SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Soros, Michnik, Łuczywo na liście świadków w sporze Wójcika z Agorą

W ruszającym pod koniec stycznia procesie przed sądem pracy, który Agorze wytoczył Jerzy Wójcik, na liście zgłoszonych świadków znajduje się m.in. George Soros - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Soros jest fundatorem nowojorskiej fundacji kontrolującej fundusz MDIF, do którego należy część akcji Agory.

Jerzy Wójcik, fot. Archiwum J. WójcikJerzy Wójcik, fot. Archiwum J. Wójcik

Jerzy Wójcik to były dyrektor wydawniczy „Gazety Wyborczej”, który w listopadzie 2021 roku został dyscyplinarnie zwolniony z firmy po 28 latach pracy. Agora nie komentowała powodów, jednak przeciwko wyrzuceniu Wójcika zaprotestowali naczelni „Wyborczej”. To, że może on zostać zwolniony, zapowiedziano już w czerwcu 2021 roku, a zapowiedź ta wywołała konflikt redakcji z zarządem Agory.

Pod koniec 2021 roku do warszawskiego sądu pracy wpłynął pozew, w którym zwolniony redaktor domaga się m.in. przywrócenia do pracy, ale przede wszystkim anulowania dyscyplinarnego zwolnienia. Termin pierwszej rozprawy wyznaczono na końcówkę stycznia.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, Agora skierowała do sądu wniosek o utajnienie całości posiedzeń. Z jakich powodów? Spółka nie chce wypowiadać się na ten temat. Przeciwko utajnieniu procesu z kolei zaprotestowali prawnicy, reprezentujący byłego dyrektora wydawniczego „GW”. 

Wśród świadków Soros, Michnik, Łuczywo

Portal Wirtualnemedia.pl dotarł do dokumentów rozprawy, złożonych w sądzie. Wynika z nich, ze Jerzy Wójcik powołał na świadków 27 osób, które miałyby zeznawać na okoliczność stosunków, panujących w firmie i mających doprowadzić do jego dyscyplinarnego zwolnienia. Wśród świadków są m.in. Helena Łuczywo – jedna z założycielek „Gazety Wyborczej”, długoletnia wicenaczelna dziennika, obecnie zasiadająca w Agora Holding. Na liście znaleźli się także m.in. redaktor naczelny Adam Michnik, pierwszy zastępca naczelnego Jarosław Kurski, Seweryn Blumsztajn (członek zarządu Agora Holding), Piotr Niemczycki (były członek zarządu Agory) oraz George Soros.

Soros jest fundatorem fundacji, która z kolei założyła i wspiera finansowo MDIF Media Holdings. Fundusz ten w 2016 roku za kwotę 13 mln dolarów nabył ponad 11 proc. akcji Agory, aby m.in. chronić niezależność "Gazety Wyborczej". Miliarder - jak wynika z dokumentów sądowych - miałby zeznawać na temat swojej wiedzy o sporze między zarządem Agory a "Gazetą Wyborczą", ale także na temat wpływania zarządu Agory na "Gazetę Wyborczą" i okoliczności zwolnienia dyscyplinarnego Wójcika.

Spytaliśmy wydawcę o komentarz do powołania georga Sorosa na świadka w procesie. - Agora co do zasady nie komentuje postępowań sądowych, w których jest stroną jako były pracodawca. Warto przypomnieć, że zakończenie współpracy z p. Jerzym Wójcikiem nastąpiło już ponad rok temu - przekazało nam biuro prasowe Agory.

Średnia sprzedaż wydania „Gazety Wyborczej” w trzecim kwartale 2022 roku wyniosła 45 757 egz. (dane PBC). Natomiast jak wynika z danych Mediapanel, w październiku ub.r. portal Wyborcza.pl przyciągnął 7,34 mln internautów, każdy spędził tam średnio 14 minut i 9 sekund.

Dołącz do dyskusji: Soros, Michnik, Łuczywo na liście świadków w sporze Wójcika z Agorą

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Trudno się powstrzymać xD
Sorry, ale aż chce się zawyć: cała Polską z was się śmieje... (ktoś dokończy?)
odpowiedź
User
Tomek
Soros... a to ci niespodzianka.
odpowiedź
User
Koń by się uśmiał
Wolne media pod kontrolą Sorosa hahaha
odpowiedź