SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Fitch Ratings: Nowy rząd powinien zweryfikować plan konsolidacji fiskalnej

Nowy rząd, który powstanie po niedzielnych wyborach parlamentarnych w Polsce, powinien zweryfikować plan konsolidacji fiskalnej w świetle wolniejszego wzrostu gospodarczego, uważa agencja ratingowa Fitch Ratings.

Fitch Ratings: Nowy rząd powinien zweryfikować plan konsolidacji fiskalnej

" Fitch Ratings uważa, że nowy rząd powinien zweryfikować plan konsolidacji fiskalnej w świetle wolniejszego wzrostu gospodarczego, jeśli Polska nadal chce być w stanie spełnić kryteria konwergencji  zapisane w traktacie z Maastricht" - głosi komunikat agencji.

"Cel rządu, tj. obniżenie deficytu budżetowego do poniżej 3% PKB w przyszłym roku zasadza się na optymistycznej prognozie wzrostu wynoszącej 4%, podczas gdy Fitch prognozuje 3,3% na przyszły rok. Jeśli rząd poważnie podchodzi do osiągnięcia celu wynoszącego 3% PKB w przyszłym roku, będzie musiał wdrożyć bardziej drastyczne rozwiązania w polityce fiskalnej. Prawdopodobnie będzie to wymagać dalszych cięć wydatków" - czytamy dalej.

Jak podkreśla agencja, ostateczne wyniki nie są jeszcze znane, ale najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest kontynuacja koalicji Platformy Obywatelskiej (PO) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL).

Fitch spodziewa się, że tej koalicji uda się obniżyć deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government deficit) do 5,6% PKB w tym roku z 8,0% PKB w ub.r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fitch Ratings: Nowy rząd powinien zweryfikować plan konsolidacji fiskalnej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl