SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Folk w Polskim Radiu

Folkowy weekend Polskiego Radia

W dniach 25 - 27 czerwca odbędą się dwa ważne folkowe wydarzenia: 25. Festiwal Folkowy Europejskiej Unii Radiowej w Chorwacji oraz 38. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Oba - z udziałem Radiowego Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia S.A.

25. Festiwal Folkowy Europejskiej Unii Radiowej organizowany jest przez Radio Chorwackie, w miejscowości Pula na półwyspie Istria w Chorwacji. Polskie Radio reprezentuje folkowo-jazzowy zespół Anny Chowaniec - Rybki laureatki V Festiwalu Muzyki Folkowej PR "Nowa Tradycja" (III nagroda).

Celem Festiwalu jest promocja tradycji europejskich narodów, wspieranie tożsamości etnicznej, promowanie młodych twórców sięgających po rodzimą muzykę. Co roku festiwal organizowany jest w innym kraju. Uczestniczy w nim ok. 18-20. zespołów reprezentujących europejskie radiofonie - są to najlepsi wykonawcy europejscy danego roku i dlatego festiwalowe koncerty gromadzą zawsze bardzo duże i młode audytorium.

Rangę festiwalu podnosi fakt udziału kilkunastu europejskich krajów oraz szereg międzynarodowych transmisji i retransmisji koncertów. Polskie Radio bierze udział w Festiwalach Europejskiej Unii Radiowej od 1992 roku, wysyłając polskie zespoły folkowe - laureatów festiwali Polskiego Radia "Nowa Tradycja".

Odbywający się w Kazimierzu Dolnym festiwal ma na celu popularyzację, ochronę i dokumentację autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. Udział w nim biorą kapele ludowe i zespoły śpiewacze, soliści i instrumentaliści, którzy najwierniej prezentują muzyczną tradycję swoich regionów.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia S.A. patronuje temu wydarzeniu od początku. Jest także fundatorem nagród.

Dziennikarze RCKL prowadzą dokumentację festiwalu - nagrywają koncerty i wywiady z artystami. Wszystkie nagrania zgromadzone są w Archiwum Polskiego Radia - jest to największy zbiór w kraju. Część utworów ukazuje się na płytach z serii "Muzyka Źródeł", która liczy obecnie 21 tytułów. Inne - emitowane są w audycjach RCKL np. "Muzyczny Atlas Polski" czy magazyn "Źródło" (PR 2).

Relacje z festiwalu w Polskim Radiu:

Program 2

30 czerwca i 7 lipca o godz. 15.05 - "Muzyczny Atlas Polski"

2 lipca o godz. 15.05 - reportaż "Kazimierz 2004"

3 lipca o godz. 9.15 - magazyn "Źródło"

Program 1

4 lipca o godz. 5.03 - "Kiermasz pod kogutkiem" .

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Folk w Polskim Radiu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl