ponadto francuska firma musiała wcielić w życie sankcje dotyczące rosyjskich i irańskich kanałów telewizyjnych.

Dołącz do dyskusji: Fuzja operatorów satelitarnych staje się faktem

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Słabe to
Oczywiście "ag" i jego "dramatyczne" tytuły. Ten celowo brzmiał, jakby to co najmniej C+ z PolsatBox się łączył.
0 0
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Oczywiście "ag" i jego "dramatyczne" tytuły. Ten celowo brzmiał, jakby to co najmniej C+ z PolsatBox się łączył.

Obecnie trwa wyścig kto będzie miał więcej satelitów w eterze. Na razie wygrywa Space X. Starlink dostarcza internet Ukrainie ale nie na Krym, bo dyktator rosyjski przekonał właściciela firmy, że Krym należy do niego. Autor Walter Isaacson pisze, że w zeszłym roku Musk potajemnie nakazał swoim inżynierom zamknięcie sieci łączności satelitarnej Starlink w pobliżu wybrzeża Krymu, aby zakłócić ukraiński niespodziewany atak na rosyjską flotę morską, podaje CNN. Sam założyciel SpaceX temu zaprzecza. Jest to ważny rynek.
9 0
odpowiedź