SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

GfK: polski rynek handlu detalicznego w górę o 3,9 proc. Wzrost obrotów w krajach UE

Według prognoz analityków GfK w bieżącym roku, w 27 krajach Unii Europejskiej w handlu detalicznym wystąpi nominalny wzrost obrotów o 2,0  proc. W Polsce prognozowany jest wzrost o 3,9  proc. Największe wzrosty prognozowane są w Rumuni i na Litwie - pokazuje badanie European Retail Study.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Celem analizy European Retail Study jest opis bieżącej sytuacji w handlu detalicznym w krajach Unii Europejskiej oraz wybranych krajach spoza UE, wraz z oceną perspektyw na rozwój lokalnych rynków szczególnie w odniesieniu do handlu stacjonarnego. W badaniu porównano wskaźniki takie jak m.in.: siła nabywcza konsumentów, obroty w handlu, podaż powierzchni handlowej oraz jej produktywność, czy miejsce wydatków w handlu w ogólnych wydatkach na konsumpcję.

Rośnie zamożność mieszkańców UE

Siła nabywcza w krajach należących do Unii Europejskiej wynosi 16,878 euro w skali roku. Zamożność przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej w 2018 roku wzrosła o 3 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Największy wzrost, o 10,3 proc. rdr., odnotowała Łotwa. Zamożność Polaka wzrosła o 7,7 proc.

– Warto zaznaczyć, że w przypadku Polski występują duże zróżnicowania regionalne. Mieszkaniec najbiedniejszego powiatu przysuskiego dysponuje siłą nabywczą na poziomie 4,295 euro w skali roku, podczas gdy mieszkaniec Warszawy posiada 13,535 euro – mówi Przemysław Dwojak, starszy dyrektor w GfK.

Wszystkie dziesięć krajów UE, które zanotowały w ostatnim roku najwyższy wzrost siły nabywczej ma ten wskaźnik nadal poniżej średniej europejskiej (są to wszystkie kraje przyjęte do UE w ramach pierwszego otwarcia EU na wschód lub po nim).  

Eksperci GfK wskazują, że choć dystans pod względem poziomu zamożności między Europą Wschodnią i Zachodnią maleje, to nadal najbogatsze obszary Polski, Czech czy Węgier są ciągle mniej zamożne niż najbiedniejsze obszary w Wielkiej Brytanii, Niemczech lub Francji.

Handel stacjonarny i konsumpcja prywatna

Prognozy GfK pokazują, że w tym roku w krajach UE handel stacjonarny wzrośnie o 2 proc. Najwyższy wskaźnik wzrostu spodziewany jest w Rumunii (7,0 proc.) i na Litwie (5,9 proc.).

- Motorami wzrostu zostaną kraje Europy Środkowo-Wschodniej, których bogacenie się zwiększa konsumpcję. Włochy powinny wyjść z negatywnego trendu i osiągną wzrost na poziomie 1,1 proc., w Niemczech handel spadnie z już niskiego poziomu 1 proc. o dodatkowe 0,2 proc., na Ukrainie handel wzrośnie aż o 11,1 proc. – komentuje Przemysław Dwojak.

Trendy migracyjne do dużych aglomeracji wyraźnie wpływają na koszty utrzymania lub wynajmu mieszkania, co przekłada się bezpośrednio na trend spadkowy w wydatkach w handlu.

W 2018 udział wydatków w handlu w konsumpcji prywatnej spadł o 0,4 proc.do poziomu 30,5 proc.dla 28 krajów UE. Polska ma wynik 35,3 proc., Niemcy 26 proc., Węgry 50 proc. a Ukraina 79,3 proc.

Inne kluczowe wnioski z badania GfK European Retail Study:
-    Inflacja: spadek cen energii, który rozpoczął się już pod koniec roku 2018 sugeruje, że wskaźnik inflacji dla UE będzie spadać. Trwające nadal spory handlowe z USA i osłabienie europejskiej gospodarki na początku roku 2019 studzą nastroje ekonomistów. W rezultacie, dla Unii Europejskiej spodziewana jest w 2019 roku niższa stopa inflacji, której wartość wyniesie 1,6%.

 -   Podaż powierzchni sprzedażowej: całkowita podaż powierzchni sprzedażowej dla wszystkich krajów objętych badaniem zanotowała wzrost w roku 2018, był on jednak na znacznie niższym poziomie w porównaniu z poprzednimi latami. Wzrost podaży powierzchni sprzedaży na poziomie UE był równoważony wzrostem populacji. W związku z tym, podaż powierzchni sprzedażowej na osobę wyniosła 1,13 m² i pozostała taka sama jak w poprzednim roku. Wśród trzech krajów o największej podaży powierzchni sprzedażowej na osobę znalazły się: Belgia (1,66m²) i Holandia (1,60m²) oraz Austria (1,62m²).

 -   Produktywność powierzchni sprzedażowej: nie odnotowano zmian w porównaniu z poprzednim rokiem w czołówce trzech krajów o najwyższej produktywności powierzchni sprzedażowej. Niekwestionowanym liderem pozostał Luksemburg (około 7.250 EUR/m²), który zanotował nawet nieznaczny wzrost (1,4%) produktywności powierzchni sprzedażowej w roku 2018. Drugie i trzecie miejsce zajęły odpowiednio Norwegia (około 6.430 EUR/m²) i Szwajcaria (około 6.220 EUR/m²). Podobnie jak w przypadku podaży powierzchni sprzedaży, istnieją duże różnice w produktywności powierzchni sprzedażowej pomiędzy badanymi krajami europejskimi, a ich wartość znacząco spada w miarę przesuwania się na wschód i południowy wschód UE.

GfK przeanalizowało następujące wskaźniki rynkowe dla 32 krajów europejskich: siła nabywcza wg GfK, obroty w handlu detalicznym, udział handlu detalicznego w ogólnych wydatkach danej populacji, prognoza obrotów w handlu detalicznym na rok 2019, ocena segmentu elektroniki konsumenckiej i biurowej oraz AGD, europejskie trendy w zakresie cen konsumenckich, podaż i produktywność powierzchni sprzedażowej. Ocenie sytuacji w handlu detalicznym w Wielkiej Brytanii poświęcony został osobny rozdział.

Dołącz do dyskusji: GfK: polski rynek handlu detalicznego w górę o 3,9 proc. Wzrost obrotów w krajach UE

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl