SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spore zmiany w papierowej „Wyborczej”: tylko trzy wersje wydania, „Duży Format” coraz mniejszy

„Gazeta Wyborcza” (Agora) od 4 marca wprowadza zmiany w swoim papierowym wydaniu – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Drukowane będą jedynie trzy wersje tytułu (zamiast jak dotąd siedmiu) – dla Warszawy, północy i południa kraju. Zmniejszone będą objętości magazynu „Duży Format” oraz dodatku „Ekonomia+”. Od 1 marca w strukturze „Wyborczej” działać będzie nowa redakcja wydań drukowanych.

Siedziba Agory (fot. materiały prasowe)Siedziba Agory (fot. materiały prasowe)

W poniedziałek naczelni „Gazety Wyborczej” poinformowali zespół o wprowadzanych zmianach w papierowym wydaniu „Gazety Wyborczej”. W wewnętrznej wiadomości, do której dotarły Wirtualnemedia.pl, podkreślono, że jest to „pierwszy duży pakiet wdrażanych przez nas zmian”.

Od 4 marca codzienne wydania „Wyborczej” od poniedziałku do piątku będą drukowane w trzech wersjach. Ich robocze nazwy to „Warszawa” (z „Gazetą Stołeczną” - cztery lub osiem stron), „Północ” (z dodatkiem złożonym ze stron lokalnych z Gdańska, Łodzi i Poznania oraz reklam lokalnych - cztery strony) i „Południe” (strony lokalne z Katowic, Krakowa i Wrocławia oraz reklamy lokalne - także cztery strony). Takie same zasięgi będą mieć również trzy mutacje wtorkowego dodatku „Mój Biznes”.

Dotąd oddzielne strony z lokalnymi treściami w papierowej wersji („Prosto z miasta”) miało siedem największych miast: Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Gdańsk (Trójmiasto), Katowice i Poznań. Od początku ub.r. w wydaniach od poniedziałku do czwartku treści lokalne są tylko w głównym grzbiecie, w piątkowych wydaniach każde z tych miast ma natomiast swój tygodnik lokalny. Treści lokalne z mniejszych ośrodków wciąż dostępne są na stronach Wyborcza.pl.

Okrojony od 4 marca będzie „Duży Format”, magazyn dodawany do poniedziałkowego wydania dziennika. Zamiast 16 będzie liczył 12 stron. Niecałe pięć lat temu doszło do podobnych zmian - w 2019 roku magazyn zmniejszył objętość z 20 stron. 

Również ukazująca się w poniedziałkowych wydaniach „Ekonomia+” będzie mniejsza – z ośmiu stron zostaną cztery. Będą one ukazywać się w głównym grzbiecie z jednolitą numeracją stron.

Kierownictwo tytułu zaznaczyło, że zmiany mają na celu uproszczenie procesu produkcji i ekspedycji, a także wzmocnienie roli lokalności i utrzymanie balansu między aktualnościami a treściami magazynowymi. Dodano, że ważne jest także to, by czytelnik z każdego miasta otrzymał wydanie o zbliżonej objętości – w większości nakładu „Wyborcza” po zmianach ma być bowiem grubsza.

Naczelni poinformowali również, że od 1 marca w strukturach „Wyborczej” rozpocznie działalność nowa redakcja wydań drukowanych, która będzie odpowiadać za całość prac związanych z przygotowaniem papierowej wersji tytułu.

To kolejna odsłona zmian w strukturze „Gazety Wyborczej”. Dziś piszemy też, że od 1 marca Agata Żelazowska będzie kierować połączonym obszarem magazynów. Szefową działu Polityka/Kraj zostanie natomiast Anna Gamdzyk-Chełmińska. Jak pisaliśmy natomiast w poniedziałek, Michał Olszewski zostanie szefem działu zagranicznego tytułu (również od 1 marca). Wszystko ma związek ze zmniejszeniem do trzech osób składu zastępców redaktora naczelnego „Wyborczej” (Mikołaj Chrzan przejdzie do zarządu nowo powołanej spółki Wyborcza, a Jarosław Kurski zrezygnował z kierowania tytułem) i zmianami wśród ich obowiązków.

Zwolnienia w Agorze

W Agorze obecnie trwają zwolnienia grupowe. Z pracą pożegna się 180 osób (150 osób z „Gazety Wyborczej” i 30 osób z Gazeta.pl), proces trwa od 12 lutego do maksymalnie 31 marca. Wedle szacunków firmy, redukcja zatrudnienia ma kosztować ok. 10 mln zł. W ramach zwolnień firma pożegna się z większością zespołu redakcyjnego serwisu BIQdata.pl (poza szefową zespołu raportów Danutą Pawłowską i szefem działu danych Dominikiem Uhligiem).

W czwartym kwartale ub.r. średnia sprzedaż wydania „Gazety Wyborczej” wyniosła 40 020 egz., po największym w zestawieniu spadku wynoszącym 14,72 proc. (dane PBC).

Dołącz do dyskusji: Spore zmiany w papierowej „Wyborczej”: tylko trzy wersje wydania, „Duży Format” coraz mniejszy

44 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jacek
Wszystko sie wali. To koniec. A biurowiec coraz bardziej pusty. Nawet najmcow brak, bo adres sie zle kojarzy...
odpowiedź
User
hkk
fakt, Czerska nie kojarzy sie za dobrze...
odpowiedź
User
Nie żałuję
Nie dadzą rady, trzeba zwijać żagle. Tylko kasy żal...
odpowiedź