SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gremi Media tnie etaty. Pracownicy zostaną współpracownikami

Gremi Media - wydawca “Rzeczpospolitej”, “Parkietu”, “Uważam Rze” i “Przekroju” - chce odebrać etaty części swoich pracowników. Mieliby oni nadal współpracować z firmą, ale na innych zasadach. Operacja ma być alternatywą dla zwolnień grupowych.
 

Gremi Media tnie etaty. Pracownicy zostaną współpracownikami

- Działania spółki podyktowane są przede wszystkim poszukiwaniem rozwiązania nieprowadzącego do konieczności redukcji liczby osób działających na rzecz wydawnictwa. Zmiana formy uzależniona jest od indywidualnych rozmów i decyzji pracowników i będzie ona korzystna zarówno dla pracowników jak i wyników wydawnictwa - czytamy komunikacie prasowym, w przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl.

Gremi Media nie ujawnia, ile osób pracuje w wydawnictwie na etatach, ani jaką ich liczbę spółka chce pozbawić umów o pracę. -  Konsultacje prowadzone będą z pracownikami wszystkich działów i departamentów - podano w komunikacie.

Czy spółka etatowym pracownikom proponować będzie przejście np. na własną działalność gospodarczą, umowę o dzieło, umowę zlecenie? - Rozpatrywane są wszystkie możliwości w zależności od rodzaju wykonywanych zadań przez pracowników - informuje Wirtualnemedia.pl Eryk Kłopotowski, rzecznik prasowy Grupy Gremi. W przyszłym tygodniu wydawnictwo zapewni pracownikom bezpłatne doradztwo związane z proponowanymi rozwiązaniami.

Gremi Media podkreśla w komunikacie, że “decyzje dotyczące proponowanych przez spółkę wariantów mają charakter dobrowolny a ich nie przyjęcie, nie oznacza rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem”.

- Poprawiające się wyniki sprzedaży egzemplarzowej, uruchomienie kampanii reklamowej i zwiększenie liczby produktów dla czytelników i reklamodawców to część strategii spółki, która ma na celu wzrost przychodów, obecne konsultacje wraz z wcześniejszymi programami optymalizacji kosztów mają na celu poprawienie efektywności wydawnictwa - podaje spółka.

>>> “Sieci” przed “Do Rzeczy”, ostro w dół “Uważam Rze”

Ostatnie zwolnienia grupowe w Gremi Media miały miejsce latem ub.r., gdy ze spółką rozstać się miało do 100 osób. Przed tymi cięciami w wydawnictwie na etatach pracowało czterysta kilkadziesiąt osób (więcej na ten temat).

Gremi Media (dawniej Presspublica) to wydawca m.in. dzienników "Rzeczpospolita" i "Parkiet” , tygodników "Uważam Rze" i „Przekrój” i “Bloomberg Businessweek Polska” oraz stron internetowych, w tym portalu rp.pl. Właścicielem i prezesem spółki jest Grzegorz Hajdarowicz.

>>> “Rzeczpospolita”, “Przegląd Sportowy” i “Fakt” z coraz niższą sprzedażą

Jak już informowaliśmy, plan pozbawienia etatów części pracowników ma też Telewizja Polska. Planuje ona przeniesienie jesienią br. 550 dziennikarzy, montażystów, grafików i charakteryzatorów do firmy zewnętrznej. Operacja ma sprzyjać przechodzeniu pracowników na samozatrudnienie i przynieść TVP w pierwszym roku do 15 mln zł oszczędności (więcej na ten temat). Przeciwko tym zamiarom protestują związki zawodowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gremi Media tnie etaty. Pracownicy zostaną współpracownikami

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yogidługonogi
Bardzo mnie ciekawi, czy Rzeczpospolita będzie jeszcze wychodzić w przyszłym roku, czy padnie już w tym. To skandal, że Graś spod śmietnika zmarnował takie porządne wydawnictwo. A AntyMidas polskiego biznesu dokonuje reszty. Czy nie ma na tych ludzi kary?
odpowiedź
User
pytanie do Yogiego
To Graś kazał mu zdołować gazetę przez drukowanie Warzechy, Mazurka, Zdorta, Ziemkiewicza, Marczuka i Terlikowskiego?
Pogubić się można w tych teoriach sPISkowych...
odpowiedź
User
ewa
Zanim Graś wziął się za redagowanie Rzepy i zanim przyszedł tam Hajdarowicz, sprzedaż była ponad 2 razy wieksza niż dzisiaj. Tyle o faktach, panie Tablet.
odpowiedź
User
Yogidługonogi
Wystarczy, że się będziesz trzymał faktów, wtedy w niczym się nie pogubisz. Ci publicyści piszą teraz w piśmie, które ma nakład większy o 35 000 niż obecny nakład Rzepy. I to bez obowiązkowej prenumeraty rządowej (ok. 50 000 egz). No tacy słabi publicyści, a jednak taki nakład robią, popatrz Pan...A swoją drogą ciekawe, że nie wpisałeś Gmyza na tę swoją dziwaczną listę.
odpowiedź
User
KLM
Sam się zdołował rozpirzając zespół. Przecież sam pomysł biznesowy Uważam Rze polegał na tym, że do dwóch tytułów piszą ci sami ludzie, więc owszem płaci się im dodatkową wierszówkę, czy co tam mieli w kontraktach, ale pensje oraz inne zusy ubezpieczenia itd. biorą jedną. Co zrobił Hajdarowicz na samym praktycznie początku? Rozdzielił redakcje podwajając koszty :) Jeśli masz sprawdzony model biznesowy, który przynosi zysk to zmieniasz go na taki, który będzie generował straty? Przecież to bez sensu. A jak zaczął się wtrącać w prowadzenie gazety to czytelnicy stracili zaufanie i tyle. Nawet Żakowski po "restrukturyzacji" Rzepy powiedział, ze czytał tą gazetę od dwudziestu lat chociaż z wieloma podglądami się nie zgadzał, ale teraz otwiera i kompletnie nie ma co czytać. Trudno posądzić Żakowskiego o sympatie do Semki czy Lisieckiego.
odpowiedź