SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Francja nakłada grzywnę na Google. 220 mln euro za monopol w reklamach

Francuski urząd antymonopolowy nałożył na Google grzywnę w wysokości 220 mln euro. To kara za nadużywanie przez amerykański koncern dominującej pozycji na rynku reklamy online. Poza karą finansową Google został zobowiązany do zmiany swojej polityki i zwiększenia możliwości reklamowania się w sieci przez firmy zewnętrzne.

 

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

W grudniu 2020 r. francuska Commission nationale de l'informatique et des libertés (CNIL, odpowiednik polskiego Urzędu Ochrony Danych Osobowych) nałożyła na Google karę finansową w wysokości 100 mln euro za niedozwolone praktyki dotyczące plików cookies i brak zgód użytkowników na ich stosowanie.

220 mln euro za reklamowy monopol

To nie koniec kłopotów amerykańskiego koncernu we Francji. Pod koniec maja br. poinformowano, że Google jest bliski porozumienia w dochodzeniu antymonopolowym prowadzonym przez francuskiego regulatora rynku, w ramach którego gigantowi postawiono zarzut nadużywania pozycji w reklamach online.

Chodzi o to, że Google ma wykorzystywać swoją pozycję w segmencie reklamy internetowej i utrudniać firmom zewnętrznym skuteczne metody promocji ich produktów w sieci.

Teraz postępowanie zostało zakończone. Francuski urząd potwierdził monopolistyczne praktyki stosowane przez Google i nałożył na firmę karę finansową w wysokości 220 mln euro. Poza zastosowaniem grzywny francuski regulator rynku zobowiązał Google do zmian w jego systemie reklam, które mają ułatwić promocję zewnętrznym podmiotom.

Google "nie zakwestionował faktów", a grzywna została nałożona w ramach postępowania ugodowego z amerykańskim gigantem - poinformował w oświadczeniu urząd ds. konkurencji.

Czytaj także: Szef Google w Polsce: Nie zarabiamy na linkach do serwisów informacyjnych. Wspieramy polskie media

"Urząd zauważył, że Google przyznał preferencyjne traktowanie swoim zastrzeżonym technologiom oferowanym pod marką Google Ad Manager - podano w oświadczeniu. - Praktyki, o których mowa, są szczególnie poważne, ponieważ ukarały konkurentów Google’a na rynku SSP (platformy, na których wydawcy sprzedają swoje powierzchnie reklamowe - red.) oraz wydawców portali i aplikacji mobilnych", w tym zwłaszcza wydawców prasy.

Poza sankcją finansową Google zaoferował zobowiązania mające na celu rozwiązanie problemów wskazanych w dochodzeniu francuskiego urzędu antymonopolowego.

Google oświadczył w poniedziałek, że po decyzji francuskiego urzędu będzie testować zmiany w swoich szeroko stosowanych usługach reklamowych online w najbliższych miesiącach. Firma poinformowała również, że planuje wprowadzić te zmiany "na szerszą skalę, w tym niektóre globalnie" - podał Reuters.

"To przełomowa decyzja", ponieważ "jest to pierwsza na świecie decyzja dotycząca zbadania złożonych algorytmicznych procesów sprzedażowych, dzięki którym działa reklama internetowa +display+ (wyświetlana np. w formie bannerów reklamowych na stronach internetowych lub okienek pop-up - red)" - podkreśliła na konferencji prasowej prezes urzędu Isabelle de Silva.

Alphabet, firma macierzysta Google, osiągnęła w pierwszym kwartale br. 55,31 mld USD przychodów, głównie dzięki reklamie online. W kilku krajach firma toczy procesy sądowe z zakresu prawa konkurencji.

Czytaj także: Grupa G7 chce 15 proc. podatku od międzynarodowych koncernów. Zapłacą Google, Facebook, Amazon i Apple

Reklamy wygenerowały w 2020 r. 147 mld dol. przychodów Google, więcej niż zarobiła jakakolwiek inna firma technologiczna na świecie. Większość sprzedaży Google pochodzi z wyszukiwania i reklam na YouTube. Ale około 23 mld dol. przyniosła w zeszłym roku pomoc wydawcom w sprzedaży reklam.

Dołącz do dyskusji: Francja nakłada grzywnę na Google. 220 mln euro za monopol w reklamach

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bardzo dobrze
nareszcie ktos to zauważyl i z tym walczy!w wyszukiwarce juz nie mozna znaleźć nic merytorycznego, w you tubie tak samo.
odpowiedź
User
Marek
nareszcie ktos to zauważyl i z tym walczy!w wyszukiwarce juz nie mozna znaleźć nic merytorycznego, w you tubie tak samo.
Ale wiesz, ze nie musisz korzystać z ich serwisów?
odpowiedź
User
FinkyDinky
A co zrobią, gdy Google zablokuje dostęp do swoich usług we Francji?
To na tyle mały rynek, że może się zabawić.
odpowiedź