SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma Hajdarowicza z 85 mln zł straty, obniżyła wycenę marek „Rzeczpospolita” i „Uważam Rze” o 101 mln zł

Kontrolowana przez Grzegorza Hajdarowicza firma KCI, jeden z głównych akcjonariuszy Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, w ub.r. przy wzroście wpływów sprzedażowych i inwestycyjnych zanotowała spadek wyniku netto ze 116,84 mln zł zysku do 85,86 mln zł straty. Główną przyczyną jest odpis obniżający wartość znaków towarowych „Rzeczpospolita” i „Uważam Rze” o 100,71 mln zł.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIArticle

Przychody sprzedażowe grupy KCI rok do roku zwiększyły się z 96,25 do 100,61 mln zł, a wpływy z działalności inwestycyjnej poszły w górę z 1,02 do 6,86 mln zł.

Te pierwsze wynikają przede wszystkim z posiadanego pakietu akcji Gremi Media, wydawcy m.in. dzienników „Rzeczpospolita”, „Parkiet” i „Sport” oraz większościowego akcjonariusza E-Kiosku. Do początku stycznia br. KCI miało walory stanowiące 75,69 proc. kapitału i 81,72 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Gremi Media.

Grupa kapitałowa Gremi Media w ub.r. zanotowała wzrost przychodów o 4,7 proc. do 100,63 mln zł, skorygowanego zysku EBITDA z 22,6, do 24,22 mln zł oraz spadek zysku netto z 16,35 do 12,43 mln zł.

- W 2021 roku podobnie jak w roku poprzednim wyniki finansowe pozostawały pod wpływem sytuacji makroekonomicznej powiązanej z pandemią koronawirusa Covid-19. Niekorzystne warunki makro i mikroekonomiczne związane z pandemią nie przeszkodziły zespołowi grupy kapitałowej Gremi Media SA w poprawieniu wyników finansowych. To już czwarty rok z rzędu, w którym rośnie wskaźnik EBITDA skorygowana. W 2021 r. wzrosły przychody ze sprzedaży pomimo tego, iż wprowadzane przez rząd obostrzenia nie pozwalały realizować pełnowymiarowej działalności w obszarach takich jak organizacja konferencji i wydarzeń biznesowych - skomentowano w sprawozdaniu KCI.

Zysk grupy KCI z działalności podstawowej zwiększył się z 16,75 do 18,94 mln zł.

Znaki towarowe „Rzeczpospolita” i „Uważam Rze” warte 101 mln zł mniej

Pozostałe wyniki rentowności firmy obniżył wzrost pozostałych kosztów operacyjnych z 2,44 do 119,06 mln zł. To przede wszystkim skutek obniżenia wartości spółki i jej aktywów niematerialnych z 321,17 do 205,37 mln zł.

Wartość samej firmy KCI zmniejszono z 65,04 do 47,43 mln zł.

Z kolei wartość znaku towarowego „Rzeczpospolita” została obniżona z 225,98 do 128,97 mln zł, a „Uważam Rze” - z 7,33 do 3,64 mln zł.

Ten drugi tytuł zadebiutował jako tygodnik na początku 2011 roku, pod koniec 2012 roku rozstała się z nim większość ówczesnego zespołu na czele z Pawłem Lisikim (założyli tygodnik „Do Rzeczy”), pod koniec 2013 roku przekształcił się w miesięcznik, a trzy lata później zniknął z rynku (równocześnie zamknięto miesięczniki „Bloomberg BusinessWeek Polska” i „Sukces”). Nadal ukazuje się natomiast miesięcznik „Uważam Rze Historia”.

W bilansie KCI nie zmieniły się wyceny znaków towarowych „Parkiet” (2,44 mln zł) i „Sukces” (1,34 mln zł). Wersja drukowana tego drugiego tytułu została przywrócona jesienią 2020 roku jako wydanie specjalne dostępne wyłącznie dla prenumeratorów „Rzeczpospolitej”.

W sprawozdaniu KCI zaznaczono, że spadek wartości niektórych aktywów „jest w konsekwencją aktualizacji prognozowanych przepływów pieniężnych oraz współczynników przyjętych do kalkulowania testu na utratę wartości, które to uległy znacznemu pogorszeniu w stosunku do roku poprzedniego”.

W konsekwencji wynik brutto grupy KCI poszedł w dół ze 143,73 mln zł zysku do 99,57 mln zł straty. Rentowność na poziomie netto poprawiło to, że w 2020 roku firma zapłaciła 26,88 mln zł podatku dochodowego, a w ub.r. miała 13,7 mln zł ujemnych kosztów w tym zakresie.

W ub.r. zanotowała 85,86 mln zł straty netto, wobec 116,84 mln zł zysku rok wcześniej.

Pieniądze za akcje Gremi Media w br.

W połowie grudnia ub.r. KCI podpisało umowę sprzedaży holenderskiej spółce Pluralis 691,3 tys. akcji Gremi Media stanowiących 40 proc. kapitału spółki i dających 37,6 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Transakcję podzielono na dwie transakcje, z których drugą zrealizowano na początku br., łączna cena wyniosła 96,78 mln zł. KCI zaksięgowało ją w swoim bilansie już w pierwszym kwartale.

Wiosną ub.r. KCI w ramach skorygowanej  strategii na lata 2019-2030 zapowiedziało inwestycje w projekty nieruchomościowe w egzotycznych krajach i kompleks Alvernia Planet, który cztery lata wcześniej holding Grzegorza Hajdarowicza przejął od Stanisława Tyczyńskiego.

KCI zapowiedziało, że w kompleksie powstanie park edukacyjno-rozrywkowy Alvernia Planet, który „jest w fazie finalizacji i rokuje osiągnięcie satysfakcjonującej stopy zwrotu”, a czas projektu jest prognozowany na 10-20 lat.

- Niestety - finalizacja tego projektu, za sprawą trwającej kolejny rok pandemii COVID-19, a także wskutek nieprzewidzianego zdarzenia losowego, jakim było uszkodzenie w pożarze, który miał miejsce pod koniec 2021 r., jednej z największych kopuł, uległa pewnemu przesunięciu. Jednak oba te czynniki nie wpływają na ostateczną jego realizację - przyznaje w liście do akcjonariuszy dołączonym do sprawozdania za ub.r. Piotr Łysek, prezes KCI.

W styczniu KCI kupiło obligacje o wartości nominalnej 11 mln euro wyemitowane przez spółkę Maris Luxembourg z holdingu Grzegorza Hajdarowicza, która buduje kompleks wypoczynkowy w Brazylii.

KCI jest notowane na rynku głównym warszawskiej giełdy, przy obecnym kursie kapitalizacja firmy wynosi 65,01 mln zł. Jej głównymi akcjonariuszami są dwa podmioty Grzegorza Hajdarowicza: Gremi Inwestycje (ma 33,11 proc. akcji) i Gremi International (29,62 proc.).

Dołącz do dyskusji: Firma Hajdarowicza z 85 mln zł straty, obniżyła wycenę marek „Rzeczpospolita” i „Uważam Rze” o 101 mln zł

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ren
Wartość tytułu Uważam Rze warta ponad 3 mln? Chyba komuś peron odjechał.
odpowiedź
User
aww
temu panu jak zreszta wiekszosci polskich, ale temu biznesowo, podkreslam biznesowo, zycze jak najgorzej. Wyjątkowy oblech.
odpowiedź
User
olo
Coraz mniej rzetelnego dziennikarstwa coraz więcej propagandy, rzepa skupia się na coraz węższym czytelniku, taka gadzinówka
odpowiedź