SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sklepy niespożywcze w galeriach znów będą zamknięte, zakaz podróży służbowych i wyjść w sylwestra

Od 28 grudnia do 17 stycznia ponownie będzie zamknięta zdecydowana większość sklepów niespożywczych w centrach handlowych. Dodatkowo zamknięte będą hotele i stoki narciarskie, a w noc sylwestrową obowiązywać będą ścisłe ograniczenia w przemieszczaniu się.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej, fot. KPRMArticle

O nowych obostrzeniach poinformował w czwartek po południu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zapowiedział, że ograniczenia w przemieszczaniu się będą obowiązywać od godz. 19 w wieczór sylwestrowy do godz. 6 rano 1 stycznia. Możliwe będą wyjścia z domu tylko w celu zaspokojenia potrzeb nagłych (np. po lek do apteki) i w celach zawodowych. Za naruszenie przepisów będą groziły mandaty.

W przypadku hoteli od 28 grudnia do 17 stycznia zakazane będzie także przyjmowanie gości w ramach podróży służbowych. Zamknięte w tym okresie będą również stoki narciarskie. Hotele będą nadal dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych i ośrodków COS, działać też będą mogły hotele pracownicze.

Trzecie ograniczenie handlu w galeriach

W centrach handlowych od 28 grudnia do 17 stycznia nadal będą mogły działać m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

W czynnych sklepach nadal będzie obowiązywał ograniczenie liczby klientów przebywających jednocześnie (maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych) oraz godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-12:00).

Będzie to trzecie zamknięcie zdecydowanej większości sklepów niespożywczych w centrach handlowych w związku z epidemią koronawirusa.

Sklepy były już zamknięte od połowy marca do początku maja, a potem od 7 do 27 listopada. Po wznowieniu działalności obowiązuje w nich ograniczenie liczby przebywających jednocześnie klientów. Wiele sklepów w sobotę 28 listopada było tłumnie odwiedzanych przez klientów, firma obuwnicza CCC pochwaliła się, że osiągnęła tego dnia rekordowe obroty.

Żeby rozłożyć lepiej przedświąteczny ruch klientów, wyjątkowo 6 grudnia był niedzielą handlową.

Dalej zamknięte kluby fitness, kina i gastronomia, zakaz wesel

Od drugiej połowy października zamknięte pozostają siłownie, kluby fitness i lokale gastronomiczne (te ostatnie mogą sprzedawać na wynos), a od 7 listopada - kina, teatry, muzea oraz inne placówki rozrywkowe i kulturalne (wyjątkiem są m.in. kasyna).

W czwartek poinformowano, że takie obiekty pozostaną zamknięte do 17 stycznia. Przedłużono też zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji oraz zgromadzeń więcej niż pięciu osób.

W kościołach i innych miejscach sprawowania kultu religijnego będzie mogła być równocześnie maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. 1 os./15m2

Przedłużono zakaz przemieszczania się osób w wieku poniżej 16 lat bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie), a także ograniczenia w transporcie zbiorowym: zajętych może być maksymalnie 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych).

Zyskał e-commerce

Wiosenny lockdown w handlu stacjonarnym przełożył się na skokowy wzrost w e-commerce. W marcu i kwietniu oblężenie przez klientów przeżywały zwłaszcza internetowe sklepy z żywnością.

Według danych GUS w kwietniu e-commerce zanotował rekordowe 11,9 proc. udziału w handlu detalicznym, wobec 5,6 proc. w styczniu i lutym. W marcu ten udział wyniósł 8,1 proc., w maju 9,1 proc., a w październiku - 7,3 proc.

Wiele dużych sieci handlowych wprowadziło usługi dowozu zakupów do domu, także za pośrednictwem zewnętrznych platform takich jak Glovo, które w kwietniu zaczęło współpracę z Biedronką (w listopadzie usługę uruchomiono w kolejnych miastach) i Carrefourem.

Kilkanaście tys. nowych zakażeń dziennie

W bieżącym tygodniu dobowa liczba wykrywanych przypadków koronawirusa wynosiła kilkanaście tys., a liczba zgonów wskutek zakażenia i chorób współistniejących - kilkaset. W czwartek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 953 nowych zdiagnozowanych zakażeniach i 431 przypadkach śmiertelnych (93 bez chorób towarzyszących).

 

Dołącz do dyskusji: Sklepy niespożywcze w galeriach znów będą zamknięte, zakaz podróży służbowych i wyjść w sylwestra

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kri_
***** ***
odpowiedź
User
Wyborca PiS
Wpisałeś o 1 gwiazdkę za dużo. Powinno być ***** ** :)
odpowiedź
User
"brawo PO"
Wpisałeś o 1 gwiazdkę za dużo. Powinno być ***** **


"brawo PO"
odpowiedź