SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Opole skazane na TVP? Największe stacje niezainteresowane KFPP

Dwaj najwięksi nadawcy komercyjni - TVN i Polsat - nie rozważają współpracy z miastem Opole przy realizacji 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Zapowiadane na jesień widowisko może być transmitowane w mniejszej stacji.

Wiceprezes TVP Maciej Stanecki i Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola fot. urząd miasta OpolaArticle

W poniedziałek władze Opola wypowiedziały Telewizji Polskiej umowę dotyczącą organizacji w tym mieście tegorocznego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Jako powód podano niewywiązywanie się TVP z zapisów umowy i wycofanie się Maryli Rodowicz z koncertu jubileuszowego (do zorganizowania w umowie zobowiązuje się nadawca).

Marka Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu nie zostanie zlikwidowana, a festiwal nie będzie przerywany. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski zapowiedział bowiem, że tegoroczną edycję miasto zorganizuje już bez Telewizji Polskiej.

Władze Opola pod presją restauratorów i hotelarzy

Prezydent Wiśniewski zapowiedział, że Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbędzie się w tym roku jesienią. Nie wiadomo, czy zostanie zorganizowany wspólnie z którymś nadawcą telewizyjną, ale prezydent twierdzi, że miasto otrzymało propozycje od mediów zainteresowanych współpracą. Na konferencji prasowej podkreślał, że Opole ma doświadczenie, bo we własnym zakresie organizuje wiele imprez masowych (np. w tym roku 800-lecie miasta).

- Oczywiście żyjemy w czasach, w których żeby wywołać zainteresowanie i być oglądanym nie trzeba być w telewizji publicznej. Opole jest tylko jedno, mediów jest więcej - zaznaczył. - Damy radę. „Ucha prezesa” nie ma w żadnej telewizji, a miliony obserwują je. Takie mamy czasy, media w ostatnich 5-10 latach przeszły dynamiczną zmianę - zwrócił uwagę.

Jak informował portal Wirtualnemedia.pl, stacja TVN nie otrzymała od Opola żadnej oficjalnej propozycji przy festiwalu ani też takowej miastu nie składała. Zaangażowania w widowisko, które do tej pory realizowała Telewizja Polska, nie rozważa także Telewizja Polsat. - Opole nie jest naszym tematem. W piątek zaczyna się organizowany przez nas Polsat SuperHit Festiwal w Sopocie. Nie zajmujemy się Opolem, Kielcami tudzież innym miastem w Polsce - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Telewizji Polsat.

Mimo to Opole podtrzymuje, że negocjacje z telewizjami trwają, ale nie ujawnia żadnych szczegółów. - Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu zostanie zorganizowany jesienią. Cały czas toczą się dyskusje z zainteresowanymi nadawcami, którzy złożyli miastu ofertę współpracy. Rozmowy są na kilku poziomach - słyszymy w biurze prasowym Urzędu Miasta Opole.

Jeśli nie „wielka czwórka” to włodarzom miasta zostają już tylko mniejsze stacje ogólnodostępne i kanały tematyczne, albo transmisja w internecie. Producenci i menedżerowie związani z branżą rozrywkową oceniają, że takie rozwiązanie jest jednak mało realne. - Koszt festiwalu w Opolu sięga kilku milionów złotych, a dotacja z miasta nie przekracza miliona. Resztę musi wyłożyć z własnej kasy nadawca, którego na to stać - ocenia jeden z szefów programowych. - Festiwal w Opolu w komercyjnej stacji wyglądałby tak: ciągła ekspozycja sponsorów, prowadzący zachęcający do wysyłania sms-ów i dwa długie bloki reklamowe w każdej godzinie zegarowej. Czyli przeciwność Festiwalu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni - wylicza jeden z producentów.

Nasi rozmówcy zgodnie wskazują, że na decyzji o przeniesieniu festiwalu na jesień stracą także przedstawiciele lokalnych biznesów. - Hotele potraciły rezerwacje w czerwcowy weekend, taksówkarze i lokale gastronomiczne nie będą miały zarobku. Tradycyjnie w czerwcu ludzie zjeżdżali się do Opola, a czy przyjadą jesienią? Nie wiadomo - zwraca uwagę producent widowisk muzycznych.

- Dobrze by było, gdyby tak ważne dla widzów i mieszkańców Opola wydarzenie powróciło do kalendarza - stawia sprawę jasno Andrzej Godlewski, były wicedyrektor TVP1.

Festiwal Opolski wróci do Telewizji Polskiej?

Obecnie Telewizja Polska nie prowadzi negocjacji z miastem Opole w sprawie organizacji 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. - Dostaliśmy wiele propozycji od miast w całej Polsce, które są zainteresowane współpracą festiwalową z TVP - mówi nam jeden z dyrektorów w telewizji publicznej.

Wczoraj portal Wirtualnemedia.pl informował, że niektóre miasta już przygotowują się do ewentualnej organizacji festiwalu - miasto Kielce przekłada zaplanowane na 9 i 10 czerwca imprezy. Według naszych nieoficjalnych ustaleń, TVP nie podpisała jeszcze umowy z żadnym miastem.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Opole skazane na TVP? Największe stacje niezainteresowane KFPP

45 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
barabasz
polityczna miernota Wisniewski jest skonczony
odpowiedź
User
MMK
Dwa krótkie pajace urządziły sobie polityczną wojenkę, której ceną jest likwidacja festiwalu, który to festiwal trwał dziesiątki lat. Żenujące. Kurski i Wiśniewski - dyzmowie polityki. Jeśli społeczeństwo na to przyzwala i opłaca takich ludzi to nic dziwnego, że na Zachodzie mówią, że Polska nie zasługuje na niepodległość a Polacy mogą się sami wykończyć we własnych wojenkach.
odpowiedź
User
hm...
Obyś miał rację co do prezydenta Opola; ale poczekam, zobaczę. NIe jestem pewien. Chyba, że to planowa i planowana ofiara. Ale chyba nie.
Tak i żyjemy też w czasach,gdzie pyta się na co drugiej konferencji i w porankach radiowych,polityków o ostatni odcinek ucha. Więc nie lekceważąc w najmniejszym stopniu roli internetu,wiem jakwiele on daje i kiepskim i dobrym artystom,i ich fanom...
Oj tam oj tam panie producencie, wazne,że wystąpią ci co trzeba i wyżyją się na władzy i ciemnogrodzie,o ile to będzie wplanie festiwalu,wazne,że nie było Opola przez pisiorów. NO ale może tak być jak pan twierdzi. Co do reszty to oczywiste.
A polsatowi życzę kolejnej edycji dobrego i fajnego festiwalu. Mam co roku swoje uwagi - i brakuje mi i tam i w Opolu i w takich na takich imprezach wielu wykonawców,ale wiele razy niemało dobrego o nim w minionych latach i o koncepcji koncertów,wyboru gwiazd, mogłem i mogę powiedzieć. I ok. Ale polskiej muzyce,widzom trzeba czegoś więcej, i innego,też.
odpowiedź
User
Ała
Podstawowa sprawa: Kto zagra dla Kurskiego? W tej chwili odpowiedź jest bliska słowu nikt. Owszem. Można znaleźć w Polsce grupkę artystów zakochanych w PiS. Ale to za mało, by zrobić prawdziwe Opole.

Rozmawiacie o amfiteatrze i finansowaniu. A nie na tym wysypał się festiwal w Opolu. Miejsce i kasa były.
Wsypał się na tym, że artyści poczuli się cenzurowani i zmuszani do "zagrania dla PiS". A nie mieli ochoty przykleić sobie łatki artysty partyjno- rządowego, jednej konkretnej partii i rządu.

Na tym polega dobra zmiana. Na zmianie wszystkiego czego się dotknie w atrapę, karykaturę i błoto.
odpowiedź
User
Max
Co to za tytul?! A tvp nie jest skazana na opole?? To co ma odbyc sie w Kielcach to jakis zart. Nie ma chetnych artystow.
Nikt nie chce pracowac dla kurskiego. Gdyby wymienili prezesa bylaby szansa.
odpowiedź