SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ewa Woydyłło, Rahim, Leszek Gnoiński dołączyli do zespołu Radiospacji. Mija 8 miesięcy od startu projektu

Do internetowej stacji Radiospacja.pl jako prowadzący dołączyli dr Ewa Woydyłło, Rahim, Jasiek Malinowski i Leszek Gnoiński. W ubiegłym tygodniu minęło osiem miesięcy od czasu uruchomienia projektu.

Ewa Woydyłło-Osiatyńska/ fot. RadiospacjaArticle

Radiospacja.pl to internetowa stacja radiowa, która ruszyła 23 marca br. Prezentuje muzykę rockową, elektroniczną, alternatywną, hip-hop, jazz i wiele innych gatunków. Nadaje 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Zespół tworzy kilkudziesięciu pasjonatów muzyki, stworzył ją Paweł Sito, dziennikarz radiowy, który swoje wieloletnie doświadczenie zdobywał m.in. w Polskim Radiu, Radiu Wolna Europa czy Radiostacji.

W poniedziałek minęło osiem miesięcy od uruchomienia projektu. - Wszystko było robione w najostrzejszym stadium pierwszego lockdownu, mówimy że wskoczyliśmy na pędzącego konia i zaczęliśmy zastanawiać się skąd wziąć i jak podłożyć siodło, kto mógłby robić audycje, na jaki model finansowania się zdecydować. Niektóre, i to znakomite odpowiedzi przyszły od razu - chodzi o ludzi, inne z różnych powodów praktycznie nadal czekają na zadowalającą odpowiedź. Radio uruchomiliśmy dlatego że zdarzyła się pandemia, ludzie siedzą w domu, wielu w stanach około depresyjnych. Ten pośpiech, a właściwie natychmiastowość decyzji odbija się do dziś czkawką, ale absolutnie nie żałujemy drogi, którą przeszliśmy - podkreśla Paweł Sito w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Zaznacza, że zespół pozbył się „naiwnej wiary w to, że tak jak da się robić radio spontanicznie, pobudzając  świetną zabawę, wspólnotę a przede wszystkim pracę w zespole, to również w wyniku spontaniczności >>przychodzić<< będą pieniądze do radia”. - Nie będą, nie przyszły - stwierdza Sito.

Pytany o przyszłość Radiospacji opowiada nam, że w związku z tym redakcja przeformułowała myślenie nad „koncepcją nowoczesnego multimedium, którymi zajmowali się z Hubertem Augustyniakiem”. - Najkrócej mówiąc biznesowi nie jest potrzebne „zwykłe” radio internetowe i z tego wyciągamy wnioski. Oczywiście nie będę zdradzał istoty oryginalnego projektu, mogę tylko zapewnić że Radiospacja nie zmieni swojego charakteru, który precyzuje słowo autentyczność - tłumaczy szef projektu.

Nie chce jednak zdradzać konkretów, o planach mówi tylko, że są „szeroko zakrojone i tajemnicze”. - Wraz z Hubertem Augustyniakiem dofinansowaliśmy spółkę na olbrzymią, jak na nasze budżety kwotą, ale oczywiście małą jak na realne potrzeby, by bezpiecznie funkcjonowała do przejścia na zapowiedziany wyżej przyszłoroczny etap - podsumowuje ten wątek Paweł Sito.

Radiospacja z poniżej 10 tys. z crowdfundingu

Stacja to jeden z kilku większych projektów, który w ostatnich miesiącach miał zostać dofinansowany z crowdfundingu. W lipcu br. powstało Radio Nowy Świat finansowane ze zbiórki, trwają prace nad budową Radia 357. W październiku ubiegłego roku powstało Halo.Radio, a do tej pory z sukcesem swoje dwa filmy o pedofilii w Kościele wyprodukowali, dzięki wsparciu patronów bracia Tomasz i Marek Sekielscy.

Podobny model działalności wybrała Radiospacja, która z crowdfundingu zebrała do tej pory w sumie tylko 9,5 tys. zł.

- Z crowdfoundingiem popełniliśmy jeden z głównych błędów. Nikt z nas wcześniej nie był beneficjentem zrzutek, więc galopując tym nieosiodłanym koniem w pierwszych tygodniach działalności działaliśmy w ciemno. Pomyśleliśmy, że dobierzemy cały zespół, dogramy ramówkę, realnie zbudujemy radio i wtedy wystawimy się pod ocenę. Z pozycji dzisiejszej wiemy, że to absurd. Społeczne finansowanie startupów polega na tym, że publicznie pada idea powstania czegoś atrakcyjnego, a to co, by chciało się zrealizować, potrzebuje wsparcia zainteresowanych tym ludzi. To wielkie pole dla wyobraźni: jakie to coś będzie - duże czy małe, czarne, czy żółte, świecące czy matowe? I po to by było jak najlepsze fani płacą. A zwłaszcza na nieistniejące (jeszcze) radio, które samo z siebie jest teatrem wyobraźni - mówi nam Paweł Sito.

Dodaje, że gdy uruchomili zbiórkę - już istnieli, mieli zespół złożony w dużej mierze z wielkich gwiazd różnych rozgłośni. - Czego im więcej trzeba - pytali niektórzy, gdy uruchomiliśmy bardzo ładną, jak słyszymy sympatyczne opinie, stronę www zaczęła krążyć fama, że to „radio za milion dolarów”. Takie nazwiska, taka strona, bez reklam i z ośmiu krajów świata. W ramach przedefiniowania wcześniejszego podejścia wyciągamy z tego wnioski - podkreśla.

Crowdfunding to jednak nie jedyna forma utrzymania stacji – początkowo działała ona z własnych oszczędności jej twórców, ale we wrześniu br. do zespołu dołączył Jacek Nowak, który ma zbudować strukturę spółki i zdobyć kapitał na rozwój – m.in. z działalności komercyjnej.

Ewa Woydyłło, Rahim, Leszek Gnoiński, Malinowski dołączyli do zespołu

W grudniu z audycją "Rap’yo’spacja" zadebiutuje artysta hip-hopowy Rahim, czyli Sebastian Salbert, współzałożyciel zespołów Paktofonika i Pokahontaz oraz twórca wytwórni płytowej MaxFloRec. Jak mówi Wirtualnemedia.pl, „jeszcze nie wie czy będzie w tym dobry, ani na jaki pomysł puszczania muzyki się zdecyduje, ale znając każdorazowy przewrót, gdy w jego życiu pojawia się Paweł Sito postanowił spróbować” (Sito jako szef programowy Radiostacji promował piosenkę kontrowersyjną wtedy piosenkę „Jestem Bogiem”).

Natomiast audycję „W nieznane” w co drugi czwartek na zmianę z Arturem Korycińskim prowadzi Radek Pulkowski.

Nowym prowadzącym jest także Jasiek Malinowski, który do Radiospacji przyszedł z krakowskiego Radia Spektrum. Prowadzi dwie audycje: „Błysk” oraz „Kod kultury” z Michaliną Bieńko. - Radiospacja jest dla mnie przede wszystkim świetnie zgranym zespołem fascynatów muzyki, którzy nie tylko lubią jej słuchać, ale na szczęście kochają się też nią dzielić ze słuchaczami - stwierdza.

Ponadto w listopadzie dołączył także dziennikarz muzyczny, autor książek i członek akademii muzycznej ZPAV – Leszek Gnoiński. Wcześniej współpracował z Radiem 94 (dziś Antyradio), Ex FM (dzisiejsza Radiofonia), Polskim Radiem Kraków i Programem 1 Polskiego Radia. Pisał m.in. dla „Newsweeka”, „Gazety Magnetofonowej”, „Machiny” i „Tylko Rocka”. Swój program ma we wtorki o 17.00.  

Swój program będzie mieć również Ewa Woydyłło-Osiatyńska - doktor psychologii, terapeuta uzależnień oraz autorka książek.

W zespole radia od początku działają m.in. Hubert Augustyniak (współzałożyciel Radiospacji), Stanisław Trzciński, Artur Orzech, Magda Gacyk, Grzegorz Brzozowicz, Przemysław „Jah Jah” Frankowski, Jacek Kaczyński, Janek Szlagowski, Igor Fleiszer czy Jacek Olechowski. Natomiast Jacek Nowak (szef reklamy i sponsoringu oraz współtwórca wielu spółek i mediów, m.in. RMF FM, TVN, Film Produkcja) został we wrześniu pełniącym obowiązki prezesa stacji. Odpowiada za strukturę organizacyjną, pozyskiwanie finansowania i rozwój stacji.

Paweł Sito od drugiej połowy lat 80. był związany z Polskim Radiem. Współtworzył m.in. „Listę Przebojów Programu III”, „Krajową Scenę Młodzieżową”, „Muzykę nocą”, a także prowadził „Listę Przebojów Rozgłośni Harcerskiej”. W 2005 roku został dyrektorem i redaktorem naczelnym Radia BIS. Był też dziennikarzem Radia Wolna Europa (w latach 1992-1995), a od 1998 r. do 2001 r. pełnił funkcję dyrektora programowego Radiostacji. Pracował jako dziennikarz w kanale TVP Tylko Muzyka, jako szef działu Rozrywka w „Przekroju”, i był dyrektorem programowym kanałów Kino Polska i 4fun.tv. W swojej karierze współpracował też z TVP. W lutym 2018 roku został redaktorem naczelnym serwisu internetowego Reo.pl, z którym rozstał się po jego zawieszeniu w listopadzie 2019 roku.

Internetowej rozgłośni można słuchać za pośrednictwem aplikacji w Google Play lub App Store, za pośrednictwem strony radiospacja.pl lub na stronie play.adtonos.com/radiospacjapl.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ewa Woydyłło, Rahim, Leszek Gnoiński dołączyli do zespołu Radiospacji. Mija 8 miesięcy od startu projektu

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ququ
Sito i jego "kariera". Porażka za prorażką porażką pogania. No, ale zahaczył się przez chwilę o Radio Wolna Europa. Tyle że na tym nie da się jechać całe życie. Szczególnie gdy jest się przeciętnym dziennikarzem i beznadzieją menedżerską. A ta lista rzekomych gwiazd to góra dwa-trzy nazwiska typu Brzozowicz czy Trzciński. Reszta znajomkowie i noł-nejmy.
odpowiedź
User
olek
Sito i jego "kariera". Porażka za prorażką porażką pogania. No, ale zahaczył się przez chwilę o Radio Wolna Europa. Tyle że na tym nie da się jechać całe życie. Szczególnie gdy jest się przeciętnym dziennikarzem i beznadzieją menedżerską. A ta lista rzekomych gwiazd to góra dwa-trzy nazwiska typu Brzozowicz czy Trzciński. Reszta znajomkowie i noł-nejmy.


Też mnie to rozbawiło. Jakaś Gacyk gwiazdą? Kto to? Co to? Skąd to? :-))))))))))))))
odpowiedź
User
eloooo
Drżyjcie media i narody! Jakiś Rahim będzie teraz robił za gwiazdę mikrofonu. Wpłaty spadną do 3 tysięcy.
odpowiedź