SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

GUS: PKB wzrósł o 3,1 proc. w IV kw. 2009 r., głównym czynnikiem wzrostu eksport netto

Produkt Krajowy Brutto (PKB, niewyrównany sezonowo; ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł o 3,1% r/r wobec 1,7% w poprzednim kwartale, podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu nominalnym PKB wyniósł 369.987,2 mln zł.

GUS: PKB wzrósł o 3,1 proc. w IV kw. 2009 r., głównym czynnikiem wzrostu eksport netto

Wzrost PKB wyrównany sezonowo wyniósł w IV kw. ub.r. 1,2% kw/kw oraz 2,8% w ujęciu rocznym, podał też GUS.

Według danych niewyrównanych sezonowo, wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w IV kwartale 2009 roku wzrosła o 3,0% r/r (wobec 1,8% w III kw). Wartość dodana brutto w przemyśle wzrosła o 5,6% w ujęciu rocznym (wobec spadku o 0,2% w poprz. kw.), w budownictwie wzrosła o 3,4% (wobec wzrostu o 7,2% w poprz. kw.), a w sektorze usług rynkowych - o 2,2% (wobec 2,0% w poprz. kw.).

Popyt krajowy w wzrósł o 0,9% r/r (wobec spadku o 1,2% w III kw.), spożycie ogółem wzrosło o 0,8% (wobec 2,0% w poprz. kw.), a spożycie wzrosło indywidualne - o 2,0% (wobec 2,2% w poprz. kw.).

Nakłady brutto na środki trwałe (popyt inwestycyjny) zwiększyły się o 1,6% r/r (wobec spadku o 1,5% w III kw.). Stopa inwestycji (relacja nakładów brutto na środki trwałe do produktu krajowego brutto w cenach bieżących) wyniosła 29,1% wobec 30,8% przed rokiem.

Eksport wzrósł w IV kw. o 0,6% wobec spadku o 9,5% kwartał wcześniej, a import zmniejszył się w tym czasie o 4,9% wobec spadku o 14,9% kwartał wcześniej.

"Głównym czynnikiem wzrostu PKB był popyt zagraniczny (eksport netto), którego wpływ na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł 2,2 pkt proc. Po trzech kwartałach negatywnego wpływu popytu krajowego na wzrost PKB, w IV kwartale wpływ ten był pozytywny (0,9 pkt proc.). Wpływ spożycia ogółem wyniósł 0,6 pkt proc., a akumulacji 0,3 pkt proc. (popytu inwestycyjnego 0,5 pkt proc., przy niewielkim ujemnym wpływie zmiany zapasów)" - podał także GUS.

Analitycy bankowi oczekiwali, że wzrost PKB w tym okresie wyniósł średnio 3,0% r/r. Prognozy mieściły się w dość wąskim przedziale od 2,8% do 3,1% przy średniej dokładnie na poziomie 3,0%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: GUS: PKB wzrósł o 3,1 proc. w IV kw. 2009 r., głównym czynnikiem wzrostu eksport netto

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl