SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma Hajdarowicza z 85 mln zł straty, obniżyła wycenę marek „Rzeczpospolita” i „Uważam Rze” o 101 mln zł

Kontrolowana przez Grzegorza Hajdarowicza firma KCI, jeden z głównych akcjonariuszy Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, w ub.r. przy wzroście wpływów sprzedażowych i inwestycyjnych zanotowała spadek wyniku netto ze 116,84 mln zł zysku do 85,86 mln zł straty. Główną przyczyną jest odpis obniżający wartość znaków towarowych „Rzeczpospolita” i „Uważam Rze” o 100,71 mln zł.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIGrzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCI

Przychody sprzedażowe grupy KCI rok do roku zwiększyły się z 96,25 do 100,61 mln zł, a wpływy z działalności inwestycyjnej poszły w górę z 1,02 do 6,86 mln zł.

Te pierwsze wynikają przede wszystkim z posiadanego pakietu akcji Gremi Media, wydawcy m.in. dzienników „Rzeczpospolita”, „Parkiet” i „Sport” oraz większościowego akcjonariusza E-Kiosku. Do początku stycznia br. KCI miało walory stanowiące 75,69 proc. kapitału i 81,72 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Gremi Media.

Grupa kapitałowa Gremi Media w ub.r. zanotowała wzrost przychodów o 4,7 proc. do 100,63 mln zł, skorygowanego zysku EBITDA z 22,6, do 24,22 mln zł oraz spadek zysku netto z 16,35 do 12,43 mln zł.

- W 2021 roku podobnie jak w roku poprzednim wyniki finansowe pozostawały pod wpływem sytuacji makroekonomicznej powiązanej z pandemią koronawirusa Covid-19. Niekorzystne warunki makro i mikroekonomiczne związane z pandemią nie przeszkodziły zespołowi grupy kapitałowej Gremi Media SA w poprawieniu wyników finansowych. To już czwarty rok z rzędu, w którym rośnie wskaźnik EBITDA skorygowana. W 2021 r. wzrosły przychody ze sprzedaży pomimo tego, iż wprowadzane przez rząd obostrzenia nie pozwalały realizować pełnowymiarowej działalności w obszarach takich jak organizacja konferencji i wydarzeń biznesowych - skomentowano w sprawozdaniu KCI.

Zysk grupy KCI z działalności podstawowej zwiększył się z 16,75 do 18,94 mln zł.

Znaki towarowe „Rzeczpospolita” i „Uważam Rze” warte 101 mln zł mniej

Pozostałe wyniki rentowności firmy obniżył wzrost pozostałych kosztów operacyjnych z 2,44 do 119,06 mln zł. To przede wszystkim skutek obniżenia wartości spółki i jej aktywów niematerialnych z 321,17 do 205,37 mln zł.

Wartość samej firmy KCI zmniejszono z 65,04 do 47,43 mln zł.

Z kolei wartość znaku towarowego „Rzeczpospolita” została obniżona z 225,98 do 128,97 mln zł, a „Uważam Rze” - z 7,33 do 3,64 mln zł.

Ten drugi tytuł zadebiutował jako tygodnik na początku 2011 roku, pod koniec 2012 roku rozstała się z nim większość ówczesnego zespołu na czele z Pawłem Lisikim (założyli tygodnik „Do Rzeczy”), pod koniec 2013 roku przekształcił się w miesięcznik, a trzy lata później zniknął z rynku (równocześnie zamknięto miesięczniki „Bloomberg BusinessWeek Polska” i „Sukces”). Nadal ukazuje się natomiast miesięcznik „Uważam Rze Historia”.

W bilansie KCI nie zmieniły się wyceny znaków towarowych „Parkiet” (2,44 mln zł) i „Sukces” (1,34 mln zł). Wersja drukowana tego drugiego tytułu została przywrócona jesienią 2020 roku jako wydanie specjalne dostępne wyłącznie dla prenumeratorów „Rzeczpospolitej”.

W sprawozdaniu KCI zaznaczono, że spadek wartości niektórych aktywów „jest w konsekwencją aktualizacji prognozowanych przepływów pieniężnych oraz współczynników przyjętych do kalkulowania testu na utratę wartości, które to uległy znacznemu pogorszeniu w stosunku do roku poprzedniego”.

W konsekwencji wynik brutto grupy KCI poszedł w dół ze 143,73 mln zł zysku do 99,57 mln zł straty. Rentowność na poziomie netto poprawiło to, że w 2020 roku firma zapłaciła 26,88 mln zł podatku dochodowego, a w ub.r. miała 13,7 mln zł ujemnych kosztów w tym zakresie.

W ub.r. zanotowała 85,86 mln zł straty netto, wobec 116,84 mln zł zysku rok wcześniej.

Pieniądze za akcje Gremi Media w br.

W połowie grudnia ub.r. KCI podpisało umowę sprzedaży holenderskiej spółce Pluralis 691,3 tys. akcji Gremi Media stanowiących 40 proc. kapitału spółki i dających 37,6 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Transakcję podzielono na dwie transakcje, z których drugą zrealizowano na początku br., łączna cena wyniosła 96,78 mln zł. KCI zaksięgowało ją w swoim bilansie już w pierwszym kwartale.

Wiosną ub.r. KCI w ramach skorygowanej  strategii na lata 2019-2030 zapowiedziało inwestycje w projekty nieruchomościowe w egzotycznych krajach i kompleks Alvernia Planet, który cztery lata wcześniej holding Grzegorza Hajdarowicza przejął od Stanisława Tyczyńskiego.

KCI zapowiedziało, że w kompleksie powstanie park edukacyjno-rozrywkowy Alvernia Planet, który „jest w fazie finalizacji i rokuje osiągnięcie satysfakcjonującej stopy zwrotu”, a czas projektu jest prognozowany na 10-20 lat.

- Niestety - finalizacja tego projektu, za sprawą trwającej kolejny rok pandemii COVID-19, a także wskutek nieprzewidzianego zdarzenia losowego, jakim było uszkodzenie w pożarze, który miał miejsce pod koniec 2021 r., jednej z największych kopuł, uległa pewnemu przesunięciu. Jednak oba te czynniki nie wpływają na ostateczną jego realizację - przyznaje w liście do akcjonariuszy dołączonym do sprawozdania za ub.r. Piotr Łysek, prezes KCI.

W styczniu KCI kupiło obligacje o wartości nominalnej 11 mln euro wyemitowane przez spółkę Maris Luxembourg z holdingu Grzegorza Hajdarowicza, która buduje kompleks wypoczynkowy w Brazylii.

KCI jest notowane na rynku głównym warszawskiej giełdy, przy obecnym kursie kapitalizacja firmy wynosi 65,01 mln zł. Jej głównymi akcjonariuszami są dwa podmioty Grzegorza Hajdarowicza: Gremi Inwestycje (ma 33,11 proc. akcji) i Gremi International (29,62 proc.).

Dołącz do dyskusji: Firma Hajdarowicza z 85 mln zł straty, obniżyła wycenę marek „Rzeczpospolita” i „Uważam Rze” o 101 mln zł

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ren
Wartość tytułu Uważam Rze warta ponad 3 mln? Chyba komuś peron odjechał.
odpowiedź
User
aww
temu panu jak zreszta wiekszosci polskich, ale temu biznesowo, podkreslam biznesowo, zycze jak najgorzej. Wyjątkowy oblech.
odpowiedź
User
Zey
A kto normalny czyta te propagandowe media jak rzeczpospolita, wyborcza, newsweek? Tak samo normalny człowiek da sobie zrobić wody z mózgu za pomocą TVPiS i TVN-PO, czy Polszmatem!
odpowiedź