SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

GroupM z wyższym zyskiem mimo spadku marży na pośrednictwie w zakupie mediów

GroupM, do której należą m.in. domy mediowe Mediacom, Mindshare i Wavemaker zwiększyła wpływy sprzedażowe w 2019 roku o 22,1 proc., do 377,7 mln zł. Spółce udało się wypracować 24,2 mln zł zysku netto w warunkach spadku marży w pośrednictwie w zakupie mediów, szczególnie w rosnących pod względem udziałów wydatkach social mediach, jak i reklamie wyszukiwarkowej.

Izabela AlbrychiewiczArticle

Spółka GroupM, która jest właścicielem agencji mediowych MediaCom, Mindshare, Wavemaker, Mets i The Media Insight zajmuje się głównie reklamą na urządzeniach cyfrowych i w internecie obejmującą przede wszystkim marketing w wyszukiwarkach w tym  wyświetlanie i pozycjonowanie, reklamą w social mediach, reklamą  typu display i wideo, reklamą natywną, usługami analitycznymi. Zarządza inwestycjami i zakupem powierzchni reklamowych w internecie i radiu na potrzeby agencji mediowych w Polsce należących do holdingu WPP (tzw. media z zasobów własnych). W ich imieniu negocjuje też warunki handlowe zakupu mediów dla klientów tych agencji, zajmuje się ich obsługą finansowo-księgową oraz płacową.

Przychody o jedną piątą w górę

GroupM zamknęła 2019 rok przychodami w kwocie 377,74 mln zł, co stanowi wzrost wobec wyniku z 2018 roku o 22,1 proc. Przychody od jednostek powiązanych wyniosły 356,98 mln zł, wobec 294,31 mln zł rok wcześniej.

Na sprzedaży usług reklamowych spółka zarobiła w omawianym okresie 387,94 mln zł wobec 328,8 mln zł przed rokiem. Wpływy z tytułu świadczenia pozostałych usług wyniosły natomiast 21,18 mln zł (wobec 13,94 mln zł).

Wpływy sprzedażowe z usług realizowanych w kraju wzrosły z 306,9 mln zł w 2018 roku do 372,5 mln zł w 2019 roku, zaś z tzw. usług eksportowych – z 2,38 mln zł do 5,21 mln zł.

Koszty prowadzonej działalności operacyjnej wzrosły w skali roku o 17,4 proc. - z 301,18 mln zł do 353,51 mln zł. Spółka na usługi obce wydała w ub.r. 326,62 mln zł (wobec 276,94 mln zł rok wcześniej), a na wynagrodzenia - 20,24 mln zł (wobec 18,68 mln zł rok wcześniej).

Zwiększyła się liczba zatrudnionych w spółce pracowników -  z 133 osób w 2018 roku do 154 osób w 2019 roku.

Wynagrodzenie zarządu wzrosło rok do roku z 1,59 mln zł do 1,71 mln zł. Na koniec 2019 roku w zarządzie GroupM byli: Izabela Albrychiewicz jako prezes oraz członkowie: Izabela Lukas-Domaradzka i Łukasz Pierzynowski.

Spółka zwiększyła zysk z działalności operacyjnej z 8,33 mln zł w 2018 roku do 24,36 mln zł w 2019 roku.

Zysk brutto na koniec 2019 roku wyniósł 29,15 mln zł wobec 2,7 mln zł w 2018 roku, a zysk netto – 24,2 mln zł (wobec 1,04 mln zł w 2018 roku).

Zysk rośnie chociaż marża spada

Zarząd GroupM zaznacza w sprawozdaniu finansowym, że wypracowany zysk netto stanowi aż 6,4 proc. przychodów ze sprzedaży, a wynik ten udało się wypracować w warunkach spadku marży w pośrednictwie w zakupie mediów, szczególnie w rosnących pod względem udziałów w wydatkach social mediach, jak i reklamie wyszukiwarkowej.

Spółka rozwija i produkty i usługi niezwiązane bezpośrednio z zakupem mediów, takie jak rozwiązania nowotechnologiczne czy usługi doradcze. W ub.r. rozwijała narzędzia do zakupu i optymalizacji kampanii bazujące na nowych technologiach. To m.in. CoPilot - narzędzie do programatycznego zakupu kampanii digital bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji czy też samoobsługowym systemie do zakupu reklamy natywnej oferowanym od 2019 r. przez sieć Plista (marka należąca do GroupM). GroupM jako pierwszy podmiot na rynku zaoferowała też reklamodawcom zakup kampanii audio (dźwiękowych) w modelu programatycznym.

Spółka rozwijała też we współpracy z partnerami projekt mSpark, czyli akcelerator start-upów z obszaru technologii marketingowych, wdrażając w bieżącej pracy na rzecz klientów innowacje oferowane przez firmy uczestniczące w akceleratorze.

Podobnie jak w roku 2018, głównymi klientami GroupM w 2019 roku były jej spółki zależne, czyli Wavemaker, METs, MediaCom Warszawa, Mindshare Polska, The Media Insight Polska, a także The Partnership Limited.

Każda z nich zamknęła 2019 rok zyskiem: Mets - 3,21 mln zł, Wavemaker - 5,27 mln zł, MediaCom - 1,82 mln zł, a Mindshare - 1,63 mln zł.

Zarząd GroupM zapowiada, że spółka w kolejnych latach będzie prowadzić dalsze prace nad rozwojem narzędzi i usług bazujących na wykorzystaniu nowych technologii. Będą to m.in. rozwiązania wspierające sprzedaż i budowanie marek w ramach influencer marketingu czy e-commerce, jak również narzędzia i technologie wspierające klientów w osiąganiu wysokiej widoczności ich reklam w sieci, gwarantujące im bezpieczeństwo otoczenia reklamowego, ograniczające ryzyko tzw. Ad Fraud i maksymalizujące udział wysokiej jakości kontaktów z reklamą w realizowanych kampaniach.

Udziałowcami GroupM są holenderskie spółki Berkeley Square Holding B.V. oraz Cavendish Square Holding B.V.

Czytaj więcej: Wygraj 10 tys. dolarów

Dołącz do dyskusji: GroupM z wyższym zyskiem mimo spadku marży na pośrednictwie w zakupie mediów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ojciec adamczyk
nom skonczyły sie czasy XAXIS to teraz mniejsza marża
odpowiedź