SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gdańsk montuje i rozdaje budki lęgowe dla jerzyków. Koniec komarów?

Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku zakupił 200 budek lęgowych dla jerzyków. Budki te będą zawieszane na budynkach komunalnych i prywatnych. Ptasie sąsiedztwo może być bardzo użyteczne – jerzyki potrafią bowiem zjeść nawet kilkaset komarów dziennie.

Instalowaniem budek zakupionych przez Wydział Środowiska zajmie się Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych. Mieszkańcy, którzy mogą i chcą samodzielnie zainstalować budki na własnych budynkach mogą złożyć zapotrzebowanie w Gdańskim Zarządzie Nieruchomości Komunalnych przy ul. Partyzantów 74 pok.308 lub w Wydziale Środowiska UM Gdańsk wraz z uzgodnieniem termin odbioru budek.

Jerzyk to niewielki ptak wędrowny zamieszkujący całą Europę, dużą część Azji oraz północną Afrykę. W Polsce występuje w lasach i w skalistych partiach gór, gdzie gniazduje kolonijnie w szczelinach skał. W miastach natomiast zakłada gniazda we wgłębieniach murów, otworach w stropodachach, pod dachówkami, w zakamarkach budynków. Większość życia spędza jednak w locie - w powietrzu zbiera pożywienie i materiał na gniazdo, pije krople deszczu, kopuluje i śpi. Może latać bez przerwy przez 2 do 3 lat. Ląduje przede wszystkim podczas okresu lęgowego, budując gniazdo i karmiąc pisklęta.

Niestety - od lat 90. XX wieku obserwuje się stopniowe zmniejszanie liczebności jerzyków w miastach. Winne są temu przede wszystkim remonty i prace termomodernizacyjne oraz utrata miejsc lęgowych dogodnych dla tych ptaków. Tymczasem jerzyki – obok nietoperzy – są najskuteczniejszym sojusznikiem człowieka w zwalczaniu plagi komarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gdańsk montuje i rozdaje budki lęgowe dla jerzyków. Koniec komarów?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl